“Piyon Yunanistan” - ADEM AKÖL

15.6.2022 10:51:00

“Piyon Yunanistan” sözü bana ait değil, Yunanlı bir milletvekiline ait… Ben, geçtiğimiz hafta kaleme aldığım bir yazım için “Tutsak Yunanistan” başlığını tercih etmiştim… Anlam ayni: Ha “Piyon,” ha “Tutsak.”

Amerikan emperyalizminin 32 yıl önce Türkiye’ye yönelik yaptığı bir plan kapsamında Yunanistan’a dayattığı “Savunma İşbirliği Anlaşması” ve bu çerçevede ülkenin 9 stratejik noktasında tesis ettiği önemli askeri üsler sayesinde, Başbakan Miçotakis’in dizginleri Amerika’nın eline verdiğini anlatmaya çalışmıştım.

Yakın zamanda yaşanan bir olay; Yunanistan’ın Amerika’nın tutsağı haline gelerek bir piyon olarak nasıl kullanıldığını göstermesi bakımından oldukça önemlidir.

Geçtiğimiz Nisan ayında Eğriboz Adası açıklarında bir Rus tankeri arızalanır… Tanker, İran’dan aldığı 115 bin ton ham petrolü Rusya’ya götürmekte idi…

Eğriboz Adasının bağlı olduğu Atina’nın kuzeyindeki Halkida mahkemesi, ABD Başkanı Joe Biden’dan aldığı talimat doğrultusunda; apar topar, mülkiyet sahibi şirketin AB ve NATO yaptırımları kapsamında olduğunu ileri sürerek gemiye el koyar.

Rus makamlar şiddetle karşı çıkar bu karara… Geminin 1 ay önce, yaptırımlar listesinde olmayan başka bir Rus şirketine satıldığını iddia eder… Bunun üzerine Halkida mahkemesi toplanarak, verdiği kararı iptal etmek zorunda kalır.

Biden’dan başka bir talimat gelir bu kez… “Tankerdeki 115 bin ton İran petrolüne el koyup başka tankerlere boşaltarak bana gönderin.”

Gelen emre hemen itaat edilir ve Rus tankerindeki petrol, son damlasına kadar başka tankerlere boşaltılır… Yunan makamları bu sefer de, İran Dışişleri Bakanlığının gönderdiği sert bir nota ile karşı karşıya kalır… “Bu bir uluslararası haydutluktur” diyor İran, gönderdiği notada.

Hatta bununla yetinmeyerek, Devrim Muhafızlarını Basra Körfezi’nde seyreden 17 Yunan bandıralı gemiden 2’sine el koymak üzere gönderir bölgeye… Gerekçe hazır; “Yunan gemilerinin, körfez sularındaki ihlalleri…”

Çileden çıkar Yunan armatörler, parasal kayıp büyük çünkü… Kararın geri alınması için baskı yaparlar Yunan hükümetine…

Halkida mahkemesi bir kez daha toplanır ve İran petrolüne el koyma kararını da iptal eder… Başka gemilere aktarılan petrol, tekrar Rus bandıralı gemiye boşaltılmasının ardından İran Devrim Muhafızları da el koydukları 2 Yunan gemisini serbest bırakır.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in ülkesini, ABD Başkanı Joe Biden’dan aldığı talimatlarla yönetiyor olmasından halk memnun değil… ABD Kongresinde yaptığı Türkiye aleyhtarı konuşma sırasında defalarca ayakta alkışlanan Miçotakis, ülke içinde büyük oranda karşı duruşlara maruz kalıyor.

Yunan Parlamentosunun 300 üyesinden 9’una sahip, sol görüşlü MeRA25 Partisi, ülkenin emperyalizmin tutsağı olmasından çok rahatsızlık duyarak sık sık Miçotakis’i uyarıyor.

Son olarak parti milletvekili Kleon Gregoriadis’in söyledikleri, hakikatlere bir kez daha ışık tutmuştur.

Amerikan askerlerinin Girit, Dedeağaç, Larissa ve diğer bölgelere yerleştiğini, dolayısıyla Yunanistan’ın büyük bir Amerikan üssüne dönüştüğünü ve bunun kamuoyu tarafından kabul görmesi için ABD’nin ‘Yunanistan’ın koruyuculuğunu’ yapacağı söylemleri ile vatandaşların korkutulduğunu söylüyor Gregoriadis.

Hatta “tarihten ders almalıyız” diyerek de Miçotakis’i uyarıyor…

“Bu yıl Küçük Asya felaketinin 100. Yıldönümü. Millet olarak tarihten ders almalıyız. Büyük güçler, küçükleri alet ediyor, neden olabilecekleri acıyı umursamadan, kendi çıkarları için kullanıyor. Nasıl ki 1922’de Büyük Güçler, Yunanistan’ı Atatürk’ün askerlerine karşı; Osmanlı’nın petrol zengini bölgelerini arsızca ele geçirmek için kabaca kullanmışlarsa, şimdi de bizi çıkarları için kullanıyorlar.”

Devam ederek ”ABD’nin bir piyonu olarak, ülke genel bir savaşa dahil ediliyor” diyor Yunan milletvekili.

Ancak ne yazık ki tarihten dersler çıkarıp, yakın komşusu Türkiye arasında suni yaratılan problemleri çözmek yerine; ateşe körükle gidiyor Miçotakis, gün gelir bu ateşin kendini yakacağını hesaba katmadan…

Günün Sözü

Emperyalizm savaşa yol açar… Ne var ki, savaşta hiçbir şeyi kesin olarak çözemez.

Leo Huberman

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI