Yunanistan’ın İşgali - ADEM AKÖL

22 Ekim 2021 Cuma 10:04

Yunanistan’ın 1990 yılında ABD ile imzaladığı Savunma İşbirliği Anlaşması geçtiğimiz hafta 5 yıllığına yenilendi… Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Washington’da gazeteciler önünde anlaşmaya imza koydular.

Daha önce süresi birer yıllığına uzatılan anlaşma, bu kez kapsamı genişletilerek 5 yıllığına yenilenmiş olması; üstelik 2026 sonrasında taraflardan biri çekilmedikçe süresiz yürürlükte kalacak olması; bölgedeki ABD- İsrail çıkarlarının korunması uğruna, sonu belli olmayan bir süre boyunca resmen Yunanistan’ın işgal edilmesi olarak algılanmalıdır.

“Anlaşma, Doğu Akdeniz ve ötesinde güvenliğe ve istikrara katkıda bulunacak” diyen Blinken; Dendias’ın “ülkem Doğu Akdeniz’de savaşla tehdit ediliyor, her gün provokasyonlarla karşı karşıya kalıyoruz” yönündeki sahte yakarışlarına bir ‘abi’ edasıyla yanıt vermiştir.

Ancak Dendias, ABD’nin gerçek amacının Yunanistan’ı korumak bir yana, onu altından kalkamayacağı maceralara doğru iteklediğini anlamamakta ısrar etmektedir… Ayni Dendias, geçtiğimiz ay içerisinde de Fransa ile Savunma İşbirliği Anlaşması imzalamıştı… Yapılan anlaşma içeriğine göre, taraflardan birinin saldırıya uğraması halinde diğerinin askeri yardımda bulunması öngörülüyordu.

Yunanistan, ABD ile yaptığı bu son anlaşma sayesinde ülke savunmasını tamamen Amerika’nın eline teslim etmiş oluyor… Türkiye sınırındaki Dedeağaç, ve Girit adasındaki Suda üsleri başta olmak üzere Yunanistan’daki diğer üslerin tamamına daha fazla asker ve silah konuşlandırma yetkisini almış oluyor ABD, imzalanan bu anlaşma ile… Bunun yanı sıra uygun gördüğü durumlarda, Yunan askeri tesislerine de erişim hakkı elde etmiş bulunuyor.

Önce Fransa, sonra da ABD ile yapılan bu anlaşmalar üzerine, Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, şiddetli tepki göstererek Yunanistan’ın çok açık bir şekilde emperyalizm tarafından kullanıldığını söyler… “Yunanistan’da özellikle son dönemlerde bazı ülkelerin teşvik ve kışkırtmalarıyla, bazı anlaşmalar yapmak suretiyle bir silahlanma sevdası başladı. Bu tür girişimlerle Türkiye’ye karşı üstünlük sağlayamazsınız, bu gayretten vaz geçin” diyordu Akar.

Yunanistan’ın Fransa ve ABD ile yaptığı bu savunma anlaşmaları ile ipleri emperyalizmin eline verdiğini, başta ülkenin sol görüşlü yurtseverleri olmak üzere Yunan muhalefeti tarafından da dile getiriliyor… Özellikle ABD ile yapılan son anlaşmayla ülkenin resmen Amerika tarafından işgal edildiği haykırılarak, derhal vaz geçilmesi çağrısında bulunuluyor.

Bu durumun çelişkili ve vahim, başka bir boyutu daha vardır… ABD, Fransa ve Türkiye; askeri bakımdan NATO ittifakının en güçlü 3 üyesidir… İşin kabul edilemez çelişkili yönü şudur: NATO’nun güçlü iki üyesi; bir başka üyeyi askeri anlaşmalar yaparak, diğer bir güçlü üye olan Türkiye’ye karşı kışkırtmaktadır… İşin özü; NATO’nun iki güçlü üyesi, diğer iki üyesini birbirleriyle savaşa sürüklemenin tezgahını kurmaktadır.

Yapılan bu hazırlığın NATO’nun kuruluş amacı doğrultusunda Rusya’ya karşı olduğu iddia edilse de, esas hedefin Türkiye olduğu apaçık ortadadır… Bu durumun Rusya’yı bir miktar sıkıştıracağı doğrudur, ancak ABD ve İsrail’in bölge çıkarları bakımından Türkiye’nin daha büyük bir engel olarak görüldüğü artık gizlenmemektedir.

Türkiye’nin; doğudan İran, güneyden yeni bir emperyalizm oyunu olan Arap Milliyetçiliği, batıdan ise Yunanistan tarafından sıkıştırılması, ABD’nin işine gelmektedir… Hatta bu durum, Rusya’yı dahi bir anlamda rahatlatmaktadır.

Eski ABD Başkanı Trump’ın son döneminde, Fransa’nın toy lideri Emanuel Macron’un NATO için “beyin ölümü gerçekleşti” teşhisini koymuş olması; belki de o günden, bu günün zeminini oluşturma planını ağzından kaçırmış olmanın bir ifadesi idi.

NATO’nun beyin ölümü gerçekleşmedi Sayın Macron; beyin sağlam… Ancak tüm vücudu yöneten o beyin, kendi çıkarlarını korumak için başkalarını kurban etme yöntemini tercih etmiştir… Yaptıkları hep budur zaten… Bu kabul edilmez durum karşısında Türkiye’nin yapması gereken, sert ifadeli tepkilerin yanı sıra, derhal NATO’ya NOTA vermelidir… Bir sabah uyandığımızda Ege Denizi’ndeki adalarda Amerikan askeri görme ihtimali hiç de az değildir çünkü.

Günün Sözü

Başarının ölçüsü zor bir problemle uğraşmak zorunda kalmanız değil, problemin geçen yıldan kalmış olmasına bağlıdır.

John Foster Dulles

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI