Türk Savunma Sanayii - ADEM AKÖL

7 Haziran 2021 Pazartesi 09:11

Dünya ülkeleri, savunmaya yılda yaklaşık 2 trilyon dolar bütçe ayırıyor… Bunun büyük bir kısmını silah, araç-gereç ve mühimmat oluşturur… Ülkelerin bu gereksinimlerini karşılayabilmek için binlerce firma sürekli olarak üretim yapar.

Savunma sanayi sektörünün en güvenilir çalışmalarından biri olarak kabul edilen “Defense News”un, “Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü” verilerine dayanarak 2020 yılı için hazırladığı dünyanın en büyük 100 savunma sanayi şirketleri listesinde 7 Türk firması da yer aldı.

Savunma sanayiinde üretim yapan 100 firmanın sıralandığı listede, ABD 41 şirketle başı çekerken, onu 9 şirketle İngiltere, 8 şirketle Çin ve 7 şirketle Türkiye takip ediyor… Fransa, İtalya, Almanya, Kuzey Kore, Rusya, İsrail, Hindistan ve Kanada gibi ülkeler ise listede birer, ikişer firma ile yer alıyor.

Sıralamanın ilk 10’unu; ABD’den 7, Çin’den 2 ve İngiltere’den de 1 firma oluşturuyor. Listede yer alan ABD şirketlerinin payı 300 milyar, Çin şirketlerinin 100, İngiltere şirketlerinin ise 40 milyar dolar olarak görülmektedir… Türkiye ise 6 milyar dolarla “bu kulvarda ben de varım” diyor.

610 Milyar dolarla dünya savunma harcamalarının yüzde 35’ini oluşturan ABD, 1. Sıraya otururken, Çin 230 milyar dolarla 2. sırada, SA 70 milyar dolarla 3. sırada, Rusya 67 milyar dolarla 4. sırada, Türkiye ise 18,2 milyar dolarla 15. sırada yer alıyor… Türkiye’nin savunmaya ayırdığı bütçe, dünya savunma harcamalarının yüzde 1’idir.

 “Defense News Top 100” sıralamasında yer alan ASELSAN, TSK’nın haberleşme ihtiyaçlarını karşılamak üzere 1975 yılında kurulur… 1973 Yılında kurulan TUSAŞ, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Şirketi, dünyanın en büyük yolcu uçağı Airbus A380 ve askeri nakliye uçağı Airbus A400M’ye parça üretiyor… Zırhlı kara aracı üretiminde iddialı BMC’nin kuruluş tarihi 1964’tür… Roket ve füze üretiminde otorite olan ROKETSAN, 1988 yılında TSK Güçlendirme Vakfı bünyesinde kurulur… STM, Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. ise 1991 yılında TSK’nın savunma teknolojilerini geliştirmek için kurulmuştur… Paletli ve tekerlekli zırhlı muharebe aracı üreten FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. ise 1988 yılında kurulur… Özellikle tasarım ve yazılımda otorite, Türkiye’nin en büyük teknoloji firmalarından biri olan HAVELSAN ise TSK Güçlendirme Vakfı bünyesinde 1982 yılında faaliyete başlar.

Türkiye’de 60 civarında firma, yıllardır dünyanın büyük savunma sanayi şirketlerinin tedarikçiliğini yapmaktadır… Ülkemiz savunma sanayinde en büyük açılımı 2012 yılında İnsansız Hava Aracı (İHA) üretmeye başlamakla yapar… Bugün Türkiye’de askeri alanda İHA üretimi yapan 4 önemli firma vardır… BAYKAR, TUSAŞ, VESTEL ve STM… Bu firmaların ürettiği İHA’ları; ASELSAN, ROKETSAN, STM, FNSS ve HAVELSAN gibi firmalar donatarak dünyanın kabusu haline gelen SİHA’lar yaratılmaktadır.

TSK’nın ihtiyaçları doğrultusunda üretilen İHA; TUSAŞ-ANKA’lar…

Uzun süreli gözetleme ve istihbarat İHA’sı; TUSAŞ-AKSUNGUR’lar…

Gözetim ve keşif İHA’sı; TUSAŞ-BAYKUŞ’lar…

Yüksek hızlı hedef İHA’sı; TUSAŞ-ŞİMŞEK’ler…

Taktik İHA’sı; VESTEL-KARAYEL’ler…

Küçük taşınabilir kamikaze İHA’sı; STM-KARGU’lar…

Yakın menzil, gece ve gündüz keşif İHA’sı; BAYRAKTAR-MİNİ’ler…

Keşif, gözetleme, istihbarat İHA’sı; ASELSAN-SERÇE’ler…

Kısa mesafe iniş-kalkış yapabilen, dünyanın sahip olabilmek için sıraya girdiği SİHA’lar; BAYRAKTAR-TB2 ve TB3’ler…

Dünyada sadece 4 ülkenin üretebildiği, yüksek irtifa, uzun dayanıklılığa sahip, taarruz tipi TİHA; BAYRAKTAR-AKINCI’lar…

METEKSAN Savunma ve ARES Tersanesi tarafından geliştirilip, HAVELSAN’ın yazılımları ve ROKETSAN’ın füze sistemleri ile donatılan, Türkiye’nin ilk Silahlı İnsansız Deniz Aracı SİDA-ULAQ… Dünyada ilk defa bir SİDA ile lazer güdümlü tam isabet bir füze atış denemesi yaptı SİDA-ULAQ geçtiğimiz günlerde…

Şimdi de, ULAQ İnsansız Denizaltı Savunma Aracı üretmek için yoğun çalışmalar yapılıyor…

Ana firma TUSAŞ ve alt firmalar ASELSAN ile İtalyan Agusta Westland’ın ürettiği yüzde 60’ı yerli olan ve şu an itibarı ile yabancı ülkelerden 100 sipariş alan ATAK helikopterleri… 100’de 100’ü yerli imkanlarla üretilecek olan ATAK-2 taarruz helikopteri projesine başlandı bile…

TSK ve Sivil Havacılık alanlarında kullanılmak üzere 2018 yılında çalışmaları başlatılan genel maksat helikopteri TUSAŞ-GÖKBEY… Bu yıl üretime geçildi ve şu ana kadar, birinin motoru tamamen yerli olmak üzere 4 adet üretildi… Şu notu da vermekte yarar görüyorum; dünyada helikopter üreten 6 ülke var, helikopter motoru üreten ise sadece 4 ülke var (ABD, İngiltere, Fransa ve Türkiye); üstelik teknik olarak helikopter üretmek, uçak üretmekten daha zordur.

Türkiye’nin bu alanda kısa süre içerisinde fersah fersah yol almasının en büyük nedeni, Savunma Sanayii Başkanlığı’nın üreticilerin önünü açması oldu… Bu tip araçları üretebilmek için test sistemleri gerekmektedir, sizin kendi sisteminiz yoksa yurt dışında aylarca hatta birkaç yıl sırada beklemek zorunda kalırsınız… Halbuki Türkiye Savunma Sanayii Başkanlığı’nın girişimleri ile ülkemiz, bu test sistemlerine sahip olarak üretim sürecindeki gecikmeleri ortadan kaldırmış oluyor.

Türkiye, çok güçlü bir çıkışla “savunma sanayiinde ben de varım” diyor tüm dünyaya… Bu, bir taraftan ülkemize döviz girdisi sağlarken, diğer taraftan da bileği bükülmez büyük bir güç olmamızı hızlandırıyor.

Günün Sözü

Bilim ve fen nerede ise oradan alacağız ve her ulus kişisinin kafasına koyacağız. Bilim ve fen için kayıt ve şart yoktur.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI