Rabiu'l Evvel Ayının Dokuzuncu Günü - BARIŞ SANIGÖK

15 Ekim 2021 Cuma 02:22

Hicri takvim olan Rabiu’l Evvel ayının dokuzuncu gününde,

İnsanlık tarihinde çok önem ve anlam taşıyan, dokuz ayrı dönemde peygamberlerin birçok hikmetli ve mucizeli olayları bugüne mahsup Allah'ın izniyle gerçekleştirmişlerdir. Birçok peygamberin mucizevi olaylarını hep bugünde Allah`u Teâlâ`nın izni ile gerçekleştirmiş olması ise, İlahi bir hikmet olarak, içine girmiş olduğumuz Rabiu'l Evvel ayının dokuzuncu günü dikkat çekicidir.

Bâtılı savunan, Rabbimizin Peygamberler aracılığıyla insanlara gönderdiği vahiy ve öğretilere karşı gelerek, inatla direnen birçok asi ve diktatörün, Allah`ın gazabına uğradıkları ve yeryüzünden silinip helak oldukları gündür.

Bugün, Hz. Adem (a.s) yeryüzüne gönderildi.

Bu ay Hz. Muhammed (s.a.â) Efendimiz yeryüzüne gönderildi.

Bugün, bütün zalim hükümdarlar (Ad, Semud, Firavn, Nemrud, Ebrehe vs) Allah c.c tarafından helak edildiği gündür.

Bugün, bütün mûminlerin mutluluğu ve tüm kötülüklerden kurtulduğu gündür.

Bugün, bütün duaların kabul olduğu gündür.

Kur`ân-ı Kerim`de bu olaylar insanların ibret almaları için birçok ayetlerde bahsedilmiştir.

“Hak geldiği zaman bâtıl yıkılır, zail olur. Şüphe yok ki, bâtıl yıkılmaya mahkumdur” (İsra - 81)

Allah (c.c) insanların en üstün yaratılışları nedeni ile, dünya ve ahirette mutlu olmalarını istediği için, hak yolunu gösteren önder ve rehber Peygamberler göndermiş, onlarla da Allah`ın emir ve yasaklarını öğretiler halinde vahyetmiştir. Gönderilen Peygamberlere kalben inanan ve öğretilerine layığıyla uyanlar hem dünyada hem de ahirette kazananlardan olmuşlardır. Allah`a karşı gelip asilik edenlerin sonları ise, hüsran olmuşlardır. Yani Hak yerine haksızlığı savunan ve uygulayan, Allah`u Teâlâ`nın emir ve yasaklarına uymayanların helak oldukları gün olma sebebiyle, bugün Yevmu't Tesi gününün önemi ve anlamı çok büyüktür.

“Bugün Rabbimiz (c.c) Havva anamızı yarattığı ve Adem ile Cennet`le taltif (liyakat) ettiği gündür.”

Bakara - 35 / Araf - 14

Saffet - 142

Yunus - 81)

Araf - 136)

Bakara - 251

“Bugün, Hz. Süleyman (a.s)'a ait olan Asif  bin Barhiyye`nin  Saba melikesi Belkıs`ın tahtını bir göz kıpraması kadar kısa bir zamanda  Yemen`den Kudüs`e kadar Hz. Süleyman (a.s)`a getirdiği gündür.” (Neml - 9 / 40)

“Bugün, Allah`u Teâlâ (c.c) Hz. İdris (a.s)'ı yüce makama getirdiği gündür.” (Meryem - 57)

“Bugün,  d ve Semûd  kavminin helak olduğu gündür.” (Mumin - 31)

“Bugün, Lût (a.s)'a inanmayan kavmin helak olduğu gündür.” (Hud - 80)

“Bugün, Hz. İsa (a.s)`ın Allah`ın izni ile ölüyü dirilttiği, körleri ve birçok hastaları şifaya kavuşturduğu gündür. (Ali İmran - 49)

“Bugün, Fil ordusunun (Ebrehe) helak olduğu gündür.” (Fil suresi)

Rabb`il alemin (c.c) tarafından, yukarıda bahsedildiği gibi hakkın ve adaletin batılı yok etmesi nedeniyle ay takvimi olan dokuz Rabi`ul Evvel günü çok faziletli sayılmıştır. Bu nedenle her Mûmin bugünü çok önemsemeli, boy abdestini almış temiz elbiselerini giymiş, temiz kokularla güne başlamalı, ibadet, zikir ve dualarla bugünü geçirmelidir.

Din kardeşlerimizle buluşup selamlaşmalı, küsleri barıştırmalı, birbirimizi sevmeli, Rabbimizin emri olan hayır, hasenat yapmalı, muhtaç olanlara yardım etmelidir ki, dünya ve ahiret huzuruna erişebilsin.

Bugünün hürmetine Allah`u Teâlâ (c.c) bütün Müminlerin dualarını ve dileklerini kabul eder, kötülüklerden korur, ümitlerini boşa çevirmez, borçlarınızı ödeme kolaylığında yardım eder, cehaletle yapmış olduğunuz hatalarınıza tevbe ederseniz bağışlanırsınız, gafletinizden uyandırır, seyahatinizde korur, yapacağınız bir iyiliği on katıyla mükafatlandırır,  işlerinizi rast getirip ailenize huzur verir, rızkınıza bereket gelir,  sıkıntı ve beladan kurtarır, Arif Müminlerin dualarını boş çevirmez.

Rabbimiz (c.c) “Muhtaç kullarıma yardım edene, katlamalı olarak ecrini veririm, bugünün fazileti ile kullarımı imtihan ederim diye buyurmaktadır. Cimrilik eden sevabımdan nasiplenemez. Kullarım diğer Müminlere  karşı gururlu kibirli olmamalı, Müminleri hakir ve zelil görmemelidir.”

“Allah'a (O'nun rızası uğruna faizsiz) güzel bir ödünç verin. Kendiniz için önden ne gibi bir hayır gönderirseniz,  onu daha hayırlı  ve karşılığı daha büyük olarak  Allah`ın yanında bulursunuz. Allah`tan bağışlanma dileyin. Şüphesiz ki, Allah çok bağışlayan,  çok merhamet edendir.” (Muzzemmil - 20)

Hz. Muhammed (s.a.â) Efendimizin dünyaya gelişinin günü hususunda, İslam aleminde farklı görüşler vardır. Rabi`ul Evvel ayının 7 si ile 17 si arasında olduğu söylenmektedir. Dokuzuncu günü hususunda da olduğunu kabul edenler olmuştur. Ancak İslam dinin ulemaları bu ayın 12. gününü Hz. Muhammed (s.a.â) Efendimizin insanlığa Rahmet olarak dünyaya teşrif ettiğini kabul etmişlerdir. Önemli olan Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.â) Efendimizi bu amaçla yad etmektir diyoruz.

Yevmu't Tesi dokuz mucizeli mübarek bu günü hayır, zikir ve dualarla yad ve takdis edilir. Hz. Muhammed (s.a.â) Efendimize ve Ehl-i Beyt'ine salat ve selam getirerek, bu mubarek günleri saygıyla anıyor, tüm insanlık için hayır, bereket, sevgi, hoşgörü ve dünyamıza barışa vesile olmasını diliyorum.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI