Sakın Günlere Düşmanlık Etmeyin - BARIŞ SANIGÖK

1 Haziran 2021 Salı 01:42

“Günlere düşmanlık etmeyin, onlar da size düşmanlık etmesin”

Bu ibare Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.â) Efendimizden nakledilen birçok hadislerde bahsedilmiştir. Burada “Günler” den kasıt haftanın günleridir.

“Günlere düşman kesilmeyin aksi halde onlarda size düşman kesilir.”

Batini yönüyle de ele alınmış ve net bir şekilde kaleme alınan bu konuyu tabir edecek olursak zâhirî olarak insanın günlere karşı düşmanlık beslememesi, şikâyet konusu yaparak uğursuzluk endişesine kapılmaması gerektiğini ifade etmektedir. Zira uğursuzluk kaygısı taşımanın insan için kötü sonuçları olabilir. Günlerle ilgili düşündüğü, şikayette bulunduğu olaylar ve öngörüler kişinin kendisi için meydana gelebilir Allah muhafaza. Mesela hani başımıza bir sorun geldiğinde "... güne söyle olsun" diyerek günü suçlar ve güne beddualar yağdırırız hani sanki suçlu günmüş gibi. Ya da haftanın herhangi bir gününü diğer günlerden daha üstün kılmak. Tabi bu konu mübarek aylar içinde bulunan gün ve gecelere kasıt aranmasın. O başka bir konu ve daha başka bir gün köşe yazıma kaleme alacağım.

Şimdi konuya tekrar dönecek olursam ancak bazı rivayetlerde başka bir mana daha söz konusu var ki bu rivayetleri yukarıdaki ibarenin uzantısında, batınî veya mısdaklarından biri olarak telakki etmek mümkündür. Bu ibare haftanın günlerinin adlandırılması hakkında söylenmiştir. Zira günlerden her biri Ehl-i Beyt İmamlarından (s.a) birinin adıdır ve günlerden kasıt, haftanın günleridir. (Ebu Hanife, Numan b. Muhammed b. Mansur, Daimu’l-İslâm, 2. baskı, Lübnan, Beyrut: Muesse-i Alu’l-Beyt (a.s) li ihyai’t-Turas, h.k. 1385, c. 2, s. 145 adlı eserlerde net bir şekilde ele almış.)

Başka bir kaynakta, Sakar bin Ebu Dulf’a göre bu rivayette zikredilen günlerden maksat gece ve gündüzdür. Onun inancına göre bu rivayet müneccim ve falcıların inançlarına bir kanıttır. Onlar, insanın yazgısını ve kaderini gece ve gündüzün, ay ve yıldızların dönüşümüne bağlı kılar ve insanın buna karşı eli bağlı olduğunu kabul ederler. Sakar der ki: İmam Hadi’yle (a.s) görüşmek için hapishaneye gittim ve O’na (a.s) şöyle dedim: İmamım, Hz. Muhammed (s.a.â) Efendimizden bir rivayet nakledilmiş, manasını anlayamıyorum. İmam Ali Hadi (a.s) şöyle buyurdu:

“Yerler ve gökler ayakta durduğu sürece, biz günlerin manasıyız. Öyleyse Cumartesi Peygamberimiz’in (s.a.â), Pazar Ali (a.s)'ın Pazartesi Hasan ve Hüseyin (a.s)'ın, Salı İmam Seccad, İmam Bâkır ve İmam Caferi Sadık (a.s)'ın, Çarşamba İmam Musa Kazîm, İmam Rıza, İmam Cevad ve benim (İmam Ali Hadi’nin), Perşembe oğlum olan Hasan’ın (İmam Hasan Askeri) ve Cuma da torunumun İmam Mehdi isimleridirler.” (Kaynak- Biharu’l-Envar, c. 99, s. 211)

Sonuç itibariyle bu tabir ve bu cümle, zamanın önemini vurgulamakta, dolayısıyla insanın bu günleri kötülemek ve onları şikayet konusu etmek yerine, onlarda esen rahmet esintilerinden gafil kalmamasının gerekli olduğunu ve bu günleri layıkıyla değerlendirip onlardan gerektiği şekilde yararlanıp istifade edilmesinin ve nasibini almasının gerekli olduğu açıklanmaktadır.

Makam ve ziyaretler vesilesiyle Allah'a tevessülde bulunmak, ilahi rahmeti kendi üzerine çekip yararlanmanın örneklerinden biridir. Bu ziyaretler günlerin isimlendirilmesine uygun bir şekilde Mefatihu’l-Cinan adlı dua kitapta çok geniş ve nefes kesecek kadar soluk soluğa okuyacağınız bir şekilde bahsedilmiştir. Mutlaka okuyun derim.

“Günlere düşman kesilmeyin zira onlara düşman kesilirseniz onlar da size düşman kesilir.”

Ayrıca Muessesetu’l-Vefa, c. 99, s. 211 hadis kitabında "Günlerin Güzelliği ve Manası" daha teferruatlı bir şekilde günlerin anlamları çok geniş kapsamlı ele alınmış olup okumanızı kesinlikle tavsiye ederim. Zikrettiğim hadis kaynağında çok uzun olduğu için burada kısa tutmak zorundayım.

Okuyan herkese selam olsun.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI