Garanik Efsanesi Nedir? (2) - BARIŞ SANIGÖK

6.7.2022 18:05:00

Kur’ân-î Kerim şöyle buyuruyor: “Bunlar, sizin ve babalarınızın taktığı adlardan başka bir şey değildir. Allah (c.c), onlar hakkında hiçbir delil indirmemiştir. Onlar, sadece zanna ve nefislerinin hoşlandığına uymaktadırlar. Oysa onlara Rablerinden hidayet gelmiştir.” Bu açık kınama ve yermelere rağmen nasıl bu cümlelerden önce putları öven bir ifadenin yer alması mümkündür? Oysa ki Yüce Allah (c.c) Kur’ân-î Kerim'i her türlü tahrif, eksiltme ve çoğaltmadan koruyacağını belirtmiştir:

“Biz Kur’ân-î Kerim'i indirdik ve biz onu koruyucularız.”

Hz. Muhammed (s.a.â) Efendimizin putlarla mücadelesi, ömrünün sonuna kadar amansızca devam eden bitmek tükenmek bilmeyen sürekli bir mücadele idi. Hz. Muhammed (s.a.â) pratikte açıkça göstermiştir ki en zor şartlarda bile olsa ne kendini ilahlaştıranlara ne de putlara ve puta tapanlara karşı en küçük bir yumuşama göstermemiştir. Buna göre nasıl bu gibi tabirleri dile getirebilirler ki?

Hatta Peygamber’e inanmayan ve müslüman olmayan kişiler bile onun büyük bir düşünür ve iradeli bir lider olduğunu itiraf etmiş ve sağlam bir program sayesinde başarıya ulaştığını söylemişlerdir. Acaba en önemli şiar ve hedefi tevhit olan, putperestlikle amansızca mücadele eden ve putlar konusunda en zor şartlarda bile uzlaşma yoluna gitmeyen bir önderin kendi asıl hedefini unutarak putları böyle övmesi nasıl düşünülebilir?

Ayrıca bu gibi uyduruk efsaneler peygamberlerdeki masumluk makamıyla bağdaşmaz ve onun yanılabileceğini ve şeytanın etkisinde kalabileceğini gösterdiği için batıl olduğu apaçık ortadadır. Bu açıklamalardan, bu rivayetin İslam düşmanlarının İslam’a darbe vurmak için uydurduğu bir efsane olduğu anlaşılır. Bu yüzden ister Ehl-i Sünnet’ten olsun, ister Şia’dan bütün Müslüman araştırmacılar bu hadisi şiddetle reddetmiş ve onun uydurma olduğunu belirtmişlerdir.4 Bazı müfessirler bu hadis hakkında şöyle bir yoruma yeltenmişlerdir: Hz. Resulullah Kur’an’ı ağır ağır okuyordu ve bazen de âyetleri okurken arada susuyordu. Hedefi âyetlerin kalplerde daha fazla etki bırakması idi. Necm Sûresini okurken şu âyete ulaştığında bazı şeytan sıfatlı kimseler inatçı müşrikler fırsattan yararlanarak Tilke el-garaniku’l-ula yani; 'Bu putlar güzel ve yüce kuşlardır, onların şefaati umulur' cümlesini özel bir şiveyle söylediler. Gayeleri Hz. Muhammed (s.a.â) Efendimizin sözlerine ve inen ayetlere karşı inatlarını, kinlerini göstermek ve halkı şaşırtmaktı. Ancak sonraki ayetler onların bu sözüne açıkça cevap vererek putperestliği şiddetle kınamıştır.

Şimdi anlaşılıyor ki Garanik hikayesini, İslam Peygamberi’nin puta tapanlara karşı bir çeşit uzlaşma siyaseti olarak görenler, bunu onları İslam’a ısındırmak ve İslam’a çekmek diye yorumlayanlar büyük bir yanılgıya kapılmışlardır. Bu yorumları gösteriyor ki bunlar, Hz. Muhammed (s.a.â) Efendimizin müşriklere ve puta tapanlara karşı tavizsiz tutumunu idrak etmemişlerdir. Onlar, müşriklerin bu sahada en değerli şeylerini vermeye hazır olduklarını ancak onun bu teklifleri reddederek zerrece olsun kendi programından çıkmadığını gösteren belgeleri görmemiş veya göz ardı etmişlerdir.

Şimdi bu garanik efsanesini alemlere rahmet olarak gönderilen rahmet elçisinin üzerine yıkama çalışanlar, siz putları imal edip, kendine put ismi veren ve putlara tapılması emredeni yargılayın.

-Kaynaklar-

-Mecmeu’l-Beyan,

-Tefsir-i Fahr-i -Razi,

-Kurtubî,

-Tefsir-i fi Zilal,

-Tefsir-i Safi, Ruhu’lMeani, -El-Mizan ve diğer tefsirler.

-Tefsir-i Kurtubî, c. 7, s. 4474, -Tabersî de bunu Mecmeu’l-Beyan’da bir ihtimal olarak zikretmiştir.

-Tefsir-i Numûne, c. 14, s. 142-145.

-Fahr-i Razi, c. 23, s. 50 (SON)

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI