Nafaka - AV. ADİL KEMAL PORSUK

28 Kasım 2020 Cumartesi 00:13

Bu günkü yazımızda nafakanın türlerinden ve nafakaya karar verilebilmesinin şartlarından bahsedeceğim. Nafaka kelimesinin aslı Arapça olup geçinmek için gerekli olan şeylerin bütünü, geçimlik manasına gelmektedir. Hukuk dilinde ise birinin geçindirmekle yükümlü bulunduğu kimselere, mahkeme kararıyla bağlanan aylık manasına gelir.

Nafaka Medeni Kanun’un 175’inci maddesinde “yoksulluk nafakası” başlığında düzenlenmiştir. 4721 Sayılı TMK 175.md göre ‘’Boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek taraf, kusuru daha ağır olmamak koşulu ile geçimi için diğer taraftan mali gücü oranında süresiz olarak nafaka isteyebilir. Nafaka yükümlüsünün kusuru aranmaz.’’

Nafakanın Genel Özellikleri:

Söz konusu maddede boşanma durumunda nafaka ödemesi için bir cinsiyet belirtilmemektedir. Yani kadın da erkek de boşanma durumunda nafaka talep edebilir. Nafaka sadece kadınlara değil ekonomik gücü daha düşük olan erkeklere de bağlanabilir. Uygulamada ise genel olarak kadınlara bağlanmaktadır.

Nafaka süresiz değildir. Nafaka bağlanan kişinin iş bulması, yoksulluk durumunun ortadan kalkması ya da yeniden evlenmesi ile nafaka kaldırılabilir.

Kişinin meslek sahibi olup çalışmamayı tercih etmesi, düzenli gelire sahip olması veya devlet tarafından yeterli sosyal yardım alması durumunda ise nafaka bağlanmamaktadır. 

Tarafların mali durumlarının değişmesi veya hakkaniyetin gerektirdiği hallerde nafaka miktarının arttırılması veya azaltılmasına karar verilebilir.

Nafakanın süresine ilişkin kanun değişikliği çalışmaları olsa da yeni bir düzenleme gelmiş değildir. Bizim görüşümüze göre de çok kısa bir evlilik sürdürmüş olan bir kişinin sürekli nafaka ödemek zorunda bırakılması çok adaletli değildir.

NAFAKA TÜRLERİ

1-)İŞTİRAK (KATILIM) NAFAKASI:

İştirak nafakası, boşanmanın çocuklar üzerindeki sonuçlarından bir tanesini düzenler. İştirak (katılım) nafakası boşanma sonucunda çocukların bakım ve eğitim giderlerini kapsamaktadır.

TMK 182.Md gereğince velayetin kendisine verilmediği eş çocuğun bakım ve eğitim giderlerine kendi gücü oranında katılmak zorundadır. İştirak yani katılım nafakası çocuğun yiyecek, giyecek, barınma sağlık gibi temel giderleriyle beraber eğitim öğretim, harçlık, ulaşım vb. giderleri kapsamaktadır.

Hâkim İştirak (katılım) nafakasına hükmederken çocuğun menfaatini, velayetin kendisine verilmediği eşin maddi gücünü göz önüne alacaktır. İştirak nafakası çocuğun ergin olana yahut ergin olduktan sonra eğitimi devam ediyorsa bitene kadar sürecektir.

İŞTİRAK NAFAKASI NEYE GÖRE BELİRLENİR

İştirak nafakası miktarı çocuğun yaşına, eğitim durumuna, bakım masraflarının ve genel ihtiyaçlarının neler olduğuna dikkat edilerek belirlenir. İştirak nafakası miktarı belirlenirken ayrıca günün koşulları da dikkate alınmamalıdır; çünkü ekonomik koşulara bağlı olarak paranın alım gücü değişebilmektedir.

İŞTİRAK NAFAKASI NE KADAR SÜRE ÖDENİR?

İştirak(katılım) nafakası çocuk ergin olana kadar ödenecektir. Ancak burada çocuğun eğitim durumu da iştirak nafakasında önemli olmaktadır. Eğer çocuk ergin olduğundan eğitimi devam etmekteyse eğitim bitene kadar nafaka sürdürülür.

2-) BAKIM NAFAKASI

Bakım nafakası nafaka türlerinden bir tanesidir. Nafaka, mahkeme kararıyla bir kimse tarafından geçindirmekle yükümlü olduğu kimselere verdiği aylıktır. Bu aylık türlerine göre farklı şartların sağlanmasıyla hesaplanarak verilecektir. Nafakaya mahkeme tarafından boşanma davası sürecinde yahut boşanma davasının sona ermesiyle geçimde zorluğa düşecek tarafa verilmek üzere hükmedilir. Nafaka Türk Medeni Kanununca düzenlenmektedir. TMK ve ilgili mevzuata baktığımızda nafaka çeşitlerinin bakım ve yardım nafakası olarak ikiye ayrıldığını söylemek yanlış olmayacaktır. Bakım nafakası; iştirak, yoksulluk ve tedbir nafakalarını kapsamaktadır.

3-)EĞİTİM NAFAKASI

 Eğitim nafakası iştirak nafakasının sona ermesiyle söz konusu olacaktır. TMK 328 uyarınca ana ve babanın bakım borcu çocuğun ergin olmasına kadar devam edecektir. Ancak çocuk ergin olmasından sonra eğitimine devam ediyor ise anne ve babanın çocuğa bakmakla yükümlülükleri devam etmektedir. Eğitim nafakası eğitimin sona ermesine kadar devam eder. Eğitim nafakası çocuğun eğitimi süresince geçimini ve eğitim giderlerini karşılayamamasından doğmaktadır. Eğitim nafakası çocuğun ergin olmasıyla iştirak nafakasının sona ermesinden sonra reşit olan çocuk tarafından dava açılarak talep edilecektir. Çocuğa nafaka ne kadar bağlanır sorusuna baktığımızda eğitim masrafları, geçim giderleri, günün şartları ve nafaka yükümlülerinin ödeme gücü göz önüne alınacaktır.

Diğer nafaka türlerine bir sonraki yazımızda devam edeceğiz.

05465221255


Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI