Birbirinin Elbisesi Olmak - BARIŞ SANIGÖK

28.6.2022 18:50:00

Kur'ân-î Kerim’de karı-koca terim olarak elbiseye benzetilmektedir.   “Kadınlar sizin için birer elbise, siz de onlar için birer elbisesiniz.” (Bakara -187)

Elbise her kişi için bedenin örtünme ve korunma aracıdır.

Karı-koca arasındaki ilişki de tıpkı böyle elbise gibidir. Her biri karşı tarafın üzerine örtü çeker yani onu korur. İslam, insan denen şu varlığı bütünü ile ve olduğu gibi ele alır, onun hem yapısını hem de fıtri karakterini aslına uygun biçimde kabul eder ve bu realist yaklaşım içinde elinden tutarak onu bütünü ile yüceliklerin zirvesine tırmandırmaya çalışır. İşte bu bakış açısı ile insana yaklaşan İslam, kanın ve etin atılımını anlayışla karşılayarak üzerine bu tatlı soluğu üfleyip ayrıca bu nazik örtüyü örter. Ayette geçen “libas” kelimesi türkçe mealen elbise anlamına gelir. Kur'ân-î Kerim eşleri birbirleri için elbise olarak nitelendirmesi, elbise olarak birbirine benzetmesi ise istiare sanatına örnek oluşturmaktadır. Elbise insan için en elzem ve en önemli ihtiyaçlardan biridir. Zira elbisenin de kişiye birçok faydası bulunmaktadır. Yüce Allah kadın ve erkeğin birbirleri için elbise gibi oldukları ve bu şekilde elbisenin faydalarını da birbirlerine yansıtmaları gerektiğini buyurmaktadır. Eşlerde tıpkı elbise gibi birbirlerine şöyle olmalıdırlar:

-Elbise insanın ayıplarını örter, öyleyse eşlerde birbirlerini ayıp ve kusurlarını örtmelidirler, sadece örtmekle kalmayıp, o ayıpların aşikâr olmasının da önlemini almalıdırlar. Eşlerden her biri ötekisini günahların peşinden gitmekten alıkoymalı ve olumsuzluk türünün fertleri arasında yayılmasının önlemini almalıdır. Şu halde eşlerin her biri eşinin ayıbını perdeleyen bir giysi konumundadır.

-İnsan elbisesiye bezenmeye çok yakındır. Karı-kocada birbirleriyle çok yakın olmalıdırlar. Başkaları aralarında olup bitenden haberdar olmamalıdırlar. -Mevsimlere göre insanın elbisesi değişmektedir mesela.

Soğuk havalarda kalın sıcak havalarda ise ince elbise giyilir. Eşlerde birbirlerinin değişen psikolojik durumlarına göre kendileri de değişmelidirler, birazda görmezden gelmeli ufak tefek çok ciddi olmayan meseleleri. Tam anlamıyla anlayışlı olmalı ve konuların üzerine gitmemeli, her gün aynı konuları açmalı.

Eğer erkeğin psikolojisi bozuk ve çok sinirliyse kadın sakin, serin ve hoş görülü davranmalı, eğer kadın çok yorgunsa erkek de aynı şekilde anlayış göstermelidir.

-Elbise insanı sıcaktan ve soğuktan korur. Eşlerde birbirlerini günaha düşmekten korumalıdır.

-Elbise insanın vücudunu sıcak tuttuğu gibi, eşler de evi sıcak tutmalı, sorunları çözüm odaklı yürüyüp, aile sıcak, mutlu ve huzurlu bir yuvaya dönüşmeli.

Elbisenin insan için süs ve ziynet olması gibi eşlerde birbirleri için aynı şekilde ziynet birbirine süs olmalıdırlar.

-Yüce Allah ayette kadın ve erkeğin birbirleri için karşılıklı elbise olduklarını buyurdu.

Bundan da kadın ve erkeğin eşit oldukları, kimsenin kimseden kesinlikle üstün olmadığı anlaşılmaktadır.

-İnsan kendi istediği, beğendiği ve sevdiği elbiseyi alabildiği gibi, evlenecek olanlarda eşlerini kendileri seçmeli. Başkasının zoruyla sırf o istiyor diye evlenmek olmaz. Eğer böyle olursa şayet bu çok kötü sonuç doğurur.

-İnsan elbise alacağı zaman kumaşın rengi ve kesim şekliyle kendisine yakışanı üzerine olanı ve kendi dengi olan elbiseyi alır. Evlenecek olanlarda kendine dengi/küfüv olup olmadığına evleneceği kişiye dikkat etmelidir. Yani bir elbise misali kadın ve erkek birbirlerinin dengi olmalıdırlar.

-Kaynaklar-

-Mustedreku’l-Vesail, Müessese-i Âlu’l-Beyt baskısı

-Kum, c. 4, s. 480, h.k. 1408.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI