Temizlik İmanın Yarısıdır - BARIŞ SANIGÖK

15 Temmuz 2021 Perşembe 00:45

“Temizlik imanın yarısıdır.” (Müslim, Tahâret 1. Ayrıca bk. Tirmizî, Daavat 86)

Bilindiği gibi, dinin temeli ve bütün ibadet ve taatlerin aslı imana dayanır.  O halde kişiyi imana alan abdest, size ne güzellikleri getirir kim bilir.

Hz. Muhammed (s.a.â) Efendimiz şöyle buyurdu; "Abdestli olan, abdestli olduğu müddetçe namazda sayılır." (Ramuz el-Had is:3578)

Abdest, hadesten taharettir. Yani itibari ve görülmeyen bir kirlilikten temizlenmektir. Sadece yıkanan uzuvdan su damlayacak kadar bir yıkamaya ihtiyaç vardır. Necasetten temizlenmekle hadesten temizlenmeyi birbirine karıştırmamak gerekir. Çünkü necaset, maddi olan ve varlığı görülen bir pisliktir. O pislik iyice kayboluncaya kadar yıkamak, gerekiyorsa ovalamak veya silmek icap eder. Bir hatırlatma olarak;

Abdestte uzuvları bir defa yıkamak farz, bunu üç defa tekrar etmek ise sünnettir.

Abdest; temizlik güzellik manalarına gelir.

Melekler onun için devamlı sevap yazar.

Uykuda iken insan ve cin şerrinden melekler korur.

Bütün azaları Allah'ı zikreder.

Abdestli iken Allah'ın korumasında olur…

Hz. Muhammed (s.a.â) Efendimiz;

"Sizden biriniz sinirlendiği zaman abdest alsın” demiştir." (Ebu Davut Edep:4784)

Üzerinde ağırlık hissiyatı olan, ansızın uykusu gelen kişi kalkıp abdest alacak olursa üzerinden ağırlık gidecek, o anlık uykusu geçecek ve toparlanıp kendine gelecektir. Üzerinde yorgunluk belirtileri olan elini yüzünü ayaklarını yıkayacak başını ve boynunu mesh edecek olursa kan dolaşımı normale dönmektedir.

İslam’da her şeyin kesinlikle bir hikmeti vardır. İnsanlığa faydasız bir şey emredilmemiştir.

Mesela; abdest nedir? En kısaca yorumlayacak olursak, temizlik demektir. Temizlik de sağlık demektir.

Abdest alırken; ellerimiz, başımız ve ayaklarımız gibi vücudun uç noktalarının yıkanması tıbben kan dolaşımının düzelmesi gibi bir yarar sağlar. Suyun deriye dokunmasıyla damarlar açılıp kapanarak esneklik kazanır ve damar tıkanıklıkları önlenmiş olur.

Günde beş defa abdest alan kimsenin trahom hastalığına yakalanmayacağı doktorların ifadesidir. İngiliz doktor bir müslümana: “Bu hastalığın sizde olmaması lazım demiş ve abdest alıp almadığını sormuştur.”

Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.â) Hz. Enes’e şu tavsiyede bulunmuştur:

“Ey Enes abdest al! Çünkü abdest sağlığı korur.” (İbni Kesir:6195)

Her yere temas eden el ve ayakların yıkanışı, açık olan ağzın, burnun ve kulakların temizlenmesi en güzel korunmadır. Ağız burun ve kulak hatta göz temizlenmese mikroplar içeriye girecektir.

Vücut yıkanınca yorgunluk gider. Yüz yıkanmakla deri kuvvetlenir. Klinik olarak kanıtlanmış ki devamlı abdest alanlar ileri yaşlarda bile yüz güzelliklerini korurlar.

Vücutta statik elektrik vardır. Bu giderilmezse deri altındaki kaslar gerilir. Sonunda da çalışmaz ve erken buruşma olur. Devamlı abdest alanın nur yüzlü olması bundandır.

Peygamber Efendimizi (s.a.â) düşündüren bir hadisi de şöyledir:

"Öfke şeytandandır şeytan ateşten yaratılmıştır. Ateş ancak su ile söndürülür o halde öfkelendiğiniz zaman onu yenmek için abdest alınız.” (Ebu Davut Edep:3) Yani öfke ile ateş burada bir tutulmuştur. Her ikisinde kontrolü ancak su ile sağlandığı hususuna değinilmiştir.

Bir yabancı doktorun ifadesine göre de;

"Yakında doktorlar abdest ve ibadeti reçetelere yazacaklardır." Yani abdestin tıbben insalara ne kadar faydalı olduğu terimine değinilmiş, vücudumuzda barınan, sağlığı tehdit eden mikrop, bakteri vb şeyler uzaklaştırılması hedeflenmiş, hava yoluyla bulaşan hastalıkların önüne geçilebilir önemi ön plana çıkarılmıştır.

Ayrıca manevi boyutundan da bahsedecek olursak görülüyor ki abdestin diğer ibadetler gibi büyük faydaları vardır. İlmin gelişmesiyle daha nice nice hikmetler görülecektir.

Hatırlatmak istediğimiz bir husus da abdestli duracağım diye ihtiyaç gidermeyi geciktirmemek gerektiğidir ki bu kesinlikle son derece sağlık için zararlıdır. Bu konuda Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.â) Efendimiz de; "İhtiyacı gidermesi gerektiği yerde abdesti bozulmasın diye bunu geciktiren kişiden Allah namazını kabul etmez” buyurmuştur.

Unutmayın ki alemlerin Rabbi olan Allah c.c zorlukları kolaylaştırma dinini, İslam'ı bize hak görmüş ve kendimizi zora koşmamız gerektiğini bildirmiştir. Ter vb kokudan, mikrop ve virüs gibi insan hayatını son derece tehdit eden virüslerden ancak temizliğe önem vererek kurtulabiliriz.

Bilinen bilinmeyen birçok virüs, bakteri vb kötü kokuların da önüne geçmek için; "imanın yarısı 'temizlik' için abdest al."

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI