Doğadan Gelen Şifa: Isırgan Otu - ALİ TOYLULAR

13 Ağustos 2021 Cuma 01:02

Isırgan otu çok yıllık bir bitkidir. Bu bitkinin altı alt türü vardır. Üzerindeki tüyler, bitkiye dokunulması ile kırılır ve içinde bulunan formik asit ve hastamın gibi maddeler değdiği yerde kaşıntı ve kızarıklığa neden olur. Bu özelliği ile haşerelerden kendini korumasını sağlar. Vücut sağlığı bakımından oldukça yararı olan bu bitki, sindirim sisteminden bağışıklık sistemi hastalıklarına kadar birçok alanda etki sağlar. Isırgan otu demlenerek çay olarak da tüketilebilir. İçeriğinde A, B ve K vitaminleri, niasin, fosfor, karbonhidratlar, riboflavin, yağ ve proteinler içeren bir şifa kaynağıdır. Saymakla bitiremeyeceğimiz faydalarına gelecek olursak;

Isırgan otu alerjileri hafifletmeye ve hapşırma, burun tıkanıklığı ve kaşıntı gibi semptomları hafifletmeye yardımcıdır.

Eskiden beri artrit tedavisi için kullanıldığından, çalışmalar, ısırgan otu yaprağı ekstraktının eklem ağrısını hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Böbreklerde ve mesanede uygun sıvı akışı sağlayan, böbrek taşı oluşumunu önleyen doğal bir idrar söktürücüdür. Ayrıca, bir idrar söktürücü olarak, toksinlerin hızlı bir şekilde yok edilmesine yardımcı olarak mesane enfeksiyonlarına ve ödeme karşı koruma sağlar.

İdrar yolu enfeksiyonunun önlenmesine de yardımcı olur.

Çayının düzenli tüketiminin sistolik kan basıncını düşürmeye ve kardiyovasküler sistemdeki gerginliği ve stresi azaltmaya yardımcı olabileceği kanıtlanmıştır.

Demir içeriğinden dolayı kansızlık sorununa iyi gelir.

Saç ve cilt sağlığı için de önemlidir. Günümüzde kullanılan saç ve yüz bakım ürünlerinde ısırgan otu bulunmaktadır.

Kansere karşı koruyucudur özellikle prostat kanserine iyi geldiği kanıtlanmıştır.

K vitamini içerdiği için kan pıhtılaşmasında, kemikleri güçlendirmede ve kalp-damar sağlığını korumada yardımcıdır.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI