Libya’da Ertelenen Seçimler Sonrası Durum - ADEM AKÖL

29.12.2021 09:29:00

Geçtiğimiz ay, bu sütunlarda “Libya Seçimleri Yapılacak mı” başlıklı bir yazı kaleme almıştık… Libya’nın doğu, batı ve güney bölgelerinden mevcut siyasi iradeyi yansıtan 75 delegenin oluşturduğu “Libya Siyasi Diyalog Formunun” 5 Şubat 2021 günü İsviçre’de toplanarak, ülkeyi 24 Aralık 2021’de seçime götürecek bir Başkanlık Konseyi oluşturduğunu, ancak büyük ihtimalle seçimlerin ertelenebileceğinden bahsetmiştik.

Nitekim Türkiye’nin desteklediği Abdülhamid Dibeybe tarafından kurulan seçim hükümetinin, ülkenin genelindeki tüm kurumları ve orduları birleştirebilmek için başlattığı çalışmalar, Libya’nın doğusunu kontrolü altında tutan Hafter tarafından engellenir… O kadar ki, Bingazi ve Sirte’ye hükümet yetkililerinin girişlerine izin verilmez.

“Libya Siyasi Diyalog Formunun” bir uzlaşı ümit ederek İsviçre’de toplanması sonucunda da herhangi bir mutabakat sağlanamaz… İhtilafın en büyük nedeni, Halife Hafter’in ısrarla talep ettiği askeri kimliği ile seçime katılması hususudur çünkü.

24 Aralık Cumhurbaşkanlığı seçimlerine adaylık başvurusu yapmış olan 98 ismin birçok kesim tarafından kabul görmemiş olması ihtilafın büyümesine neden olur… 2011 yılında katledilen devrik lider Muammer Kaddafi’nin oğlu Seyfülislam Kaddafi’nin de başkanlık yarışında adaylığını ilan etmesi sonrasında, işler büsbütün karışır.

Trablus’ta bulunan Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ile Bingazi’de bulunan Temsilciler Meclisi arasında seçimlerin nasıl gerçekleştirileceğine dair anlaşmanın tam olarak sağlanamaması ve iki karşıt yönetim arasındaki siyasi ve güvenlik konularındaki farklılıkların giderilememiş olması, ülkedeki başkanlık seçimi sorununu daha fazla büyütür.

Öte yandan, Türkiye’nin desteklediği seçim hükümeti Başbakanı Dibeybe ile uluslararası arenada kabul görmüş, Ulusal Mutabakat Hükümeti, UMH’nin İçişleri Bakanı olarak görev yapan Türk asıllı Fethi Başağa arasındaki sürtüşme, Hafter’in harekete geçmesine neden olur.

Rusya ile Mısır’ın onay verdiği ve Libya’nın güneyinde bulunan kabilelerin de etkin desteğini alan Seyfülislam Kaddafi’nin seçimleri kazanma şansının giderek yükseliş göstermesi, Hafter’i daha fazla endişelendirir.

Nitekim Fransa, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından desteklenen Halife Hafter; yanına, yine ayni ülkeler tarafından kabul gören Fethi Başağa’yı da alarak, Dibeybe’ye karşı cepheleşme anlamına gelen birtakım ortak açıklamalarda bulunur bir süre önce.

Hafter kendi meşruiyetini kabul ettirebilmek için çeşitli yöntemler denemektedir… Türkiye’nin Libya’nın doğusu üzerindeki etkinliğinin bilincinde olarak Tobruk’tan 2 üst düzey adamını Ankara’ya gönderir.

Türkiye’nin UMH ile yaptığı anlaşmaların Tobruk tarafından da kabul görüldüğü izah edilir Ankara’ya… Amaç Türkiye’nin Dibeybe yerine Başağa’nın desteklenip seçim sonrasında Hafter ile ortak bir hükümetin kurulmasını sağlamaktır.

Ancak Rusya, Mısır ve güneydeki kabilelerin büyük desteğini almış olan Kaddafi’nin seçim sonuçlarından tatmin olmayıp ülkeyi bir kaosa sürükleyeceği, belki de Güney Libya’nın bağımsızlık ilan edeceği kuvvetle muhtemeldir.

Türkiye’nin son zamanlarda doğuya karşı sert söylemlerden kaçınması ve katı bir şekilde tek bir isme destek vermek yerine, seçim sonrasında Libya’yı yönetme olasılığı yüksek olan isimler üzerinde daha eşitlikçi akılcı politikalar güdüyor olması, her durumda kazançlı çıkmasına neden olacaktır.

Gerçek olan şu ki, birkaç ay sonrasına ertelenmiş olan seçim sonucunda ne çıkarsa çıksın, bundan böyle tek parça üniter bir Libya’dan bahsetmek çok zor olacaktır… 2’ye hatta 3’e bölünmüş, sürekli kaos içerisinde yaşam sürdürmeye çalışan bir Libya’nın; petrol kaynaklarının, emperyalizm tarafından kontrol edilmesi çok daha kolay olacaktır.

Günün Sözü

Sömürgecilik ve emperyalizm yeryüzünden yok olacak ve onların yerini, milletler arasında hiçbir renk, din ve ırk ayrıcalığı gözetmeyen yeni bir uyum ve işbirliği çağı alacaktır.

M. K. Atatürk

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI