Benimle Evlenir misin Derken - CAN UĞURATEŞ

18.4.2022 00:38:00

Birlikteliklerde en çok beklenen, heyecanla dinlenen ve mutluluğa götüren sözlerdendir, “Benimle evlenir misin?” Bu haliyle de doğal olarak birçok insanın hayallerinde yer eder. En çok da gençlerin ilgi alanındadır bu söz. Ancak heyecanla, bir çırpıda ağızdan dökülen bu sözün getirisi, yeterince bilinir mi bireyler tarafından? İnsan, gençliğin verdiği dürtülerin esaretinde, bir anda evliliğe karar verirken, biraz düşünmeli mi yoksa?

Yuva kurmak, aile olmak, çoluk çocuğa karışmak gibi kavramlar her durumda güzel gelir insana ama yine her durumda akıllarda olması gereken bir kavram vardır: Sorumluluk. Evlilik, esasen önemli bir sorumluluk yükünü de beraberinde getirir birey üzerine.

Evlilik=sorumluluk olur ve beraberinde birçok yükümlülük getirir. İnsan bir anda birkaç kavramla birden tanışır. Aile olmak, eş olmak, gelin veya damat olmak, baba veya anne olmak, yeni bir akrabalık bağı kurmak ardı ardına yeni sorumluluklar getirirken, bir de geçim derdi başlar.

Geçim sorunu önemlidir. Çünkü insan ihtiyaçları hiyerarşisinde en alt seviye gereksinimler karşılanmadan üst seviyelere geçilmesi, geçilmeye çalışılsa da verim alınması mümkün değildir. Ancak, insan ihtiyaçları sadece yaşamsal aktivitelerle sınırlı da değildir.

İnsan sosyal bir varlıktır. Yaşam süresince, farklı çevrelerin içine girer ve buna da ihtiyacı vardır. Ancak evlilikle birlikte çevre da doğal olarak kısıtlanır. Hele bir de araya kıskançlıklar girdi mi, durum çekilmez bir hal almakta gecikmez.

Evlilik birlikteliği “Biz” algısıyla yürütülmelidir. Evlilik ilişkisine “Sen” ve “Ben” söylemleri girmeye başladığında sorunlar da başlar. Ancak “Sen” ve “Ben” hep vardır ve olmalıdır da. İnsan sosyal bir varlık derken, bir başına bir çevresi olması gerekliliği ortaya çıkar ve bazen insan yalnız kalmak da ister, duyguların yoğunluğunda. Üstelik, “Ben” duygusuna, kendi benliğine de şiddetle ihtiyaç duyar insan. Birlikteliklerde, başlangıçta aynı ilgi alanlarına sahipmiş gibi bir algı oluşsa da insanın bireyselliğinde, bireylerin ilgi alanları muhakkak ki değişimle farklılıklar içerecektir. Bu durum da bir an da söylemlere yansıma riski taşır ve ardından “Sen beni hiç anlamıyorsun” söylemi gelir ki bu söylem, “Dikkat sorun var demektir.”

Doğaldır ki evli de olsa bireyin bir özel hayatı vardır ve olmalıdır da. Bireylerin özel hayatları birbirlerine karşılıklı saygıyla sınırlandığında, ortada sorun kalması için bir neden de yoktur. O halde anahtar kelime: Saygıdır. Eşler birbirlerinin yaşam tarzına saygı duyduğunda, en azından asgari müşterekte buluşacaklardır ki bu önemli bir adımdır.

Genelde, “Benimle evlenir misin” sözünü dile getirmek, erkeklere özgü hale gelmiştir ve iyi bir organizasyonla neticelenen bir seremoni ile söylenmesi arzu edilir ki seremonilerin niteliği, hayallerle orantılıdır. Ancak, bu teklifi illaki erkeğin dile getirmesi de zorunlu değildir ve özgüven sahibi bir kadın da bir erkeğe gayet rahat, “Benimle evlenir misin” diyebilmelidir. Sonuçta müşterek hayata bir başlangıç yapılmaktadır.

Evliliklerde doğal yapı gereği hayat müşterekken, özel yaşamlara da saygı duyulması gerekliliği unutulmamalıdır. Ayrıca, evliliklerde en önemli hususlardan biri de maddi ihtiyaçların karşılanmasıdır ki bireyin maddi bağımsızlığını elde etmeden evlilik ilişkisi içine girmeye çalışması, sorunları da beraberinde getirir. Maddi bağımsızlığa sahip olmak, kadın için de erkek için de gereklidir. Çünkü maddi bağımlılık, bir noktadan sonra, en azından duygusal anlamda özgürlükleri sınırlamaya başlar. Yani kadın da erkek de birbirlerine maddi açıdan bağlı olmadıklarını bildiklerinde, davranışlarını, karşıdakinin istemlerine uygun olarak düzenleme ihtiyacı hisseder. Ancak, unutulmamalıdır ki kimse kimsenin sahibi değildir.

İnsanlar, illaki evlenmek zorunda da değildir. Uygun olmayan, asgari müşterekte dahi birleşemeyen bir çift için, hayat işkence haline gelebilir. Bu nedenle, dürtüleri bir kenara bırakıp, evlilik kararı almadan önce karşılaşılması muhtemel durumu iyi değerlendirip, realist kararlara imza atmak gerekir.

Yani, küçük fakat detaylı bir organizasyonla kolaydır, “Benimle evlenir misin” demek. Ama bir o kadar da zordur birliktelikleri yürütmek. Emek ister, Karşılıklı sevgi ister, saygı ister; ilgi ister, anlayış ister, hoşgörü ister, dürüstlük ister.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI