Emperyalizm Türkiye’nin Yakasını Bırakmıyor - ADEM AKÖL

4 Ağustos 2021 Çarşamba 00:24

28 Temmuz’da eş zamanlı olarak ülkemizin farklı bölgelerinde başlayan yangınları konu alarak hazırladığımız “Yangın” başlıklı köşe yazımızda; hem Devlet’in hem de vatandaşın alması gereken önlemlerden bahsetmiştik.

Hiç şüphe yoktur ki, son yangınlar sırasında hem Devletimiz hem de vatandaşlarımız yangınların söndürülebilmesi için takdir edilecek büyük bir mücadele verdiler günler, geceler boyu… Ve bu mücadele sonucunda, olmazları başardılar kısa bir süre içerisinde.

16 uçak, 9 İHA, 45 helikopter, 1 insansız helikopter, 708 su tankeri, 120 iş makinesi ve 4800 personelle katıldı Devletimiz; emperyalizmin bu yeni acımasız saldırı türünü püskürtebilmek için… Binlerce dönümlük orman yanıp kül oldu, içinde barındırdığı yüzlerce tür canlı ile birlikte… Yüzlerce konut kullanılamaz hale geldi, 8 canımız gitti yangınla mücadele ederken.

Avrupa’nın birçok ülkesinde, Sibirya’da, Brezilya’da, Avustralya’da, Amerika’da çıkan yangınların önü alınamıyorken; ülkemizdeki yangınların, üstelik kasıtlı olarak ayni anda birçok yerde çıkartılmış olmasına rağmen, kısa sürede kontrol altına alınmış olması; Devletimizin büyüklüğünü ve vatandaşlarımızın mücadeleci özelliğini göstermektedir.

Bu, sonucu çok acı olmasına rağmen emperyalizme karşı verilmiş büyük bir zaferdir… Bunun 28 Mayıs 2013 tarihinde başlatılan Gezi Parkı olayları ile hiçbir farkı yoktur… Bunun 17/25 Aralık 2013 FETÖ yargısal darbe teşebbüsü ile hiçbir farkı yoktur… Bunun 15 Temmuz 2016’da yapılmak istenenlerle hiçbir farkı yoktur… Bunun PKK kullanılarak Irak’ta, Suriye’de yapılmaya çalışılanlarla hiçbir farkı yoktur… Bunun Ege, Doğu Akdeniz, KKTC ve Libya üzerinden yapılması planlananlarla hiçbir farkı yoktur… Gerçekleştirilmeye çalışılan bütün bu teşebbüsler ve sayamadığım diğerlerinin amacı hep aynıdır.

Tek bir amaçları vardır onların… Bölgede kendi deyimleriyle ‘kontrolsüz büyük bir güç’ haline gelen Türkiye’yi zayıflatmak ve yeniden ‘itaatkar’ kılabilmektir amaç… Yapılan eylemler sonucunda güdülen hedef sadece budur ve bunun için FETÖ ve PKK terör örgütlerini kullandıklarını açık bir şekilde kabul etmektedirler.

İki yıldır, sabırla başarılı bir Pandemi savaşı veren ülkemize karşı; bunun yarattığı ekonomik çöküntüyü oldukça sevindirici turizm girdileri ile bir miktar telafi edebilecek duruma gelmişken, hiç beklenmedik bir cepheden insanlığa sığmayacak bir yöntemle savaş açılması bu yüzdendir.

Dikkat etmişseniz yangın çıkartılan yerler; ülkemizin Hatay sahillerinden başlayarak, tüm Akdeniz kıyıları, Ege Bölgesi ve Marmara’nın batı bölgeleridir… Turizm potansiyelinin en yoğun olduğu bölgeler yani… Hem iç turizm hem de dış turizmin merkezleri bu bölgelerde yoğunlaşmıştır.

Kısıtlamanın kalkması ile kendini bu bölgelere atan Anadolu insanı ve özellikle Rusya ve Ukrayna’dan akın eden turistlerin oluşturduğu yoğunluk, gözle görülür ekonomik bir canlılık getirir ülkemize.

Ancak emperyalizmin hiç de arzu etmediği bir şeydir bu canlanma… “Canlanma belirtisi gördüğün kafaya indireceksin darbeyi” diye talimatlandırılmıştır FETÖ ve PKK taşeron örgütler… İşverenlerinden aldıkları talimatları, onların hazırladıkları bilimsel projeler çerçevesinde hayata geçirirler… Yüzlerce sabotaj ihbarı gelir emniyet mensuplarımıza, suçüstü yakalanır birkaçı.

“Çıkartılan yangınlar sonucunda tatil yapmakta olan turistler panik içerisinde geri ülkelerine dönmek isteyecekler; Türkiye, bir tarafta alevlerle boğuşurken diğer tarafta turistlerin yaratacağı izdihamın altından kalkamayıp, büyük bir güç kaybına uğrayacaktır” şeklindedir onların beklentileri.

Ama hala hesap edemedikleri bir şey vardır onların… Hiçbir şeyi olmayan bir avuç insanın Kurtuluş Savaşı sırasında gösterdiği mücadele sonucunda inşa ettiği Büyük Türkiye bu gün çok şeye sahiptir ve onu koruyabilmek için canını feda etmeye hazır 85 milyon neferin gözü tetiktedir.

Günün Sözü

Mazlum halkların her zaferi, emperyalizmin bağrına saplanmış bir hançerdir.

Ernesto Che Guevara

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI