Boş Kağıda veya Senede İmza Atmanın Sonuçları - ARB. & AV. CENNET AŞAMA

8 Mart 2021 Pazartesi 00:18

Normal şartlarda hiçbirimiz boş bir kağıda ya da senede imza atmayız, canımız sıkıldığında önümüzdeki müsveddeyi imzamız ile doldurmak dışında. Bu durumda bile dikkatli davranmalıyız zira bizim can sıkıntısından attığımız imzanın üstünü doldurmak isteyen kötü niyetli insanlar  da olabilir. (naçizane tavsiyem karalamaya sayfanın en üstünden başlayın ki doldurulası boş yer kalmasın J)

Önemle belirtmeliyim ki bir anlık dalgınlıkla ya da sonsuz güven ilişkisi dolayısıyla imzalamış  olduğunuz boş kağıt karşınıza bir ödeme emri olarak çıkabilir.  Çünkü icra dairesindeki hiçbir memur bu belge sahte mi ya da bu kişi gerçekten borçlu mu diye sormaz. Hatta yeri gelmişken şunu da belirtmeliyim; elinizde bir belge olmasa da borçlu olduğunu düşündüğünüz kişi hakkında icra takibi başlatabilirsiniz. Bu durumda hiç vakit kaybetmeden itiraz yoluna başvurmak gerekmektedir.

Peki diyelim ki dalgınlıkla atmış olduğumuz boş kağıt önümüze dolu vaziyette gelmişse ya da güven ilişkisi duyduğumuz kişi tarafından imzalamamız istenen senet önümüze doldurulmuş vaziyette gelmişse ne yapmalıyız?

İlk olarak tarafımıza tebliğ edilen icra takibine itiraz etmekle başlayabiliriz. İmzalı senedi ya da imzalı boş belgeyi kötü niyetli olarak dolduran kişi bu belgedeki parasal değeri sizden tahsil edebilmek için  sizin aleyhinize bir icra takibi  başlatacaktır. Bu icra takibi açıldıktan sonra borçlu olan kişiye ilgili icra dairesi tarafından bir ödeme emri yazısı gönderilir. Bu ödeme emri borçlu olan şahsın adresine PTT aracılığıyla tebliğ(teslim) edilir. Eğer böyle bir tebligat aldıysanız, ödeme emrinde yazan süre içerisinde borca ve tüm ferilerine itiraz etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde itiraz süresi kaçırılırsa icra takibi kesinleşir ve hemen haciz işlemlerine başlanır.

Eğer imza attığınız belge bir kambiyo senedi ise, yani bono, poliçe veya çek ise tarafınıza açılmış olan takip; kambiyo senetlerine mahsus haciz yoluyla takiptir. Bu takip türünde borca itiraz süresi  İcra İflas Kanunu 168.maddesinin 5.fıkrasında düzenlenmiştir;

“Borçlu olmadığı veya borcun itfa edildiği veya mehil verildiği veya alacağın zaman aşımına uğradığı veya yetki itirazını sebepleri ile birlikte beş gün içinde icra mahkemesine bir dilekçe ile bildirerek icra mahkemesinden itirazın kabulüne dair bir karar getirmediği takdirde cebri icraya devam olunacağı ihtarı” hükmü gereğince kambiyo senetlerine özgü haciz yolunda borca itiraz süresinin 5 günlük hak düşürücü süreye bağlanmış olması nedeniyle hak kaybına uğramamak için dikkat etmek gereklidir.

Eğer ki imzalamış olduğunuz belge yalnızca boş bir belge ise ve kötü niyetli kişi tarafından borç doğuracak şekilde doldurulmuş ise bu durumda tarafınıza tebliğ edilen ödeme emrinde yazacağı üzere itiraz süresi 7 gündür. Ödeme  emrini tebliğ aldığınız tarihten itibaren 7 gün içerisinde itiraz ettiğiniz takdirde takip olduğu yerde durur ve herhangi bir haciz işlemi gerçekleştirilemez.

Bunların yanı sıra boş senede imzanın kötü niyetli olarak doldurulması ve işleme konulması Türk Ceza Kanunu 209. maddesi gereğince  suçtur.

Madde 209- (1) Belirli bir tarzda doldurulup kullanılmak üzere kendisine teslim olunan imzalı ve kısmen veya tamamen boş bir kağıdı, verilme nedeninden farklı bir şekilde dolduran kişi, şikayet üzerine, üç aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. 

(2) İmzalı ve kısmen veya tamamen boş bir kâğıdı hukuka aykırı olarak ele geçirip veya elde bulundurup da hukuki sonuç doğuracak şekilde dolduran kişi, belgede sahtecilik hükümlerine göre cezalandırılır.

Açığa imzanın kötüye kullanılması suçu şikayete bağlı suçlardandır. Suçun öğrenildiği tarihten itibaren 6 ay içinde şikayet hakkının kullanılması gerekir. Aksi halde aynı eyleme yönelik olarak suç duyurusunda bulunamazsınız. 

Yukarıda boş senede imza atmanın sonuçlarından ve çözümlerinden bahsettik. Şunu önemle belirtmeliyim ki; HUKUKTA HERKESİN BİR İDDİASI VARDIR, DAVAYI KAZANAN İSE HAKLI İDDİASINI İSPAT EDENDİR. Açıkçası yukarıda bahsettiğimiz icra takibi ve ceza davasında altına imza atmış olduğunuz borcun size ait olmadığını, kötü niyetli kişi(ler) tarafından bu şekilde doldurulduğunu ispat etmeniz biraz güç olacaktır.

Bu noktada sizlere önerebileceğim iki çözüm bulunmaktadır;

Boş bir kağıda imza atarken bir daha düşünün,

Boş senede imza atmak zorunda kalacaksanız, şartlarının belirlendiği ayrı bir sözleşme yapmaya ve senede atıfta bulunarak koşullarını belirlemeye özen gösterin. 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI