Hala Ayaktayım Diyebilmek - CAN UĞURATEŞ

1.8.2022 09:57:00

Yaşamın tüm ağırlığını hissederken, zordur yaşamak dilediğince. Ancak, yaşamın ağırlığı da zevk verir bir süre sonra bireye. Mücadele hırsından gelen bir zevktir bu. Üstelik karşılaşılan sorunlar, zorluklar, yapılan mücadele ile aşıldıkça, duygu yoğunluğu da artar. Mücadelecidir insan ve yaptığı mücadelenin şartları ağır olsa da o, başarmaktan haz duyar.

Başarmaktır itici kuvvet ve her durumda hala ayaktayım diyebilmektir keyif veren duygu. Ayakta kalabilmektir her durumda haz veren. Zor şartların ağırlığı altından çıkabilmek, mutluluk verir insana. Güzel olan da budur zaten: Başarmak.

Zordur yaşam şartları. Buna bir de engeller eklenince, daha da zorlaşır yaşam ve nefes almak bile mutluluktur bazen. Görür ve şaşırırsınız, bu nasıl bir direnç diye ama bir gerçektir karşınızdaki ve hayata bağlanma coşkusudur azim veren, güç veren bireye. Bir yudum mutluluktur istenen çoğu zaman ve birey istedikçe gönülden, yaşam bir şekilde ona tattırır mutluluğu.

Bir çığlıktır hala ayaktayım diyebilmek ama başarının, başarmanın haykırışıdır.

Düşünebilmek, beynini etkin kullanabilmek, insana muazzam bir güç verir ve bu gücün getirisi moral ve motivasyonla birlikte etkin yönlendirildiğinde başarıdır. Her başarı yeni bir nefestir ve her nefes, yeni bir güç verir insana.

Esas olan da fiziksel değil beyinsel aktivitedir ve zihin berraklığı projektör gibi aydınlatır gidilmesi planlanan yolu. Beyin öğrendikçe gelişir ve geliştikçe daha da aydınlatır tüm düşünceleri.

O halde her durumda, beynin aktif öğrenimiyle kapsamlı fikirler üretmesini sağlamaktır ideal olan. Gerçek engel düşünemeyen, sorgulayamayan beyinlerdedir ve beyinlerin engellerden kurtulmasının yolu ise çalışmak, araştırmak ve öğrenmektir doğruları.

Güç beyindedir ve önemli olan beyindeki engelleri ortadan kaldırmaktır. Beynin gücüdür Hawking’i yaratan ve beynin gücüdür, insanı tüm zorluklara rağmen dimdik ayakta tutan.

Beynini etkin olarak kullanabilen her bireyin hakkıdır, hakkı olmalıdır hala ayaktayım diyebilmek ve ayakta ölebilenlerden olabilmektir, muhteşem bir yaşam mücadelesinin sonunda esas olan.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI