Kış Aylarında Gripten Nasıl Korunmalı?

Kış geldi, hastalıklar çoğaldı - BAYAN AURORA

20.02.2024 15:00 | Güncelleme Tarihi: 25.02.2024 00:02

Şu sıralar, salgın hastalıklar aldı başını gidiyor.

Kış mevsiminin en belirgin hastalıklarından olan grip başta olmak üzere, Kovid-19’un yeni türleri, insanların hastanelere akın etmesine yol açıyor.

Özellikle çocuklar olmak üzere yetişkinlerde de durum aynı.

Hastanelerin acil servisleri tedavi olmak için gelen insanlarla dolup taşıyor.

Elbette rahatsızlandığımızda, hastalandığımızda hastanelere, doktorlara başvuracağız.

Ama bizim de alacağımız önlemler olmalı.

Bunun için de kış aylarında içimizi ısıtacak şifalı bitki çaylarından yararlanabiliriz.

Hastalıklara iyi gelebilecek bazı şifalı bitkileri siz değerli okurlarımız için derledik:

Kuşburnu: Adeta C vitamini deposu. Enfeksiyonlara ve soğuk algınlığına karşı vücudumuzu korur. Solunum sistemi için çok faydalı olan ve astıma da iyi gelen kuşburnu, rahatlıkla tercih edeceğiniz bir bitki çayı olacaktır.

Zencefil: Sayısız faydalı, önemli ölçüde şifalı bir bitkidir. Her derde deva olduğu bilinir. Çay formunda tüketildiğinde soğuk algınlığı, öksürük gibi rahatsızlıklara iyi gelir. Zencefili balla karıştırıp macun kıvamına getirerek tükettiğimizde yine öksürük boğaz ağrısı ve balgam gibi şikayetlerin önüne geçmek mümkün.

Ihlamur: Büyük, küçük hepimizin sık sık hazırlayıp severek kullandığı içeceklerin başında yer alan ıhlamur, faydaları en çok bilinen bitkilerden bir tanesidir. Soğuk algınlığı, nezle, öksürük gibi yaygın kış hastalıklarının tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir.

Hibisküs: Bu bitki antioksidan madde ve C vitamini bakımından zengin olan bir bitkidir. Hibisküs çayının sakinleştirici görevi gördüğü ve kasları gevşettiği bilinmektedir. Hibisküs çayı aynı zamanda yatıştırıcı bir özelliğe de sahiptir.

Yeşil Çay: Antioksidan madde açısından zengin bir bitki olan yeşil çay, sahip olduğu özellikleri ile uzun yıllardır bilimin araştırma konularından biri olmuştur. Kanseri önlemesi, hafızaya iyi gelmesi, metabolizmayı düzenlemesi ve cildi güzelleştirmesi gibi olumlu etkileriyle son dönemlerde sıklıkla tüketilen bitki çaylarından biri haline gelmiştir. Yeşil çayı, içerisinde bulunan kafein sayesinde gün boyunca zinde kalmak için de güvenle içebilirsiniz.