El Atmanın Önlenmesi (Müdahalenin Men-i) Davası - AV. ADİL KEMAL PORSUK

20 Kasım 2020 Cuma 08:16

Sahip olduğumuz menkul ya da gayrimenkul mallarımıza karşı haksız olarak müdahale olması durumunda el atmanın önlenmesi yani müdahalenin davası açılabilmektedir. Ancak söz konusu davayı açabilmemiz için söz konusu malın sahibi olmamız gerekmektedir.

El atmanın önlenmesi davasının şartları nelerdir?

Davayı açacak kişinin mülkiyet hak ve yetkilerine sahip olması gerekmektedir. Yani el atmanın önlenmesi davası malik tarafından veya malikin ölmesi durumunda mirasçıları tarafından açılabilecektir.

Diğer bir şart ise haksız müdahale veya saldırı olmalıdır. Yani kişinin malına bir hakka dayanmaksızın ve yersiz bir şekilde saldırı gerçekleşmiş olmalı ve devam etmelidir.

El atmanın önlenmesinin kapsamı

Türk Medeni Kanunu Madde 683’te müdahalenin meni davası düzenlenmiştir. Bir şeye malik olan kimse, hukuk düzeninin sınırları içinde, o şey üzerinde dilediği gibi kullanma, yararlanma ve tasarrufta bulunma yetkisine sahiptir.
Malik, malını haksız olarak elinde bulunduran kimseye karşı istihkak davası açabileceği gibi, her türlü haksız el atmanın önlenmesini de dava edebilir.

Söz konusu kanun maddesinde mülkiyete haksız müdahale halinde malike 2 imkân tanınmıştır. Bunlardan ilki istihkak davasıdır. Bu davada malın geri alınması amaçlanır. İkinci imkân ise el atmanın önlenmesidir. Bu davada ise haksız müdahalenin sona erdirilmesi istenir.

El atmanın önlenmesi davası hangi durumlarda açılır?

Bir kişinin gayrimenkulüne karşı hukuka aykırı şekilde yapılan her türlü müdahalenin sona erdirilmesi için Müdahalenin Men’i / Elatmanın Önlenmesi davası açılabilir. Bu doğrultuda Elatmanın Önlenmesi davasının açılabileceği birtakım durumlar aşağıda örneklenmiştir:

Hisseli tapularda hisse sahiplerinden birisi diğerinin gayrimenkulü kullanmasını engelliyorsa bu durumda hak mahrumiyeti yaşayan taraf el atmanın önlenmesi davası açabilecektir.

Kat karşılığı inşaat sözleşmesine göre yapılan binada, müteahhit projeye aykırı olarak kaçak kat yaparsa, arsa sahipleri haksız müdahaleden dolayı yapılan kaçak katın yıktırılmasını talep edebilirler.

Bir arsanın altından kamulaştırma yapılmaksızın geçirilen su borusuna karşı hak sahipleri elatmanın önlenmesi davası açabilirler.

Başkasına ait tarla üzerinde hasat yapılması el atmanın önlenmesi davasını gerektirir.

Başkasının tarlasından çıkan suyu kendi tarlasına aktaran kişiye karşı elatmanın önlenmesi talebinde bulunulabilir.

Satış işlemleri tamamlanmadan bir gayrimenkulü kullanmaya başlayan alıcıya karşı elatmanın önlenmesi davası açılabilir.

Tüm bu durumlarda el atmanın önlenmesi davasının açılabilmesi için karşı tarafın kötü niyetli olup olmadığına bakılmayacaktır. Bu davaları açarken en önemli husus hukuka aykırı şekilde gayrimenkulü kullanan kişilerin bu ihlalinin ispat edilebilmesidir. Zira hem saldırı hem de bu saldırının haksızlığı kanıtlanmalıdır.

El atmanın önlenmesi davasında tazminat

Eğer haksız müdahaleden ötürü malik zarara uğramışsa bu zararların da tazmini istenir. Örneğin haksız yapı inşa edilmişse yıkılır ve sebep olduğu diğer zararlar tazmin edilir. Tazminat davası olarak haksız işgal tazminatı denilen ecrimisil davası açılır. Bu tazminat bir maddi tazminattır.

El atmanın önlenmesi davası görülürken ecrimisil davası dava içinde görülür. Ayrı bir dava açmaya gerek yoktur. Ancak dava karara bağlandıktan sonra tazminat talep edilecekse ecrimisil davası açmak gerekir.

Kısaca özetleyecek olursak işgale uğramış menkul ve ya gayrimenkul mallarımız için bu işgalin sonlandırılması için açacağımız dava müdahalenin meni davasıdır. Müdahalenin meni davası ile beraber müdahale süresince de geriye dönük olarak beş yılın ecrimisil olarak tazmini istenir.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI