İzinsiz Ses Kaydı Alma Suçları - AV. ADİL KEMAL PORSUK

12 Aralık 2020 Cumartesi 09:59

Dünkü yazımızda izinsiz alınan ses kaydının delil olup olamayacağını, delil olması için gereken şartları anlatmıştık. Bu yazımızda ise izinsiz ses kaydı alındığında hangi tür suçlara sebebiyet vereceğini, ses kaydının gizlice alan kişinin hangi suçlamalarla karşı karşıya kalacağını anlatacağız.

TCK’nın 133. Maddesine göre oluşacak suç ve cezası kanunda şu şekilde tanımlanmıştır. (1) Kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaları, taraflardan herhangi birinin rızası olmaksızın bir aletle dinleyen veya bunları bir ses alma cihazı ile kaydeden kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
(2) Katıldığı aleni olmayan bir söyleşiyi, diğer konuşanların rızası olmadan ses alma cihazı ile kayda alan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.

 Söz konusu maddelerden de anlaşılacağı üzere İki kişi arasındaki konuşmayı, konuşmanın taraflarından herhangi biri kayıt altına alırsa, bu fiil suç değildir. Ancak, kaydedilen bu konuşmanın üçüncü kişilerle paylaşılması, konuşmaların ifşa edilmesi suçunu oluşturur

Özel hayatın Gizliliğini İhlal Suçu: TCK’nın 134. Maddesinde düzenlenmiştir.  Kişilerin özel hayatının gizliliğini ihlal eden kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Gizliliğin görüntü veya seslerin kayda alınması suretiyle ihlal edilmesi halinde, verilecek ceza bir kat artırılır. Kişilerin özel hayatına ilişkin görüntü veya sesleri hukuka aykırı olarak ifşa eden kimse iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

 Özel hayatın gizliliğini ihlal suçu, failin izinsiz bir şekilde mağdura ait bir özel hayat olayını veya bilgisini elde etmesi, kaydetmesi veya ifşa etmesi ile oluşur. Özellikle belirtmek gerekir ki, iki kişi arasındaki konuşmayı taraflardan biri diğer tarafın rızası dışında kaydetmiş olsa dahi özel hayatın gizliliğini ihlal edecek bir takım ses, görüntü veya videolar söz konusuysa özel hayatın gizliliğini ihlal suçu vücut bulur.

Özetleyecek olursak kaydedilen konuşmanın niteliğine ve bu söz konusu konuşmaların başkaları ile paylaşılıp paylaşılmamasına göre oluşacak suç türleri fark etmektedir.

Konuşmaya başlamadan önce söz konusu konuşmanın kayıt altına alındığının bildirilmesi halinde bu konuşmalar delil olarak kullanılabileceği gibi suç ta teşkil etmez. 


Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI