Soybağının Reddi Davası - ARB. & AV. CENNET AŞAMA

1 Şubat 2021 Pazartesi 01:14

Türk Huhkuk Sistemi’nde karine; kanunen mevcut ve bilinmekte olduğu kabul edilen belirli bir olaydan veya olgudan bilinmeyen bir olayın veya olgunun varlığı (mevcudiyeti) hakkında çıkarılan sonuçtur. Başka bir deyişle karine, karışık bir iş veya meselenin anlaşılmasına, çözülmesine yarayan hal, ipucudur.

Babalık karinesi ise şu şekilde ifade edilmektedir; evlilik devam ederken veya evliliğin sona ermesinden başlayarak üçyüz gün içinde doğan çocuğun babası kocadır.(TMK madde 285)

Mevcut bir evlilikte dünyaya gelen çocukların babası bu evlilikteki kocadır. Ancak bu koca-eşin mevcut evlilikten olan çocukların, biyolojik babasının kendisi olmadığını öğrendiği anda bu durumun tespitini isteme hakkı yasa tarafından soybağının reddi olarak nitelendirilmektedir. Genetik-biyolojik kökeni kendisine ait olmayan çocuğu reddetme hakkı kocanın  en temel hakkı olduğu gibi miras hukuku açısından da birçok sonucu doğacaktır.

Soybağının reddi davasını, koca veya çocuk açabilir. Kocanın açacağı soybağının reddi davasının; anne ve çocuğa karşı açılması gerekirken, çocuğun açacağı soybağının reddi davası ise anne ve babaya karşı açılmalıdır. Çocuk ergin olmadan açılacak soybağının reddi davasında, davalı tarafta anne ve baba birlikte olacağı için, çocuğa öncelikle kayyım atanması gerekir. Bu halde davayı kayyım, çocuk adına anne ve kocaya karşı açmalıdır.

Türk Medeni Kanunu’nun 291. maddesine göre kocanın ölmesi, gaipliğine karar verilmesi, sürekli olarak ayırtım gücünü kaybetmesi hallerinde bazı ilgililerin de bu davayı açma hakkı bulunmaktadır. Bu ilgililer ise kocanın altsoyu, anası, babası ve baba olduğunu iddia eden kişidir. Bu kişilerin açacağı soybağının reddi davasının miras hukuku boyutu bulunmaktadır.

Çocuğun açacağı soybağının reddi davasında çocuk, davayı ergin olduğu tarihten itibaren 1 yıl içerisinde açabilir. Eğer çocuk ergin olmadan dava açmak istenirse, öncelikle çocuk için bir kayyım atanması ve davanın atanan kayyım tarafından açılması gerekir. Kayyım işbu davayı kayyım kararının kendisine tebliğinden itibaren 1 yıl içerisinde açmalıdır. 

Babanın açacağı soybağının reddi davası ise babanın, çocuğun doğumunu ve baba olmadığını veya ananın gebe kaldığı sırada başka bir erkekle cinsel ilişkide bulunduğunu öğrendiği tarihten itibaren 1 yıl içerisinde açılmalıdır. 

Her iki halde de gecikme haklı bir sebebe dayanıyorsa, 1 yıllık hak düşürücü süre haklı sebebin ortadan kalktığı tarihten itibaren işlemeye başlar.

Kocanın altsoyu, anası, babası veya baba olduğunu iddia eden kişi; doğumu ve kocanın ölümünü, sürekli olarak ayırt etme gücünü kaybettiğini veya hakkında gaiplik kararı alındığını öğrenmesinden başlayarak bir yıl içinde soybağının reddi davası açabilir.

Soybağının reddi davası sonucunda koca ile çocuk arasında kurulmuş olan soybağı geçmişe etkili olarak ortadan kaldırılır. Bu halde, çocuk ile başka bir erkek arasında soybağı olmayacaktır. Çocuk ile başka bir erkek arasında soybağının kurulabilmesi, erkeğin çocuğu tanımasıyla veya açılacak babalık davasıyla mümkün olacaktır.

Önemle belirtmek gerekir ki çocuğun mevcut soybağı ilişkisi geçersiz kılınmadıkça babalık davasının dinlenmesi mümkün değildir. Bu nedenle açılmış olan bir babalık davasında öncelikle soybağının reddi davası sonuca bağlanacak ve ardından babalık davasının. yargılanmasına başlanacaktır.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI