Miçotakis Gerçeği Anlayabildi mi? - ADEM AKÖL

22.6.2022 11:13:00

Amerika öyle istedi diye, Rusya’nın zayıflatılması için 45 milyon nüfuslu, 600 bin kilometre karelik Ukrayna feda edilebiliyor da; onun çeyrek büyüklüğündeki 11 milyon nüfuslu, 132 bin kilometre karelik Yunanistan, “dev” olduğunu yeni keşfederek kükremeye başlamış Türkiye gibi bir ülkeyi, sindirmek için feda edilmez mi?

Üstelik 1 yılda yaptığı üretimin tam 2,5 katı bir borçla ayakta durmaya çalışan asalak bir Yunanistan.

“Gören göze, karanlık perde olamaz. Görmek istemeyen göze, ışık ne yapsın” demiş Hz. Ali.

Semptomlar ayni… Savaş öncesi, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelensky hangi durumdaysa, bugün Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis de ayni durumdadır… Savaş öncesi Zelensky nasıl poh pohlanmışsa, bugün Miçotakis’in sırtı da ayni şekilde sıvazlanmaktadır.

Beş ay önce, Zelensky’nin önünde yakın tarihte yaşanmış ders alabileceği bir örnek yoktu belki ama, Miçotakis’in önünde koskoca bir Ukrayna gerçeği var… Ancak Hz. Ali’nin dediği gibi “görmek istemeyen göze ışık ne yapsın?”

Son günlerde Yunanistan’daki sol kanat, kötü gidişatı kavrayıp acı sonu görerek; Miçotakis’i uyarıcı demeçler veriyor.

Önce Yunan parlamentosundaki aşırı sol görüşlü MeRa25 partisi milletvekilinin değerlendirmesi; şimdi de ana muhalefetteki radikal sol ittifakı SYRIZA’nın lideri Aleksis Çipras’ın verdiği demeçler…

Başbakan Miçotakis’in dış politikada izlediği yolun Yunanistan’ı belirsizlik ve güvensizlik ortamına soktuğunu söyleyen Çipras, “Yunanistan Batı’nın ileri karakolu haline geldi. Umarım olmaz ama eğer egemenliğimizi savunmamız gerekirse, kendimizi kandırmayalım bir başımıza olacağız.”

Çipras, Ukrayna hikayesini baştan sona okumuş ve yaşanan gerçekleri çok iyi algılamış, anlaşılan… Ama gel de bunu Çipras’a anlat…

Yunanistan Başbakanı’nın Amerikan kongresinde yaptığı talihsiz konuşmadan sonra Erdoğan ile Miçotakis’in arası iyice gerilerek “benim için artık Miçotakis diye birisi yok” diyerek tepkisini çok açık bir dille ifade etmişti Türkiye Cumhurbaşkanı.

Miçotakis Yunan devlet televizyonu ERT’ye verdiği özel bir mülakatta Erdoğan’ın bu sözlerinin hatırlatılması üzerine “Sayın Erdoğan’la elbette görüşeceğiz, zaten görüşmeliyiz” diye yanıt vermesi Ukrayna’nın başına gelenleri yavaş yavaş idrak ettiği ve korkuya kapıldığı anlamına mı geliyor acaba?

Ancak geçtiğimiz Perşembe günü Güney Kıbrıs’a yaptığı ziyaret sırasında “iyi niyetli diplomatik kuralların dışına çıkan söylemlere” karşı olduğunu vurgulayarak “kararlı ve soğukkanlı olmaya devam edeceğiz, diyalog kanallarını asla kapatmayacağız. Bu yaklaşımımızın doğruluğuna ve en zor zamanlarda bile diyalog kanallarımızı açık tutmakla suların durulacağına inanıyorum.” Diyerek Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “diplomatik kurallar” dışında hareket ettiğini ısrarla vurgulamaya devam etmiştir.

İki gün önce “Küresel Parlamenter Konferansına” çevrimiçi katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, Yunanistan ile yüksek düzeyli stratejik konsey toplantısı yapılmayacağını yineleyerek “karşımda dürüst siyasetçi olmadığı sürece bunlarla görüşmeyeceğimi söyledim. Bundan daha net, daha açık bir rest olmaz. Bundan sonra Yunanistan başının çaresine baksın.” Diyerek, Türkiye’nin Yunanistan konusundaki net tavrını bir kez daha ortaya koymuştur.

Önümüzdeki dönemde ABD, Yunanistan ve Türkiye’de 3 önemli seçim var… Bu yılın Kasım ayında Amerika’da yapılacak Kongre ara seçimleri, önümüzdeki yılın Mart-Nisan aylarında yapılması planlanan Yunanistan erken genel seçimleri ve Türkiye’deki Haziran 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimleri…

Her 3 seçim de, her 3 ülkenin bir nevi kaderini belirleyecek nitelikte… Hal böyle olunca, icraatlar ve söylemlerin biraz popülizm kokması çok doğaldır… Ancak Ege’deki sorunlar, Türkiye’nin milli bir politikası haline gelmiştir, hiçbir iktidar bundan 1 gram taviz verecek durumda değildir.

Miçotakis, bunu çok iyi bilmektedir… Ukrayna gerçeğine bakarak Biden’ın onu nereye sürüklediğini iyi algılayıp, tahriklerden vaz geçmesi gerekmektedir… Aksi halde olası bir çatışma, Türkiye’yi büyük oranda yıpratacaktır belki ama öte yandan Yunanistan’a, tam anlamıyla  yazık olacaktır.

Günün Sözü

Ben şaka yaparken, gerçekleri söylerim; çünkü gerçekler dünyanın en gülünen şakalarıdır.

Bernard Shaw

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI