Mihrican - BARIŞ SANIGÖK

27 Ekim 2021 Çarşamba 22:31

Sonbahara denk gelen eski İranlılar'ın, gece ile gündüzün eşitlendiği yedinci güneş ayının on altıncı gününden başlayarak altı gün kutladıkları bayrama Mihrican denilir.

İlk olarak Faris ırkının kutladığı bayramlarından bir tanesidir ve Nevruz bayramlarının içerisinde kabul edilir. Nisan ayının ortası perşembe bayramı ile arasında tam tamına 6 ay vardır. Bu ne eksik nede fazladır. Yaz 6 ay, kış da 6 aydır. Farisiler döneminde kutlandığı için birçok hadis kitabında bu bayramın geçersiz olduğu yazılmaktadır. Allah'ın yeryüzüne gönderdiği hak peygamberlerin hepsine sonsuz salât ve selâm olsun. Hepsi bizim Peygamberimizdir. Ayrıca bugün 29 Ekim gününe denk gelmesi de dikkat çekicidir...

Konumuza tekrar dönecek olursak sahih hadislerde geçen bayramlar kitabında diyor ki: Nevruz kışın bitişi ve yazın gelişinin habercisidir. Festival Bayramı ise yazın bitişi ve kışın gelişinin habercisidir.

Güvenilir hadis kaynaklarından bizlere aktarılan: Farisiler döneminde insanlar Allah'tan başka İlahlara taparlardı. Bugüne mahsus dönemin peygamberinin gösterdiği mucize karşısında insanların çoğu imana geldi. Bu mucizeler beraberinde Faris halkına mutluluk getirmiş ve bu mutluluk onların bugünü festivale dönüştürmesine sebep olmuş, o günden bugüne kendilerine bayram havası olarak estirmiştir. Sonraki yıllarda ise bugünü dini bayram olarak kutlamaya başlamışlardır.

Birinci itadalyun ve ikinci itadalyun;

Birincisi Soğukların bittiği ve sıcakların başladığı gün, Nisan ayının ortası Perşembe Bayramı. Bu bayramı da Festival bayramı havasında kutladılar. Sonrasında Nisan ayının son günlerinde bulunan tarihlerden hangisine perşembe günü denk gelirse o gün bayram olarak kutlandığı için ismi festival bayramı olarak verilmemiştir.  

İkincisinde ise sıcakların bittiği ve soğukların başladığı gün bayram olarak kutlanmaktadır. Bu bayram hep 16 Tişrin Evvel tarihine denk gelmektedir ve değişmediği için Festival bayramı olarak adlandırılmıştır.

Yine elimize bir hadiste: Hz. İdris (a.s) zamanında 16 Tişrin Evvel günü dini bayram şeklinde kutlanıyordu. 

Ayrıca Hz. İdris (a.s) milattan önce 1122 yılında yani milattan önce 4462 yılında dünyaya teşrif ettiği yazılmaktadır. Hz. İdris (a.s)'a Allah c.c 30 suhuf göndermiştir.

Hz. İdris (a.s)'ın icatlarından birkaçı;

Kalemle ilk yazan, ilk hesap yapan, astronomi bilimini ilk çıkaran ve geliştiren, ilk astroloji bilimini araştıran, ilk reml (kum) yıldızını açan ki bu konu daha bugün olmuş bilim insanının aklını durdurmuştur, İlk örgü işini yapan, ilk iğneyle elbise diken, ilk inşaatta çalışan, ilk marangozluk yapıp ve diğer el sanatlarını ilk icad eden kişidir Hz. İdris (a.s)...

Allah bize, Hz. İdris (a.s)’ın bereketi ve şefaatini nasip etsin. Bu dini bayramın bereketini tüm mûminlere ihsan etsin. Bizleri bayramın kadrini ve kıymetini bilenlerden eylesin. Bu güzel günde Dua, ibadet, namaz, zikir ve tespih yapmak gerekir.

Her zaman dualarda buluşmak dileğiyle.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI