Devremülk Hukuku - ARB. & AV. CENNET AŞAMA

15 Şubat 2021 Pazartesi 00:01

Devre mülk hakkı ve sözleşmesi, Kat Mülkiyeti Kanununda düzenlenmiştir. Kat Mülkiyeti Kanununun 57.maddesine göre “ Mesken olarak kullanılmaya elverişli bir yapı veya bağımsız bölümün ortak maliklerinden her biri lehine bu yapı veya bağımsız bölümden yılın belli dönemlerinde istifade hakkı, müşterek mülkiyet payına bağlı bir irtifak hakkı olarak kurulabilir ve bu hakka devre mülk hakkı ” adı verilir. Daha basit anlatımla devre mülk hakkı; Konut niteliğindeki bir gayrimenkulün kullanımının yılın çeşitli zamanlarında farklı maliklere bırakıldığı ortaklık usulüdür. Devre mülkün süresi en az 15 gündür. Devre mülk hakkı müşterek mülkiyet ve irtifak hakkı müesseseleri üzerine kurulmuştur. Kat Mülkiyeti Kanunun. 58.maddesi gereğince devre mülk hakkı, ancak mesken nitelikli kat mülkiyetine veya kat irtifakına çevrilmiş yahut müstakil yapılarda kurulabilir. Yani bir işyeri, arsa, ofis gibi taşınmazlarda devre mülk hakkı kurulamaz.

Her iki vatandaştan birisi devremülk olarak sahip olduğu taşınmaz ile ilgili bir problem yaşamaktadır. Bu nedenle devremülk hukuku ile ilgili kısa bir bilgilendirme yapmakta fayda görüyorum.
Devremülk ile ilgili hukuki düzenleme Kat Mülkiyeti Kanununda ve Devre Tatil ve Uzun Süreli Tatil Hizmeti  Sözleşmeleri Yönetmeliğinde yer almıştır. Burada sözleşmeyi imzalayan kişiye devremülk sözleşmesinin feshi ile ilgili olarak ilk tanınan hak, sözleşmenin imzalanmasından itibaren 14 gün içerisinde hiçbir haklı sebep göstermek zorunda kalmadan ve hiçbir cayma bedeli ödemek zorunda kalmadan devremülk sözleşmesinden cayma hakkı vardır.
Devremülk sözleşmesinin feshi için cayma hakkı kullanıldığı zaman satıcı taraf genellikle cayma öncesinde verilen hizmetten ötürü belli miktar ödeme yapılmasını talep eder. Bu durum cayma hakkının düzenlendiği yönetmelikte yasaklanmıştır. Satıcı taraf hiçbir bedel talep edemez ve cayma hakkının kullanılmasını herhangi bir koşula bağlayamaz.
Peli 14 Günlük cayma süresi geçince ne olacak?
Bazen kişiler 14 gün içinde sınırsız cayma hakkını kullanmaz yahut devremülk cayma hakkı süresi kaçırılabilir. Bunun anlamı sözleşmeden bir daha dönülemeyeceği değildir. Buna rağmen kişi devremülk sözleşmesinin feshi için kanunun kendine tanıdığı prosedürü işletebilir. Bu genel olarak sözleşmeye ve kanuna aykırı davranılması ile ilgilidir.
Devremülk sözleşmesinde satıcı taraf sözleşmenin kurulmasından bir gün önce alıcı tarafa yazılı olarak bir ön bilgilendirme formu vermek zorundadır. Bu ön bilgilendirme formunda devremülke ilişkin satıcının her türlü vaadi ve Devre Tatil ve Uzun Süreli Tatil Hizmeti Sözleşmeleri Yönetmeliği madde 5/3 deki bilgiler yer almak durumundadır.  Ön bilgilendirme formunda ve sözleşmede yer alacak hükümler kanunda özel olarak sayılmıştır. Alıcı taraf aleyhine bunun dışına çıkılması da yasaklanmıştır.
Ön bilgilendirme formunun alıcıya yukarıda yazdığımız şekilde verilmemesi yahut hiç verilmemesi durumunda sözleşmenin kurulmasından itibaren 1 yıllık süre içerisinde kişi devremülk sözleşmesinin iptali işlemini yapabilir. Bunun için de bir cayma bedeli ödemesine gerek yoktur.
Satıcı veya sağlayıcı, Devre Tatil ve Uzun Süreli Tatil Hizmeti Yönetmeliği Ek-6’da yer alan cayma formunu, sözleşmenin kurulduğu anda yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısıyla tüketiciye vermedi ise yine devremülk sözleşmesinden cayma hakkı 1 yıldır.
Bu aşamada önemle altı çizmem gerekir ki; devremülk sözleşmesinin feshi için cayma hakkı kullanılacaksa bu hak 14 günlük süre içerisinde yazılı olarak satıcı tarafa bildirilmelidir. Bu şekilde yapılan devremülk iptali hukuki anlamda sonuç doğursun isteniyorsa bu bildirim mutlaka ama mutlaka noter kanalı ile yapılmak zorundadır. Bu konuda uygulamada hatalar yapıldığı görülmektedir. Mektup, e-mail, sms gibi yollarla devremülk sözleşmesinden cayma işlemi yapılmaması gerekmektedir.
Devremülk sözleşmesinin kurulmasından sonra 14 gün içinde cayma hakkı kullanılarak dönüldüğü zaman satıcı taraf cayma hakkının kullanıldığının kendisine tebliğ edilmesinden itibaren 14 gün içinde hem ödenen bedelleri hem de bunlara yönelik olarak düzenlenen senetleri alıcıya iade etmek zorundadır.

Sonuç olarak; Tüketicilerin devre tatil sözleşmelerini 14 gün içinde hiçbir gerekse göstermeksizin ve herhangi bir cezai şart ödemeden fesih hakkı bulunmakla birlikte 14 günlük süre geçirilmiş olsa bile tüketici aleyhine sonuç doğuran veya  devremülk sözleşmesinin amacına aykırılık teşkil eden işlemlerin varlığı halinde Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında sözleşmenin feshi gerçekleştirilebilir.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.