Emperyalizm Şovalyeleri - ADEM AKÖL

25 Ekim 2021 Pazartesi 09:37

Orta Çağ Avrupası’nda hükümdarın, yahut da feodal lordun çıkarını korumak için, gerektiğinde onun uğruna savaşan paralı askerlere verilen isimdi Şövalye… Bu amaçla yetiştirilecek olan erkek çocuklar, küçük yaşlarda sıkı bir eğitimden geçirilirdi… Şövalyelik kıvamına gelmiş olan kişi saraya çağrılır, ‘efendinin’ önünde diz çöker, kılıcın bir yüzü ‘efendisi’ tarafından omuzuna değdirilir, ona görevleri tekrarlattırıldıktan sonra, ölümüne koruyacağı unvanın sahibi olurdu kişi.

Bu gelenek, sembolik olsa da günümüzde de devam ettirilir… Ancak sembolik olmayan, görevini hakkıyla yerine getiren modern çağ Şövalyeleri de vardır… Onlar, sarayların ‘beyaz’ olanına çağrılarak, kendilerine görevleri takdim edilir… Bu takdim kılıçla olmaz belki ama, kılıçtan daha keskin olan; efendinin sağ elini onun sol omuzuna dayaması ile yapılır.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis Amerika’da Harvard ve Stanford üniversitelerinde; Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Lideri Nikos Anastasiadis ise Londra Üniversitesi’nde okurlarken; Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi ise 1990 Körfez Savaşı ve 2011 Sina Ayaklanması sırasında birer Şövalye olarak yetiştirilirler.

“Kan kokusu almış bir köpek balığından daha tehlikelisi, petrol kokusu almış Amerikan emperyalizmidir” diyordu ünlü İskoç oyun yazarı, George Bernard Shaw daha 1900’lü yıllarda… Orta Doğu’daki bilinen petrol rezervlerinin yanı sıra, ABD Jeolojik Araştırma Merkezi, USGS’nin 2010 yılında yayınladığı raporla alır Doğu Akdeniz’deki petrol kokusunu Amerikan Emperyalizmi.

Bu tarihten kısa bir süre sonra Doğu Akdeniz Şövalyelik unvanları tevdi edilir 3 silahşöre… Her ne hikmetse; sol görüşe daha yatkın olarak bilinen Kıbrıs Rumları’nın sosyalist lideri Hristofiyas, seçim döneminde yenilgiye uğrayarak görevi Anastasiadis’e bırakmak zorunda kalır 2013 yılında… Ayni yıl, Yunanistan’da kabineye bakan olarak sokulan Miçotakis ise sol görüşlü partilerin iktidarı sonrasında, ancak 2019 yılında Cumhurbaşkanı seçilebilir… Mısır’da ise ABD’nin müdahalesi ile Muhammed Mursi’ye karşı 2014 yılında darbe düzenleyerek yönetimi ele alır Sisi.

Doğu Akdeniz’deki münhal Şövalye kadroları dolmuştur artık… Güneyden Kıbrıs’a kadar Mısır; batıdan Kıbrıs’a kadar Yunanistan; doğuda zaten ‘efendinin’ ortağı İsrail… Doğudan başlayıp, Kıbrıs’tan geçerek, kuzey-batıda Rodos’a kadar çizdikleri hattın güneyine sakın ola geçmeyin derler; 85 milyonluk Akdeniz’deki en uzun kıyı şeridine sahip Türkiye’ye.

Aldıkları talimatlar doğrultusunda, bir gün Kahire’de, ertesi gün Lefkoşa’da; devrisi gün Atina’da bir araya gelerek, Türkiye’ye karşı oluşturdukları ittifakı sürekli olarak canlı tutmaya çalışırlar… Dahası, bu ittifaklarını pekiştirmek için teknik olarak yapılabilecek olsa dahi, finansal olarak fizibıl olmayan projeler anons ederler; bölgede Türkiye diye bir devlet yokmuş gibi davranarak.

Dahası; Amerikan emperyalizmi bu 3 Şövalyeyi, dolayısı ile Türkiye’yi daha yakından kontrol edebilmek için Yunanistan’ın tüm topraklarını kendine karargah olarak seçer yaptığı dayatmalar neticesinde.

Radikal sol koalisyonu SYRİZA’yı temsilen, 2015-2019 yılları arasında Başbakanlık yapmış Aleksis Çipras ve solcu parti MeRA25’in genel sekreteri; kapitalizm üzerine kitap yazmış, Atina Üniversitesi’nde iktisat profesörü ve Çipras hükümetinde 6 ay Maliye Bakanlığı görevini yürütmüş Yanis Varoufakis’in yoğun eleştirilerine mazhar olur baş Şövalye Miçotakis; ülkesini emperyalizme peşkeş çektiği için.

Çipras, “Borç batağı içerisinde olan bir ülkeyi Fransa’dan 10 milyar Avroyu aşan bir silah alım sürecine sokmak kabul edilemez” derken, Varofakis de “uçak gemisi inşa eden Türkiye ile silahlanma yarışı içine girmek çok büyük bir hatadır” diyerek tepkilerini koyarlar… Varofakis daha da ileri giderek 3 Şövalyeye hitaben “size ne Türkiye’den; aslında siz, Doğu Akdeniz’de emperyalizmin siyasetini yönlendiren adamlarsınız” der.

Şövalye olmak çok zor bir süreç, herkes Şövalye olamaz… Ancak, bir kere oldunuz mu bir daha bırakamazsınız bu görevi, bedelini canınızla ödersiniz çünkü…

Günün Sözü

Bizi mahvetmek isteyen Emperyalizme ve bizi yutmak isteyen kapitalizme karşı tüm ulusça savaşmayı gerek gören bir mesleği izleyen insanlarız.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI