Rusya Kazakistan’a Demir Attı - ADEM AKÖL

17.1.2022 00:44:00

Kazakistan’da ‘yeni yıl hediyesi’ olarak sıvılaştırılmış gaza yapılan yüzde yüzlük zammın hemen ardından başlayan protestoların kısa süre içinde karakter değiştirmesi, Türkiye’deki 2013 Gezi Olaylarını çağrıştırıyor… Ekonomik taleplerle başlayan protestoların seyri; Yahudi kökenli, ünlü Amerikalı yatırımcı ve ‘hayırsever’ George Soros kokuyor anlayacağınız.

Halkın ekonomik sıkıntılarını dile getirmek istediği masumane protesto, ne yazık ki 2019 yılında kurulmuş olan “Uyan Kazakistan Platformu” tarafından, yıkıcı ve kanlı mecralara sürüklenmiştir… “Uyan Kazakistan Platformu” Soros’un “Açık Toplum Vakıfları” tarafından beslenen bir örgüttür… Zaten platformun 5 kurucusu da Soros’un vakfında etkin üyedirler.

Bu bağlantı, Kazakistan’daki olayın faillerinden birinin Amerika olduğunu işaret etmektedir… Ancak ABD yararına daha somut göstergeler ortaya çıkana kadar, bu sadece bir işaret olarak kalacaktır. ABD Soros’u sahaya sürerek hem bir ‘Türk Baharı’ yaratmak, hem de Rusya’nın Ukrayna sınırındaki gücünü zayıflatma gibi bir niyeti olabilir mi, göreceğiz.

Faillerden diğerinin, Kazakistan’daki yeraltı kaynaklarını işleten ülkelerin başında gelen Çin olduğu düşünülebilir… Üstelik Çin’in “Bir Kuşak, Bir Yol” projesi kapsamındaki en uzun demiryolu hattı bu ülkeden geçmektedir… Ancak Kazakistan sınırları içerisinden geçen demiryolu inşaatının tamamlanmış olması, yeraltı kaynaklarını çıkaran Çinli firmaların da harıl harıl çalışıyor olması, bu ihtimali de zayıflatmaktadır… Çin’in ticari faaliyetlerini rahatlıkla yürütebilmesi için, kaosun hakim sürdüğü bir Kazakistan yerine istikrarlı bir ortamı daha fazla tercih edecektir.

Diğer bir fail de Kazakistan’a demir atan Rusya’dır… Rusya’nın öteden beri Kazakistan topraklarında gözü vardır… Putin’in Duma’daki (Rus Parlamentosu) bir konuşmasında “Kazakistan topraklarını Rusya hediye etmişti” sözünün altında eski imparatorluk sevdası yatmaktadır.

Sovyetler Birliği döneminde Kazakistan’da yaşayan, neredeyse nüfusun yarısını oluşturan Rus kökenlilerin, ülkenin bağımsızlığını kazanmasından sonra; bir bakıma da kurucu Lider Nur Sultan Nazarbayev’in güttüğü politika sayesinde ülkeyi terk ederek, bugün yüzde 20’lere kadar düşmüş olması Rusya’yı oldukça fazla tedirgin etmektedir.  

Nitekim Rusya’nın resmi medya organı sayılan Sputnik Genel Yayın Yönetmeni Margarita Simonyan, Kazakistan’a yapılacak yardım için 4 şart öne sürmüştü… Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’nden yardım isteyen Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’e şunu diyordu Margarita: Kırımın Rusya toprağı olduğunu kabul edeceksin; Rusçayı yeniden 2. Resmi dil yapacaksın; Kiril alfabesine geri döneceksin; Rus okullarına serbestlik vereceksin.

Putin’in en büyük korkusu Rusya içerisindeki Türk halklarının varlığıdır… Son olarak Karabağ savaşında tıpkı Türkiye gibi; Azerbaycan ile tek yürek olmuş bir Kazakistan, oldukça ürkütmüştür onu… Hele ki 12 Kasım 2021’de “Türk Devletleri Teşkilatı” ilanı, belli etmemiş olmasına rağmen iyice panikletir Putin’i.

Batıda bir Belarus sorunu varken; Ukrayna sınırına 200 bin asker yığmışken; bir de doğuda yeni bir cephe açmak; o kadar kolay olmayacaktı… Buna rağmen, yardım talebinde bulunan Tokayev henüz telefonu kapatmadan, Rus askerlerinin Kazakistan’a girmesi bu yüzdendir.

Geçtiğimiz gün Tokayev, ülkenin istikrara kavuştuğunu; Rus askerlerinin görevini tamamladığını bu yüzden aşamalı olarak ülkeden çıkacaklarını ve bunun 10 gün içerisinde tamamlanacağını söylemişti… Ardından ise Rus Savunma Bakanı, askerlerin Kazakistan’da istikrar oluşana kadar kalacaklarını açıklıyordu.

Artık Rusya, askeriyle veya askersiz, Kazakistan’dadır… Oraya demir attı bir kere, bir daha da çıkmaz.

HDP hariç tüm partilerin imzası ile yayınlanan TBMM bildirisinde “Kazakistan’ın istikrar ve huzuru Türkiye’nin barış ve huzuru kadar önemlidir” ifadelerine yer verildi… Türk Devletleri Teşkilatı da yayınladığı bildiride “biz her zaman yanınızdayız” diyor…

Ne Türkiye’nin ne de Türk Devletleri Teşkilatı’nın Kazakistan’ı Rusya’ya kaptırma gibi bir lüksü olamaz… Ancak şurası artık kesindir ki: Türk Devletleri Teşkilatı bünyesinde Kazakistan ile konuşulurken, arka planda hep Rusya yer alacaktır… Kim bilir, böylesi bölge barışı için belki de daha hayırlı olacaktır.

 

Günün Sözü

Emperyalizm savaşa yol açar. Ne var ki, savaşta hiçbir şeyi kesin olarak çözemez.

Leo Huberman

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI