Performans Düşüklüğü Sebebiyle İşten Çıkartmalar - AV. ENES ŞAHİN

15.9.2021 02:49:00

Çalışma hayatında, işverenin işçisinden beklediği performans her zaman sağlanamayabilir. Gerek işletmesel faktörler gerek işverenin beklentisinin çok daha fazla olması, gerekse de işçinin yeterli performans sergilememesinden kaynaklı olarak işçilerin, iş akitleri performans düşüklüğü sebebiyle geçerli nedenle feshedilmektedir. Performans düşüklüğü sebebiyle geçerli nedenle fesihlerde, işverenin uyması gereken bazı usuller mevcut olup, bu usul kurallarına uymamasından kaynaklı olarak, işten çıkartılan işçinin lehine sonuçlanan çok sayıda dava bulunmaktadır. Bugünkü yazımızda işverenin ne tarz konulara dikkat etmesi hususunu sizlerle paylaşacağız.

Performans düşüklüğü sebebiyle işçi işten çıkartılmadan önce, işçinin savunması alınması zorunludur. Savunma alınmadan çıkartılan işçi, usulen hatalı şekilde çıkartılmış olacaktır. Daha önce açılmış ve sonuçlanmış emsal mahkeme kararlarında da açıkça belirtilmiştir ki; savunması alınmadan çıkartılan işçiler usulen yanlış çıkartılmış olacağından, işveren aleyhine davaların sonuçlanmasına neden olacaktır.

Performans düşüklüğü sebebiyle işten çıkartmalarda; performans değerlendirme sistemlerinin hem sağlıklı kriterlere dayanması hem de objektif olması gerekmektedir. Performans düşüklüğü nedeni ile işten çıkarma işveren için her zaman en son seçenek olarak ele alınmalıdır. Eğitim verilmeden, uyarılma yapılmadan ve savunma alınmadan yapılan fesih etme işlemlerinde işçi büyük çoğunlukla işe geri iade edilmektedir. Feshin son çare ilkesi dikkate alınmadan salt bu nedenle işten çıkartmalar haksız ve hukuki dayanaktan yoksun olacağından işçi lehine sonuçlanmaktadır.

İş hukukunda yer alan ölçülülük ilkesine göre, performans düşüklüğü sebebiyle işçi çıkartılmadan, çalışmış olduğu kıdem ve işçinin bundan önceki çalışmalarda gösterdiği verim dikkate alınmalıdır. İşçi farklı alanlarda çalıştırılması mümkünse o çalışma alanlarında çalıştırılmalı, en son ihtimal olarak iş akdi sonlandırılmalıdır.

İşçinin performansının düşük olduğu ortaya çıktığı zaman neden araştırması yapmak gerekir. İşçinin ne şekilde performansının düşük olduğu, daha sonraki süreçte kendisinden ne beklendiği, beklenen iş ve kişisel gelişim hedeflerinin neler olacağı açık bir şekilde açıklanmalıdır. Bu nedenler işçiden kaynaklanabileceği gibi, kimi zaman da dış etkenlerden kaynaklanmaktadır. Eğer performans düşüklüğü dış etkenlerden kaynaklanıyor ise, işveren bu dış etmenleri ortadan kaldırmak ile yükümlü olur. İşçinin performansının düşük olması işten çıkarılması için yeterli bir neden değildir.

Performans düşüklüğü nedeniyle işten çıkarılan işçiye fesih bildirimi yapıldıktan sonra bu ihbar süresi içerisinde günde en az 2 saat yeni bir iş bulması için iş arama izni verilir. Ancak; performans düşüklüğü nedeniyle işçi çıkarmada işverenin ihbar süresini beklemeden işçiyi derhal işten çıkarmasının bir yolu vardır; o da peşin ödeme yoluyla fesihtir. İşveren, işçinin ihbar süresi içerisinde alacağı ücret tutarını işçiye peşin olarak ödeyerek ihbar süresini beklemeyebilir. Bunu yapmadığı takdirde ihbar süresinin ücretini ödemek zorunda kalacak ya da işçinin bu hususla ilgili dava açma hakkı oluşacaktır.

İş hayatında meydana gelen dönemsel değişimler sonucunda, işyerindeki verim de değişkenlik gösterebilmektedir. Bundan dolayı da işçi işveren ilişkilerinde sorunlar oluşabilmektedir. Mesai saatleri içerisinde işçi tarafından tüm emek ve özveri gösterildiği sürece, yazı konumuzda da belirttiğimiz gibi performans düşüklüğü sebebiyle işten çıkartmalar minimum düzeye inebilecektir.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI