Linda’nın Aymazlığı - ADEM AKÖL

16.5.2022 10:15:00

Göreve geldiği Ocak 2021’den beri, ABD Başkanı Joe Biden’ın Birleşmiş Milletlerde (BM) daimi temsilciliğini yürüten, üstelik Çin Halk Cumhuriyeti’nin Uygur Türkleri ve diğer etnik azınlıklar üzerinde uyguladığı soykırım faaliyetlerini çok açık bir dille eleştiren, insan hakları savunuculuğuna soyunmuş bir profil görüntüsü veren diplomattır Linda Thomas-Greenfield.

Geçtiğimiz yıl Türkiye’nin Suriye’ye açılan Cilvegözü sınır kapısına giderek bu kapının özellikle İdlib bölgesinde yaşayan savaş mağdurlarına sağlanan insani yardımların geçişi için ne kadar önemli olduğuna vurgu yapmıştı.

Geçtiğimiz yıllarda ise Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde (BMGK), Rusya ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin karşı koyması ile Suriye’ye insani yardım geçişlerinin yapıldığı 4 sınır kapısından 3’ü kapatılarak sadece Cilvegözü açık bırakılmıştı… Cilvegözü’nün Suriye tarafındaki kapı geçişleri de zaman zaman Ruslar tarafından engelleniyordu.

Rusya’nın amacı, Şam rejiminin uluslararası arenada kabul görmesini sağlamaktır… Bu yüzden rejimin kontrolünde olmayan kapılardan ülkeye giren insani yardımların, baskı oluşturarak Beşşar Esad kontrolüne geçmesi için uğraş vermektedir… Bunun gerçekleşmesi durumunda yardımlar, sadece Esad yandaşlarına dağıtılarak muhalif halka ulaştırılmayacak, bunun sonucu olarak da Türkiye’ye doğru akan mülteci geçişlerinde doğal bir artış oluşacaktır.

Peki, Suriye’nin kuzey-doğusunda %27’lik bir toprağı PKK/PYD’ye işgal ettirmiş olan ABD’nin amacı nedir? Fırat’ın doğusunda bulunan bu yerler, Suriye’nin verimli topraklarının %80’ini oluşturmaktadır… Ayni zamanda ülkenin su kaynaklarının %85’i de bu bölgededir… Daha da önemlisi, Suriye’nin enerji kaynaklarının % 90’ı bu toprakların altında bulunmaktadır.

ABD’nin askeri silah, mühimmat ve parasal olarak destek vererek beslediği PKK/PYD, Kürt halkı dahil, kendilerine muhalif olan tüm Suriyeliler üzerinde baskı oluşturup göçe zorlayarak, bölgenin demografik yapısını lehlerine değiştirmişlerdir.

Yani ABD yönetimi, bu bölgeden kaçan Suriyelilerin geri evlerine dönmelerini kesinlikle istememektedir… Bu insanların Türkiye’de yahut da İdlib’te yaşamlarını devam ettirmeleri arzu edilmektedir.

O halde ABD’nin BM daimi temsilcisinin, Cilvegözü sınır kapısıyla bu kadar yakından ilgilenmesinin arkasında yatan gerçek düşünce nedir?

Geçtiğimiz günlerde Suriye sınırına gitmek için program yapan, sonradan ise programını değiştirerek bundan vaz geçen Linda Thomas-Greenfield’in konu ile ilgili yaptığı açıklamayı iyi değerlendirmek gerekmektedir…

“Sınırı ziyaret ederek son durumu göreceğim ve bu şekilde sınır kapısının açık kalmasını daha iyi savunabileceğim. Başka kapıların açılması için de uğraşacağım. Bu sınır kapısının açık kalması sadece bizim çıkarımıza değil Rusya’nın da çıkarına. Sınır kapısı kapanırsa bu binlerce Suriyelinin aç kalacağı anlamına geliyor ve kimsenin bunu görmek isteyeceğini sanmıyorum” demişti Greenfield.

Greenfield binlerce Suriyelinin aç kalabileceğini vurgularken, kapının kapatılmasının ne Amerika’nın ne de Rusya’nın çıkarına olacağını savunuyor… Kadına sormazlar mı? “Sen ‘insan hakları’ savunucusu musun; Suriyeli mağdurların aç kalacağı mı seni rahatsız ediyor, yoksa Fırat’ın doğusunda PKK/PYD’ye peşkeş çekerek demografik yapısını bozduğunuz bölgenin eski sahiplerine kavuşabileceğinden mi korkuyorsunuz?

Üstelik resmi olmasa da fiilen Rusya ile Amerika’nın savaştığı bir dönemde; Rusya’nın çıkarlarının savunuculuğuna mı soyundunuz?

Üstelik sığınmacı sorunlarının Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye’de en yoğun olarak tartışıldığı günlerde yapıyorsunuz bunu.

Sizin insan hakları savunuculuğu yaptığınıza hiç kimseyi inandıramazsınız Bayan Linda… Amerika da, Rusya da emperyalist iki ülkedir ve Suriye’de sadece ve sadece kendi çıkarları için bulunuyorlar… Tıpkı, dünyanın diğer birçok bölgesinde varlık gösterme amaçları gibi…

Türkiye ise 5 milyon Suriyeli göçmenin ağır yükünü çekme pahasına, bu terör örgütlerinin sınırlarımızdan içimize sızmasını engellemeye çalışmaktadır sadece.

Günün Sözü

Kendi rızan olmadan, hiç kimse sana aşağılık kompleksi hissettiremez.

Anna Elanor Roosvelt

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI