Kaldırımlar Park Yeri Değildir!

Kaldırımlar ‘park yeri’ değildir ! - ABDULLAH YANGIN

10.07.2024 14:21 | Güncelleme Tarihi: 10.07.2024 14:21

Yaya yolları ve kaldırımların temel görevi farklı yapıları, aktiviteleri ve mekanları dış mekanda birbirine bağlamaktır. Bu nedenle kaldırımların tasarımı ve uygulaması toplumdaki tüm bireylerin bu aktivitelerden faydalanmalarının ve günlük yaşamlarını hiçbir engelle karşılaşmadan sürdürebilmelerinin sağlanabilmesi açısından oldukça önemlidir.

Yıllardır belediye meclislerinde, istişare toplantılarında, seçim vaatlerinde kısacası her mecrada ‘kaldırımda, sokakta yürüyemez olduk’ diye hayıflanılır.

Kaldırımlar, tüm yayaların serbestçe hareket edebilmeleri için tasarlanıyor tasarlanmasına da gel gelelim çoğunlukla   ‘park yeri’ ve işletmelerin deposu olarak kullanılıyor.

Yaya kaldırımlarında bırakın yürümek özellikle tekerlekli sandalye kullanıcıları ve yaşlılar açısından da büyük problem oluşturuyor. Anne ve babalar bebek arabasıyla çocuklarını kaldırım yerine yolun ortasından itmek zorunda kalınıyor.

Kent, otomobilinden, motosikletine,  işletmecilerin tezgâhlarına varıncaya kadar maalesef kaldırım işgali altındadır.

CEZALAR CAYDIRICI OLMALI

Örneğin; Kabahatler Kanunu’na göre “yetkili makamların açık ve yazılı izni olmaksızın meydan, cadde, sokak veya yayaların gelip geçtiği kaldırımları işgal eden veya buralarda mal satışa arz eden kişiye, belediye zabıta görevlileri tarafından elli Türk Lirası idarî para cezası verilir. “ denilmektedir. Kaldırım ve yaya geçitlerine parklamalar, minibüs durağı işgalleri, engelli araç yerlerine parklamalara Zabıta Müdürlüğü ekipleri tarafından Kabahatlar Kanunu'na istinaden 2023 yılında 617 TL idari ceza uygulanıyor. Cezalar caydırıcı olmalı. Sokaklar ve kaldırımlar kimsenin babasının yeri değil. Halkın ortak kullanım alanıdır. Lütfen kurallara uyalım.

YAZARIN DİĞER YAZILARI