Hayvanlardan Helal ve Haram Olanlar - BARIŞ SANIGÖK

24 Temmuz 2021 Cumartesi 23:48

"Size ölü hayvan etini, kanı, domuz etini ve Allah'tan başkası adına kesilen hayvanı haram kılmıştır. Fakat istek göstermeksizin ve ölçüyü aşmaksızın başı darda kalan kimse üzerine günah yoktur. Şüphesiz Allah çok bağışlayıcı ve rahmet sahibidir" (Bakara - 173); ve "...Bir de henüz canı üzerinde iken yetişip kesmediğiniz boğulmuş, vurulmuş, yuvarlanmış, başka bir hayvan tarafından boynuzlanmış veya canavar tarafından parçalanmış hayvanlar..." (Maide - 3) ayet-i kerimelerinde geçen yenilmesi haram olan şeyler dört oruçtan ibarettir:

Ölü hayvan eti: Boğazlanmadan yenilmez. Kendiliğinden ölmenin değişik yolları vardır. Hastalık nedeniyle, zehirlenme, boğulma, bir darbeyle vurulma, yuvarlanma, bir başka hayvan tarafından boynuzlanma veya parçalanma sonucu ölen hayvan kendiliğinden ölmüş olur. Bu tür ölen hayvanın eti haram olduğu halde, domuz hariç bunların deri, kemik, kıl ve boynuz gibi kısımlarını kullanmak helâldir.

Kan: Kan içmek veya kurumuş kan yemek haramdır. Ancak insanın herhangi bir dişi kanayıp da tükrükle birlikte isteği ve kontrolü dışında yutulan kan nedeniyle bir sorumluluk yoktur.

Kara hayvanları iki kısma ayrılır. Evcil kara hayvanları ve evcil olmayan kara hayvanları.

Evcil hayvanlardan, koyun, keçi, sığır ve dana çeşitlerinin tamamı helaldir. At, katır ve eşek, tek tırnaklı türü hayvanların da tamamı şiddetle haramdır. Köpek ve kedi cinslerinin tamamı da haramdır.

Evcil olmayan hayvanlardan ise, yırtıcı olanlarının keskin dişi ve pençesi olanlarının, ister aslan ve kurt gibi güçlü olsun, ister de tilki gibi zayıf olsun, tamımı haramdır. Keza evcil hayvan sınıfına girmeyen tavşan da yırtıcı hayvanlar sınıfına girmemesine rağmen yine de İslam dinince haramdır. Keza, fil, ayı ve maymun da haramdır. Çöl sığırı, çöl koyun ve keçisi gibi yırtıcı olmayanları ise helaldir.

Kuşlardan ise şahin gibi pençesi olan yırtıcı kuşların tamamı haramdır. Keza karga çeşitleri de haramdır. Uçtuğu zaman kanat çırpması, çırpmamasından fazla olan, kursağı veya taşlığı olan ve ayağının arkasında tırnağı olan kuşlar ise helaldir. Yumurtası her iki tarafı sivri yani aynı olan da haramdır.

Deniz hayvanlarından ise, üzerinde pul bulunan balık çeşitleri dışında kalan bütün hayvan çeşitleri, haramdır.

Bu arada eti yenen hayvandan olsa dahi, canlı bir koyundan koparılan kuyruk veya et parçası gibi, canlı bir hayvandan koparılan ruhu olan bir parça da hem necis hem de haramdır.

Eti yenen hayvanlardan aşağıda sayılan on beş parçasını yemek de haramdır:

- Kan.

- Dışkı.

- Erkeklik organı.

- Dişilik organı.

- Yavruluk.

- Ur (tümör) denilen vücuttaki şişkinlikler.

- Erkeklik yumurtaları.

- Beyinde bulunan nohut şeklindeki hipotez bezi.

- Omurilik.

- Bel kemiğinin iki tarafında bulunan sarı renkli iki sinir (dreynet).

- Safra kesesi.

- Dalak.

- Mesane.

- Göz bebeği.

- Hayvanların tırnakları arasında olup zatü’l-eşaci’ denilen parmak diplerinin bulunduğu yer.

Keza helal hayvanların dışkısı, sidiği, sümüğü ve insan tabiatının tiksindiği başka her türlü parçası da haramdır.

Allah insana, istifadesine sunduğu hayvanlardan nasıl yararlanması gerektiğini de öğretmiş ve "temiz" olanların etinden yemeyi helâl kılmıştır. Ancak, yüce Allah'ın Kur'ân-î Kerim'de bildirdiğinin dışında Hz. Muhammed (s.a.â) de Allah'ın kendisine bildirmesiyle bazı hayvanların etinin yenilemeyeceğini müslümanlara öğretmiştir.

Domuz eti: Domuzun eti yenmediği gibi derisi, kılı gibi hiçbir uzvundan yararlanılamaz, haramdır.

Allah'tan başkası adına kesilen hayvanlar: Bir hayvanın etinin helal olabilmesi için boğazlamadan "Bismillâh" demesi gerekir.  Ama kasden besmele çekilmezse o kesilen hayvanın etini yemek haramdır.

Yine bir kişinin, bir büyüğün şerefine veya bir şahsı karşılamak üzere onun önünde kesilen bir hayvanın yani kurbanın besmele çekilse dahi eti haramdır. Her ne kadar "Bismillêh" denmişse de Allah'ın adının yanında kendi adına veya şerefine kesilen kişiye adandığı içip kesime şirk karıştırılmış olur. Çünkü hayvan Allah'a değil o kişiye kurban edilmiştir ve kesinlikle haramdır. "Üzerlerine Allah'ın adı anılmadan yemeyin; Çünkü bu muhakkak ki fısktır." (Enam - 121)

Pençesiyle avlanan yırtıcı hayvan ve yırtıcı kuşlar: Hanefi fıkhına göre "siba (yırtıcı hayvanlar)" kelimesi et yiyenler şeklinde kabul edilmiş ve bu gruba giren tüm etçil hayvanların eti haram sayılmıştır. (Aslan, kaplan, kurt, ayı, tilki, çakal, fil, gelincik, sansar, samur, sincap, maymun, köpek, kedi vs.)

"Koyundan iki, keçiden iki olmak üzere sekiz eş ... De ki: “O, bunlardan iki erkeği mi, iki dişiyi mi, yoksa bu iki dişinin rahimlerindeki yavrularını mı haram kıldı? Eğer doğruysanız bana bilerek söyleyin.” (Enam - 143)

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI