Lafarge - ADEM AKÖL

22 Eylül 2021 Çarşamba 10:31

Lafarge ismine birçok insan yabancı olabilir ancak inşaat işleri ile yakın ilişkisi olanlar buna aşinadır muhakkak… Lafarge 1833 yılında Fransa’da kurulmuş, genel merkezi Paris’te olan büyük bir şirkettir… Çimento, agrega, beton, çatı kaplamaları, alçı ve alçı levha gibi inşaat malzemeleri üretir… Bugün 68 ülkede 160 fabrikası ve 70 bin çalışanı bulunmaktadır.

Lafarge’ın Türkiye’de de yatırımları vardır… 1989 yılında Kocaeli Aslan Çimento, 1992 yılında ise Ereğli Çimento fabrikalarını satın alır… 1994 yılında Yiğitbaş Holding ortaklığında Orta Anadolu AŞ’yi kurarak bünyesine Sivas, Çorum ve Yozgat çimento fabrikaları ile Samsun, Nevşehir ve Hasanoğlan çimento öğütme tesislerini katar… 2008’de Orascom Çimento Grubu’nu satın aldıktan 1 yıl sonra Türkiye’deki bazı yatırımlarını satma kararı alır… Bugün Lafarge’ın Türkiye’de sadece Ereğli Çimento ile Dalsan Alçı fabrikalarında yatırımı kalmıştır.

Lafarge, Suriye’deki iç savaş başlamadan 1 yıl önce; kuzeyde Türkiye sınırına yakın Celebiye kentinde 700 milyon dolar harcayarak dev bir çimento fabrikası kurar… 2011 yılında Suriye’de çatışmalar yoğunlaşınca, faaliyetine yeni başlamış olan fabrika, üretimi kesintiye uğratmamak için çözüm aramaya başlar.

Lafarge’ın Suriye yetkilileri, sorunu çözebilmek için rejime muhalif cihatçı örgütlerle ABD’nin bilgisi dahilinde Gaziantep’te gizli bir görüşme yapar 2012 yılında… Bu görüşmenin ardından Lafarge, Suriyeli küçük ortağı eliyle 2012-2014 yılları arasında üretime devam edebilmesi için ayda 100 bin dolara yakın haraç dağıtır örgütlere.

İŞİD, diğer adıyla DAEŞ, yahut da DEAŞ; 2014 sonrasında bölgeye hakim olmaya başlayınca; bu azılı terör örgütüne ayda 10 binlerce dolar, toplamda 15 milyon dolar ödeme yapar Lafarge… Hatırlayacaksınız, 13 Kasım 2015 yılında İŞİD’in üstlendiği Paris’teki bombalı ve silahlı saldırılarda 128 sivil ölmüş, 300’den fazla insan yaralanmıştı… O dönemde Koalisyon güçleri arasında İŞİD’e karşı yapılan hava saldırılarında en büyük desteği veren ülkelerden biriydi Fransa… İŞİD’e karşı savaşan PKK/PYD’ye askeri yardım da yapıyordu… Böyle davranmasının arkasında ABD etkisi olmasının yanında, Lafarge’ın Suriye’deki gerçek görevinin ne olduğunu da açıklıyordu.

Daha sonra Amerika’nın da desteği ile Suriye’nin kuzey bölgelerine hakim olmaya çalışan PKK/PYD terör örgütü ile iş birliğine girer Lafarge’ın  Celebiye’deki fabrikası… Bu kez Fransız istihbarat örgütlerinin hazırladığı planlar doğrultusunda, Türk hududuna yönelik beton mevziler ve sınırlarımıza kadar ulaşan uzun beton tünel inşatları için hem tünel kazı makineleri hem de hazır beton yardımında bulunur.

Lafarge’ın silahlı gruplara yaptığı ödeme ve yardımlarla ilgili belgeler 2018 yılında ortaya çıkınca, hakkında soruşturma başlatılır… Paris’teki genel merkez; soruşturmaya alınan Celebiye fabrikasındaki yöneticileri, soruşturmayı kapatabilmek için işten çıkarır… Lafarge Yönetim Kurulu Başkanı “Suriye’deki fabrikamızda olanlardan gerçekten çok üzgünüz ve yaşananları öğrendikten sonra kararlılıkla hareket ettik… Soruşturma geçirenlerden hiçbiri artık şirketimizin personeli değil” diyerek firmayı aklamaya çalışır.

Nitekim alt mahkeme, Lafarge’ın suçsuz olduğunu dosyalar… Ancak alt mahkemenin verdiği kararı Yüksek Mahkeme bozarak, Lafarge’ın “terörizmi finanse etmek” suçlamasıyla yargılanması gerektiğine hükmeder.

Terör gruplarına ödenen paraların belgeleri, Fransız İstihbarat örgütü ile Lafarge işbirliğini kanıtlıyor olmasının yanında, çok daha büyük bir kanıt daha var… Bu fabrikanın kurulduğundan bu yana Suriye dışına 1 gram çimento dahi ihraç etmediğini tespit etmek çok kolay… Üretilen çimento; Suriye’de yıkılan yapıların yeniden inşa edilmesinde de kullanılmadığına göre, 10 yıldır fabrikadan çıkan yüzbinlerce ton çimentonun nereye gittiği apaçık ortada değil midir?

 

Günün Sözü

Hayat; bumerang oyununa benzer... Düşüncelerimiz, eylemlerimiz ve sözlerimiz er veya geç, şaşırtıcı bir doğrulukla bize geri döner.

Florence Shinn

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI