Şeytanın İtirafları - BARIŞ SANIGÖK

16 Eylül 2021 Perşembe 02:28

Hz. Ali (a.s) şöyle buyuruyor:

Allah'ın İblis'e, Şeytan'a yaptığından ibret alın. Zira onun uzun amelini, şiddeti, çabasını ve Allah'a itaatini yok etti. Şeytan Allah'a altı bin yıl ibadet etti. Bütün bunlar bir saat kibir ve Hz. Adem (a.s)'a üstünlük taslamasından başına geldi. (Nehc-ül Belağa, Hutbe: 192)

Ehl-i Beyt imamlarından şöyle bir hadis bize vasiyet edilmiştir;

İblis yani Şeytan şöyle demiştir:

Beş kişiye benim yapabileceğim bir şey yoktur; onların dışında kalanlar ise benim elimdedirler: Sadık bir niyetle Allah'a sarılan ve bütün işlerinde ona  güvenen, tevekkül eden kimse; gece ve gündüzünde Allah'ı çok tesbih, zikir eden, O'nu sürekli hatırlayan, unutmayan kimse, kendisi için istediğini mûmin kardeşi için de isteyen kimse; karşılaştığı musibet ve belalar karşısında kendini kaybetmeyen, sabırlı olan kimse; Allah'ın kendisine kısmet ettiği rızka razı olan ve rızık endişesine kapılmayan kimse. (Bihar-ül Envar, C.69, S.378)

-Şeytan'ın Hz. Nuh (a.s)'a itirafları: ''Ey Nuh üç yerde beni hatırla; zira o üç yer, benim insana en yakın olduğum yerlerdir; bil ki ben o üç yerde insanı aldatabilirim:   Gazaplandığın zaman beni hatırla; iki kişi arasında hüküm vermek istediğin zaman beni hatırla; yalnız bir yerde yabancı, namahrem bir kadınla yalnız başına kaldığın zaman beni hatırla.''            

-Şeytan'ın Hz. Musa (a.s)'a itirafı: ''Bir sadaka vermek istediğin zaman, onu hemen yerine getir. Zira bir kul sadaka vermek istediği zaman ben onun yanına takılır, onu vazgeçirinceye kadar uğraşırım.''

-Şeytan'ın Rasul-i Ekrem Hz. Muhammed'e (s.a.â) itirafları: Bir gün Şeytan ile Rasulullah (s.a.â) arasında geçen uzun bir konuşmadan sonra Allah Rasulü Şeytan'dan ashabına öğüt vermesini istedi; Şeytan da Rasulullah'ın şefaatini umarak Rasulullah'ın ashabına şu nasihatlerde bulundu: Ey Peygamber'in ashabı, saadete kavuşmak istiyorsanız, öğütlerimi dinleyin ve beni unutmayın:

-Namaz vakti geldiğinde, namaz için acele edin, yoksa ben size vesvese edip bir işe meşgul  ederim ve böylece en güzel ibadet olan  namazdan mahrum olursunuz.

-Namahrem kadınlara bakmayın; yoksa saparsınız.

- Erkekleri ilgilendiren konularda; kadınların dediğine kulak asmayın, yoksa dininiz bozulur.

-Hayrat yapmak istediğiniz zaman, acele edin; yoksa ben hemen yetişir engel olmaya çalışırım.

-Misafire değer verin; zira misafir Allah'ın bir hediyesidir.

-Allah'ın kelamı olan Kur'ân-î Kerim'i çok okuyun ve dinleyin; zira Kur'ân-î Kerim okuyan da sevap alır, dinleyen de aynı sevabı alır.

-Alimler, zahidler ve salihlerle çok oturup kalkın; zira bu itaatlerin en üstünüdür.

Kur'ân-î Kerim'de

"Müslüman görünerek İslam'a karşı gizli eylem planları ve eylem yapan, aldatan münâfıkların durumu, tıpkı şeytanın durumu gibidir. Şeytan insana:

“İnkâr et, nankörlük et” der. İnkâr edip nankörlük edince de Şeytan:

"Ey insan!Benim seninle ilgim yok, senden (beriyim) uzağım. Ben, alemlerin, bütün varlıkların Rabbi Allah'tan korkarım.” der. (Haşr - 16)

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI