Siber Savaş - ADEM AKÖL

8 Ekim 2021 Cuma 08:50

Geçtiğimiz Pazartesi akşamı ayni kuruluşa ait 3 sosyal medya mecrası Facebook, WhatsApp ve Instagram aniden hizmet veremez oldu yaklaşık 7 saat boyunca… Dünyada hayat durdu neredeyse… İnsanlar arasındaki iletişim koptu… Bankalar dahil, farklı alanlarda faaliyet gösteren birçok firma iş yapamaz oldu, fabrikalar tökezledi, güvenlik sistemleri çalışmaz oldu… Dünya genelinde bu 3 mecrayı kullanan 3 milyar insan, yeniden devreye girmesini bekledi 7 saat boyunca heyecanla.

Öyle ya, ne yapardı insanoğlu Facebook, WhatsApp ve Instagram devreye girmezse? Facebook’suz, WhatsApp’sız, Instagram’sız bir yaşam nasıl mümkün olabilirdi?

Bu 3 mecranın devreye girdiği yıllarda doğanların endişelerini anlayabiliyorum da, 20 yaşın üzerinde olanları anlayamıyorum… Facebook mu vardı 2004 öncesi? WhatsApp mı vardı 2009 öncesi? Yahut da Instagram mı vardı 2010 öncesi?

Facebook’un yaratıcısı ve bu 3 mecranın yöneticisi Mark Zuckerberk, başka bir firmaya ait Twitter hesabından, kesintinin hatalı bir konfigürasyondan kaynaklandığını, ancak kullanıcı bilgilerinin güvende olduğunu duyurmak zorunda kalır dünyaya… Yani Facebook mühendislerinin, ayar değişikliği yaparken sistemin kilitlendiğini anlatmaya çalışır.

İyi güzel de bu ayar değişikliği Facebook’a 45 milyar dolara mal olur; kesinti süresince neredeyse saniyede 2 milyon dolar kayıp demektir bu… Borsada yüzde 5 değer kaybeder firma.

Yarattığı bu uygulamalarla insanları bağımlı hale getirerek dünyayı esareti altına alan Zuckerberg, bu işi mühendislerin yapabilecekleri bir hata sonucunda riske etmeyecek kadar zeki birisidir muhakkak… Firmayı 7 saat içerisinde 45 milyar zarara uğratacak kadar tedbirsiz olamaz sanırım.

Enteresandır, kesinti olmadan 24 saat önce; Facebook’un eski yöneticilerinden biri firmanın çalışmalarına ait bazı gizli dökümanlarla birlikte, ABD senatosuna giderek ifade verir… Firmanın kasıtlı olarak, çocuklar dahil insanları servislerine nasıl bağladığını anlatır… Firma yönetiminin, Facebook ve Instagram’ı daha güvenli yapmanın yöntemini bilmelerine rağmen gerekli değişiklikleri yapmadıklarını iddia eder.

Ve enteresandır ki 90 ülkeden 35 lider, 336 politikacı ve kamu görevlisinin vergi cenneti ülkelerde kurdukları şirketlere ait 12 milyon belgenin, 117 ülkeden 600 gazeteci tarafından incelenerek kamuoyuna bilgilerin sızdırıldığı günlerde cereyan eder bu kesinti.

Ve çok enteresandır ki ABD, İngiltere ve Avustralya’nın Çin’e karşı oluşturdukları nükleer denizaltı ittifakı ertesinde; Çin’in Tayvan’a 54 uçak ile hava sahası ihlali yapmasının ayni gününe rastlıyor kesinti.

Dünyada 7 saatlik bu kesintiden etkilenmeyen sadece 2 ülke vardır, Çin ve Rusya… Çin ve Rusya bu kesintiden etkilenmediler çünkü zaten bu iki ülke bu mecralar yerine kendi milli mecralarını kullanıyorlar.

Çin’in, Türkiye dahil Avrupa ve Afrika’da 5G alanında büyük yatırımları var… Huawei’nin başını çektiği bu yatırımlar sonucunda Çin dünyanın yeni dijital efendisi olmaya aday bir ülke… ABD, uzaydaki siber üstünlüğünü Çin’e kaptırıyor ve çaresizlik içerisinde ne yapacağını bilemiyor.

Ulusların üzerinde oluşan küresel gücün başını çeken isimlerden birisi olan Zuckerberg, “yeni bir dünya düzeni oluşturuyoruz ve bunun kurallarını koyacağız” diyerek, küreselcilerin temsilcisi olmasına rağmen ABD Başkanı Biden’ın hedefi haline gelmiştir.

Güvenlik konusunda gerekli önlemleri alarak, dijitalleşme alanında attığı dev adımların yanısıra; ABD’nin hem siber gücünü zayıflatmak hem de ekonomisine darbe vurmak amacı ile, hazır Biden’ın da düşmanlığını kazanmış olan Zuckerberg, Çin’den büyük bir tokat yemiş olur Pazartesi akşamı.

Bu, Zuckerberg’in iddia ettiği gibi ne bir mühendis hatasıdır, ne de birkaç hackerin basit bir saldırısı… Bu, tam anlamıyla bir ‘Siber Savaş’tır… Top, tüfek devri bitti artık… Bundan sonra sık sık dünyaya yaşatılacak olan, yeni savaş türüdür.

Esas olan bunun önlemlerini alabilmektir… Önemli olan, dijitalleşirken hiçbir yabancı ülkeye muhtaç olmadan kendi yerli ve milli sistemlerimizle ilerleyebilmektir.

Savunma sanayiimizin bu konuda gösterdiği hassasiyeti, sivil alanlara da yaygınlaştırmamız gerekmektedir… Yoksa geçtiğimiz Pazartesi akşam yaşananları, daha büyük boyutlarda; hem de ekonomimize yaralar açarak hissetmemiz kaçınılmaz olacaktır.

Günün Sözü

İnsan zekasının en yüksek formu kişinin kendini herhangi bir yargıya varmadan gözlemleyebilmesidir.

Jiddu Krishnamurti

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI