Doğadan Gelen Şifa: Nar Ekşisi - ALİ TOYLULAR

18 Haziran 2021 Cuma 01:53

Nar bereketi simgeleyen gizemli bir meyvedir. En çok Antakya ve bölgesinide yetişen nar hem meyve olarak hem de nar ekşisi olarak da kullanılmaktadır. Nar ekşisi nardan tamamen doğal olarak elde edilir ve vücuda sayısız faydaları bulunmaktadır. Beslenme listesinde yer alması gereken nar ekşisi antioksidan özelliğine sahiptir. Nar ekşisinin hastalıklara iyi geldiğide bilinmektedir. İşte tam da bu yüzden doğal olan yapımı tüketilmelidir. Gerçekten tam bir şifa defosudur. Yemeklere, salatalara lezzet, tat veren bir sos olmanın yanı sıra, nar kabuğunun bile çay olarak tüketildiği düşünülürse mucizevi olan bu meyvenin faydaları göz ardı edilmemelidir. Nar ekşisinin iyi geldiği hastalıkları sıralayacak olursak;

Nar ekşisi, içeriğinde bulunan kan basıncını azaltan özellikleri sebebiyle tansiyonun düşürülmesinde etkilidir.

İçeriğindeki K, C ve E vitaminleri sayesinde vücut direncini arttırır. Kan akışını iyileştiren nar ekşisi arterlerin kalınlaşmasının ve büyümesinin önüne geçmektedir.

Prostat kanseri hücreleri üzerinde olumlu etkisinin olduğu düşünülmektedir. Kanser hücrelerinin büyümesini durdurarak kanserle mücadelede etkili olduğu kabul edilmektedir.

Yaygın bir hastalık olan diyabet ile de savaştığı, insülin direncinin azaltılmasında ve kan şekerinin düşürülmesinde yararlı olduğu gözlenmektedir. Nar ekşisinin içerdiği antioksidanlar nedeniyle hafıza üzerinde etki ettiği ve yaşlanmasının önüne geçtiği varsayılmaktadır. Bilhassa stresli ortamlarda bulunan veya stresli işlerde çalışanların, öğrencilerin nar ekşisini düzenli tüketmeleri önerilmektedir.

Nar ekşisinin faydalarını sıralayacak olursak;

Şeker hastalığı için oldukça faydalıdır.

Diş ve diş eti dostudur.

Yüksek tansiyonu düşürme etkisi vardır.

Kalp ile dosttur.

Kalbin düzenli çalışması için özellikle egzersizlerden önce önerilir.

Enfeksiyonları iyileştirir ve vücudu enfeksiyonlara karşı dirençli hale getirir.

İdrar söktürücü etkisi mevcuttur.

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kolesterol ve kan şekerini dengeler.

Bağırsak parazitlerinin doğal tedavisidir.

İshali keser, ishal tedavisinde iyileşmeyi hızlandırır.

Sivilce sorununu çözer.

Cilt enfeksiyonları için oldukça faydalıdır.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI