Dernekler Kanunundaki Hükümlere İstinaden Zayi Belgesi - AV. ADİL KEMAL PORSUK

18 Aralık 2020 Cuma 01:36

Dernek yöneticilerinin tutulması zorunlu olan defter ve belgeler, kendilerinin iradesi ve kusuru dışında zaman zaman zayi olabilmektedir. Buradan hareketle, 5253 Sayılı Dernekler Kanununda, dernek başkanının saklamakla yükümlü olduğu defter ve belgelerin, yangın, su baskını veya yer sarsıntısı gibi bir afet veya hırsızlık sebebiyle ve kanuni saklama süresi içinde zıyaa uğraması halinde mahkemeden kendisine zayi belgesi verilmesini isteyebileceği öngörülmüştür.

1.Kusursuzluğun ispatı

Dernekler Kanunu’nun 32/k. maddesinde dernekler tarafından tutulması zorunlu olan defter ve belgelerin gerekli dikkat ve özen gösterilmiş olması şartıyla elde olmayan bir nedenle okunamayacak hale gelmesi veya kaybolması halinde, zayi belgesi almak için müracaat edileceği bildirilmiştir.

Gerekli özeni göstermeksizin, dikkatsizlik sebebiyle söz konusu belgelerin kaybolması durumunda zayi davası açıldığı takdirde dava reddedilecektir. Örneğin dernek binasında durması gereken makbuzların dernek yöneticisi tarafından arabada bulundurulduğu sırada arabanın çalınması ve ya arabada yangın çıkması sonucunda makbuzun yok olduğu durumlarda zayi belgesi almak için açılan dava reddedilir..

2.Davanın açılma süresi  

Dernekler Kanunu’nun 32/k. maddesinde zayi olduğunu öğrenme tarihinden itibaren on beş gün içinde dava açılacağı bildirilmiştir. 15 gün sonra açılan dava reddedilir. 15 günlük sürenin başlangıç tarihi saklanması gereken zorunlu belgenin yok olduğunun öğrenildiği tarihtir. Bu süre hak düşürücü süre olup söz konusu belgenin zayi olduğunun öğrenilmesinden itibaren on beş günlük süre içerisinde açılmayan dava reddedilir.

3. Davanın açılacağı yer? 

Dernekler Kanunu’nun 32/k. maddesinde dernek merkezinin bulunduğu yerin yetkili olduğu bildirilmiştir. Bir derneğin farklı illerde ve ilçelerde şubeleri bulunabilir. Ancak yetkili mahkeme dernek merkezinin bulunduğu yerdeki sulh hukuk mahkemesidir

4. Cezai Sorumluluğu

Zayi belgesi almak için başvurmayan veya bu belgeyi denetim sırasında ibraz edemeyenler üç aya kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. Hapis cezası mı yoksa adli para cezası mı olacağı hâkimin takdirine bırakılmıştır.

Av. Adil Kemal PORSUK 05465221255

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI