100 Günün Bilançosu - ADEM AKÖL

10.6.2022 16:23:00

Rusya-Ukrayna savaşı, geçtiğimiz hafta sonu 100. gününü doldurdu… Yıkımla, ölümle, göçle, acıyla geçen 100 lanetli gün… Sadece Ruslar ve Ukraynalılar için değil, bütün dünya için lanetlenmiş 100 gün.

Doğrudur “ateş, düştüğü yeri yakar” derler; ne çektiğini ateş içinde kıvranan bilir en çok… Ama bu öyle büyük bir ateşe dönüşmüş ki, alevlerin yaydığı ısı, bütün dünyayı yakıyor.

Sadece Ukrayna’da en az 15 bin kişi öldürülmüş, çok daha fazla sayıda da yaralı var… Canını kurtarabilmek için, 6 milyon insan başka ülkelere kaçmak zorunda kalmış… 2 Milyon sivil, ülke içinde yer değiştirmiş… İş yerlerinin yarısı kapanmış, 5 milyon iş gücü kaybı var… Ülkenin alt yapısı 100 milyar doların üzerinde zarar görmüş.

Evler, okullar, hastaneler; istisnasız her şey talan edilmiş… Ölümün yakıcı sıcaklığını hissederek yaşamak zorunda bırakılmış insanlar… Evini, yuvasını, bütün hatıralarını terk etmeye mahkum edilmişler… Aileler parçalanarak, sevdiğinden ayrılmanın kalpte bıraktığı yara ile yaşamak zorunda bırakılmış… Korku ve çatışma, aş edilmiş masum insanlara.

Rusya tarafındaki durum, can kaybı bakımından Ukrayna’dakinden çok daha acı belki de… Göç yok, yıkım yok ama resmi olmayan rakamlara göre 30 binden fazla genç, hayatını yitirmiş çatışmalarda… Gözleri yaşlı analar, sevgililer kalmış geride.

Uygulanan yaptırımlar yüzünden milyonlarca insan işsiz kalmış… Çökmüş bir ekonomi yüzünden perişan olmuş aileler… Başkaldırışları baskılamak için Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in imzaladığı yeni bir yasa ile zaten var olan sıkı rejim, daha da sıkılaştırılmış… Politikacılar, gazeteciler, aktivistler ve hatta sıradan vatandaşların ağızları kilitlenmiş; hapse atılma korkusundan söz söyleyemez olmuşlar.

Peki, dünya genelindeki durum? Kapitali elinde bulunduran ve beslenme kaynağı kaos olan birkaç yüz milyon hariç; geriye kalanlar binlerce kilometre uzakta olsalar dahi, Rusya-Ukrayna savaşının bedelini ödüyorlar… Harcadıkları her 100 birim paranın en az 10’u savaşın finansmanına gidiyor… Cebinde parası olmayanlar da; açlıkla, hastalıkla, sefaletle, ölümle ödüyor bunun bedelini.

Nasıl mı? 100 Gün içerisinde masum insanlar üzerine gönderilmiş olan sayısız mermi ve füzenin parasal bedelini hesaplamak mümkün mü? 100 Günde harcanan yakıtın parasal bedelini hesaplamak mümkün mü? 100 Günde şehirlerde yapılan talanın parasal bedelini hesaplamak mümkün mü? 100 Günde yüzbinlerce askerin iaşe bedelini hesaplamak mümkün mü? 100 Günde kaybolan iş gücünün bedelini hesaplamak mümkün mü?

Ve 100 günün geride kaldığı şu günlerde savaş hala son hızıyla devam ediyor… Başta ABD olmak üzere, batılı ülkeler savaşı bitirmek için çare üretmek yerine, devam etmesi için ellerinden geleni yapıyorlar… Ukrayna’yı silah ve mühimmatla destekliyorlar… “Siz bu silahları alın; öldürün, ölün ki bizim silah sanayimiz beslenebilsin” diyorlar… “Siz bu silahları alın; öldürün, ölün ki ürettiklerimizi dünyaya daha pahalıya satabilelim” diyorlar… “Siz bu silahları alın; öldürün, ölün ki Rusya’nın burnu sürtülsün… “Siz bu silahları alın; öldürün, ölün ki biz gücümüze güç katalım” diyorlar.

Rus ordusu, doğuda Ukrayna toprağının yüzde 20’sini ele geçirdiği son günlerde; ABD ve İngiltere, uzun menzilli roket sistemleri gönderme kararı alıyor… 80 Kilometre mesafeden Rus güçlerini vurabilecek yeteneğe sahip sistemlere Ukrayna askerleri çok yabancı… İngilizce manuelleri Google yardımı ile tercüme edip silahı öğrenmeye çalışıyorlar.

ABD ve diğer batılı ülkeler için bu hiç önemli değil ki… “Sallayın gitsin” diyorlar, “nasılsa bir yerleri tahrip edecek…” Amaç, Rusya’ya mümkün olduğu kadar fazla zarar vermek değil mi? “Rusya’yı çökertin ki haziran sonunda yapılacak NATO zirvesinde Çin’e karşı yeni stratejimizi belirleyebilelim…”

Günün Sözü

Zenginler savaş yaptığında, ölenler daima fakirdir.

Jean Paul Sartre

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI