Yargıtay Başkanı Ömer Kerkez Oldu

Yargıtay Başkanı Ömer Kerkez oldu. Ömer Kerkez kimdir ?

Yargıtay 3. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Kerkez, 193 oyla 4 yıllığına Yargıtay Başkanlığı görevine seçildi.


Yargıtay Başkanı Ömer Kerkez oldu. Ömer Kerkez kimdir ?

Yargıtay Başkanlığı için yapılan seçimde, 37'nci turda Yargıtay 3. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Kerkez seçildi. Kerkez, 4 yıl görev yapacak. 

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca'nın 4 yıllık görev süresinin dolması nedeniyle, 25 Mart'tan bu yana Yargıtay Büyük Genel Kurulu'nca başkanlık seçimi yapıldı.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi Başkanı Muhsin Şentürk geçen günlerde adaylıktan çekilmişti. Mevcut başkan aynı zamanda aday olan Mehmet Akarca'yı destekleyeceği ileri sürülmüştü. Şentürk, dün Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı seçimlerine katılarak 77 oy almıştı.

Yargıtay Büyük Genel Kurulu'nda dün yapılan Yargıtay Başkanlığı seçiminin 36. turunda Akarca 111 oy, Yargıtay 3'üncü Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Kerkez ise 169 oy almıştı. 

Bugün yapılan 37. tur seçiminde Akarca 103, Kerkez 193 oy aldı. 8'i boş olan oyların 20'si geçersiz sayıldı.  

ÖMER KERKEZ KİMDİR?

Ömer Kerkez, 01.07.1966 tarihinde Antakya’da doğdu. Antakya Lisesi’ni bitirdi, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1988 yılında mezun olduktan sonra askerliğini Trabzon’da yaptı.

Hatay hakim/savcı adayı olarak mesleğe başlamış; sırasıyla Elbistan, Kozluk, Erzin Cumhuriyet savcılığı, Adalet Bakanlığı’nda Tetkik Hakimliği, Daire Başkanlığı, Genel Müdür Yardımcılığı, Genel Müdürlük ve Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu. Evli ve 3 çocuk babası.

05.07.2017 tarihinde Yargıtay Üyeliği’ne seçilmiş olup Üçüncü Hukuk Dairesi Üyesi olarak görevini sürdürmekte iken 14.02.2023 tarihinde Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nca yapılan seçim sonucunda Yargıtay Üçüncü Hukuk Dairesi Başkanlığı’na seçildi.

 
 

DİĞER HABERLER

Meteoroloji uyardı!
Meteoroloji uyardı!
26 Mayıs 2024 Pazar
Şehirden indim köye
Şehirden indim köye
25 Mayıs 2024 Cumartesi
Uzmanlardan uyarı geldi
Uzmanlardan uyarı geldi
23 Mayıs 2024 Perşembe