Avrupa’da Neler Oluyor - ADEM AKÖL

8 Mayıs 2021 Cumartesi 00:33

Türkiye’de 4 Nisan’da, 104 emekli amiralin “Montrö Boğazlar Sözleşmesi” bildirisinin yayınlanmasının ardından sadece 17 gün sonra; 21 Nisan’da bu kez Fransa’da, aralarında emekli generallerin de olduğu 9 bin emekli ve muazzaf asker, hükümete karşı bir e-bildiri yayınlar.

Fransız yasalarında, emekli generallerin herhangi bir siyasi olayda fikir beyan edemeyecekleri açık bir şekilde belirtilmiş olmasına rağmen; Cumhurbaşkanı Emanuel Macron’a ‘iç savaş uyarısı’ yapılır… 21 Nisan 1961’de dönemin Cumhurbaşkanı Charles de Gaulle’e karşı Cezayir’in bağımsızlığı için generallerin düzenlediği başarısız darbe girişiminin yıldönümü olması ise Macron’a verilen e-bildirinin önemini artırıyor.

“Ülkede büyüyen kaosu engellemezsen iç savaş çıkar” denilen bildiriye, önceleri fazla reaksiyon vermez hükümet… Ancak aşırı sağ bir parti, bildiriye sahip çıkıp ülkenin yarıdan fazlası da buna destek verince, soruşturma açmak zorunda kalır Macron.

Fransa’da e-bildiri tartışmaları sürerken, bu kez de Almanya’da “Emekli ve Eski Askerler Grubu” adı altında 13 bin emekli ve muazzaf askerin Telegram uygulaması üzerinden buluştuğu ortaya çıkar… Emekli askerlerin darbe hazırlığı yaptıkları anlaşılan Telegram buluşmasında “Alman halkını koruyacağımıza ant içtik, halkımızın şimdi bize ihtiyacı var, bu hükümeti devirmemiz gerekiyor” deniliyor… Aşırı sağ örgütlerin desteğini de alan bu hareketin “Savaşa gitmiyoruz, savaşın tam ortasındayız” ifadeleri ile de durumun ne kadar ciddi olduğu vurgulanıyor.

Bilindiği gibi, 14 Haziranda Brüksel’de NATO Liderler Zirvesi yapılacak… NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg; bu toplantının, Avrupa ile Kuzey Amerika arasındaki bağın kalıcı bir örneği olan NATO’yu güçlendirmek için eşsiz bir fırsat olduğunu söylüyor… “Rusya’nın saldırgan eylemleri, terörizm tehdidi, siber saldırılar, iklim değişikliğinin güvenliğe etkisi ve Çin’in yükselişi konularını masaya yatırıp, 2030 perspektifini çizeceğiz” diyor Stoltenberg.

Yönlendirici güçler olan ABD ve İngiltere dışında, NATO denince akla gelen 3 ülkedir Türkiye, Fransa ve Almanya… Hemen hemen ayni günlerde emekli askerler tarafından, bu ülkelerin üçünde de mevcut iktidarlara karşı toplu tepkilerin olmasının tek sebebi Amerika’daki Biden yönetimidir. 

Biden, seçim propagandaları sırasında bile Türkiye’ye olan tepkisini defalarca dile getirmiş, başkan olduktan sonra da bu tutumunu arttırarak devam ettirmiştir… Avrupa’da ise özellikle Almanya ve Fransa’da, Trump döneminden başlayarak ABD’ye karşı büyük bir siyasi direnç oluşmuş bulunmaktadır… Zaman zaman, her iki ülkeye karşı aşağılayıcı laflar eden Trump, Fransa’ya “biz olmasaydık Paris’te siz Almanca konuşurdunuz” söyleminden dahi kaçınmamıştır.

ABD, başta Almanya olmak üzere Avrupa ülkelerinin “Kuzey Akım Projesi 2” ile doğal gaz bakımından tamamen Rusya’ya bağımlı olmasını, dolayısı ile ilişkilerin iyiye doğru gitmesini bir türlü hazmedemiyor ve bu bağımlılığı alternatif projelerle kırmaya çalışıyor… Öte yandan hem Almanya, hem de Fransa; Yunanistan, Romanya ve Bulgaristan gibi ülkeleri kastederek “biz Doğu Avrupa ülkelerine parasal yardım yapıyoruz ama bundan yararlanan ABD oluyor” diyerek ABD’ye karşı tepkilerini dile getiriyorlar.

Şurası bir gerçek ki Avrupa, Trump’tan sonra Biden’dan büyük bir beklenti içerisine girmişti… Ancak beklentisine bugüne kadar olumlu bir cevap alamadığı gibi ‘kapalı bir kutu’ olan Biden’dan dolayı özellikle Almanya ve Fransa, ABD’ye karşı siyaset üretmekte sıkıntı yaşıyor ve buna Türkiye de dahildir.

Anlaşılan odur ki NATO Liderler Zirvesi’nde ‘dananın kuyruğu kopacak…’ ABD ya istediğini kabul ettirecek, yahut da yeni bir NATO yapılanması içerisine girecek… Her iki durumda da Amerika’nın istediği olacak… Önemli olan, bu dalaştan Türkiye’nin kazançlı çıkmasını sağlayabilmektir.

 

Günün Sözü

Başkalarının hürriyetlerini tanımayanlar, hürriyete layık değildir.

Abraham Lincoln

ABD’nin suikast sonucu ölen ilk başkanı, Cumhuriyetçi Parti’nin kurucusu.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI