KKTC ve Kraliçe’nin Batonu - ADEM AKÖL

15 Ekim 2021 Cuma 02:21

İngiliz Milletler Topluluğu, İngilizce adıyla “Commonwealth of Nations” geçmişte Britanya İmparatorluğuna bağlı 37 ülke, günümüzde de Birleşik Krallığa bağlı 17 ülkeden oluşan, toplamda 54 ülkenin üye olduğu uluslararası bir koalisyondur… Avrupa Kıtasından 3, Asya kıtasından 8, Afrika Kıtasından 19, Amerika Kıtası ve Karayipler’den 13 ve Pasifik’ten de 11 üyesi bulunmaktadır.

Dünyanın en büyüğünden en küçüğüne ve en zengininden en fakirine 54 ülkenin bir araya geldiği toplulukta her ülke eşit söz hakkına sahiptir… 1949 Londra Deklerasyonuyla kurulan İngiliz Milletler Topluluğunun esas amacı üye ülkeler arasındaki ilişkileri canlı tutmaktır… Diğer bir deyişle, kolonizasyon döneminden başlayarak beyinlere işlenen İngiliz kültürünü, yeni nesillere aktarmaktır.

Bu amaçla 1950 yılından başlayarak her 4 yılda bir, Olimpiyatlara benzer, İngiliz Milletler Topluluğu Oyunları düzenlenmektedir… Bunun aylar öncesinde ise bayrak koşusuna benzer bir etkinlik olan “Queen’s Baton Relay”, Kraliçe’nin Baton Yarışı başlar Londra’daki Buckingham Sarayında.

Baton, anlamı “asa” olan İngilizce bir kelimedir… Ayni zamanda İngiliz Milletler Topluluğu’nun Başkanı da olan İngiltere Kraliçesi, yarışı başlatırken asanın içerisine bir mesaj koyar ve asayı yani Baton’u ilk yarışçıya teslim eder… Baton, 10 binlerce kilometre yol kat ederek üye ülkelerin tamamını dolaştıktan sonra tekrar İngiltere’ye gelir ve oyunların açılış seremonisinde, son koşucu Baton’u Kraliçe veya temsilcisine teslim ederek, içindeki mesaj, yüksek sesle okunur ve oyunlar başlar.

Önümüzdeki yıl 28 Temmuz-8 Ağustos tarihleri arasında İngiltere’nin Birmingham şehrinde gerçekleşecek olan İngiliz Milletler Topluluğu Oyunları’nın Baton Yarışı’nı Kraliçe II. Elizabeth 10 Ağustos 2021 tarihinde, Buckingham Sarayından başlattı… Topluluğun bütün ülkelerinde toplam 140 bin kilometre yol kat edecek olan Baton, 294 gün sonra İngiltere’ye varmış olacak.

Osmanlı İmparatorluğu’nun 1878 yılında Kıbrıs’ı Birleşik Krallığa kaptırması ile Türk-Rum ortaklığında kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kurulduğu 1960 yılına kadar İngiltere’nin bir sömürgesi olarak idare edilir ada… Ancak Rumların daha fazla hak talebi ile Türkleri dışladıkları Kıbrıs Cumhuriyeti, 1963 “Kanlı Noel” olayları sonucunda fiilen bozulmuş olur.

Tek başlarına Kıbrıs Cumhuriyetini sahiplenen Rumlar, 1964 yılında İngiliz Milletler Topluluğuna üye olur… Daha sonra yaşanan sıkıntılar ve 1974 Mutlu Barış Harekatı ile resmen ikiye bölünür ada… Güneyde Rumlar tek taraflı olarak Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, daha sonra da tek başlarına alındıkları Avrupa Birliği’nin nimetlerini yerken; Türkler de kuzeyde kurdukları kendi devletlerini, tüm engellemelere rağmen yaşatmaya çalışırlar.

2022 oyunları için 10 Ağustos 2021 tarihinde başlatılan Baton yarışlarının ilk durağı olarak Kıbrıs Cumhuriyeti seçilir bu kez… Çok doğaldır ki, Kıbrıs’ın güneyinde başlatılan Baton yarışlarına Kıbrıslı Türkler davet edilmez… Bu duruma çok sinirlenen KKTC Cumhurbaşkanlığı, hazırladığı yazılı basın açıklamasında tepkisini dile getirir.

Kıbrıs’ta Garantör ülke konumunda olan Birleşik Krallığın, Kıbrıs Türk tarafını bu etkinlikten dışlamasını açık bir ayırımcılık olarak gördüklerini vurgulayarak “Birleşik Krallığın bu ve benzeri davranışlarıyla artık sözde Kıbrıs Cumhuriyeti’ni münhasıran bir Rum Cumhuriyeti ve sadece Kıbrıs Rum Halkı’nı İngiliz Milletler Topluluğu’nun bir parçası olarak mı gördüğü sorusunu akla getirmektedir. Gerçek durum bu ise, bunu en azından adadaki realitenin kabulüne yönelik olumlu bir gelişme olarak değerlendirmek mümkün olacaktır” deniliyor yazıda.

Olumlu bir gelişme midir, değil midir bilemem ama bu kadar içerlenmeye ne gerek var ki? Sen zaten kuzeyde devletini kurmuşsun… 38 yıldır onu kör-topal yaşatmaya çalışıyorsun Türkiye Cumhuriyeti’nin desteği ile…

Bize ne Kraliçe’nin Baton’undan? Bu ve buna benzer boş işlerle uğraşmaktan vaz geçelim artık… KKTC’nin ekonomik gücünü nasıl artırabiliriz ona bakalım… Üniversiteler sayesinde bu gün 140 ülke ile irtibatı olan KKTC’yi nasıl resmen tanınır yapabiliriz ona bakalım…

Bunlar, şevk kırmak için, enerji somurmak için öteden beri uygulanan yöntemlerdir… Hazır bir ivme yakalamışken bunlara itibar etmeyelim ve yolumuza bakalım… Aman ha… Aman…

Günün Sözü

Dünyaya iz bırakan bir şey yapmak için en azından uğraş vermiyorsan, yaşamanın ne anlamı var ki?

John Green

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI