Kimlik Arayışı - CAN UĞURATEŞ

18.1.2022 10:20:00

Bireyin dünyaya gelişiyle birlikte karşılaştığı sorunlardan belki de ilki, şu soruya aranan cevapla başlıyor: Kimim ben. Üstelik bu, düşünsel dünyada oldukça da derin anlamlı bir soru. Çünkü bireyin, her şeyden önce kendini bilmesi, kendini tanıması gerekiyor ki sonrasında yaşam sürecini kendine en uygun şekilde sürdürebilsin.

Aslında her karşılaşmada sorulan ilk soru da dolaylı ya da dolaysız: Sen kimsin. O halde önce tanınmak, anlaşılmak gerekiyor. Yani bir kimlik şart ve bu, her durumda değişmez bir kural. Her durumda, önce kimlik tanınması ve kendini tanıtma faslı öne çıkıyor.

İlk kimlik, doğumla birlikte, içinde bulunulan aile, ad ve soy ismi iken, devam eden yaşam sürecinde kimliğin geliştirilmesi zorunluluk haline geliyor. Bir süre sonra gidilen okullar, bulunulan çevre, yetenekler, sonradan edinimler bir portföy halinde kişinin kimliğini oluşturuyor. Bireysel bazda tüm yaşam mücadelesi, mümkün olduğunca kimliğini geliştirme çabasıyla geçiyor.

Ancak, kimlik kazanımının, bireyin hayatında kısıtlı süreçleri var. Yani bireyin yaşıyla orantılı birtakım edinimleri bir an önce hayata geçirmesi gerekiyor ki devamında mutlu, huzurlu ve başarılı bir yaşam sürebilsin. Zaten mutluluğu da birkaç yan enstrümanla birlikte, ağırlıklı olarak başarı getiriyor. 

Bireyin hayatı, hep bir kimlik arayışı içinde geçiyor. Bu arayışla da ortaya yeni bir arz-talep dengesi çıkıyor. Eğitimin, bireyin kimlik arayışındaki önemi artarken, sunulan imkanlar da bir anda basitleşerek genişliyor. Günümüzde, kimlik arayışında önem kazanan enstrüman bireysel meslek edindirme kursları ve bu kurslarla, bireye tevdi edilen sertifikalar.

Dikkat çekici nokta, kimlik arayışında, diplomadan sertifikaya önemli derecede bir dönüşüm yaşanması. Sertifikalar, bireyselden başlayarak toplumsal hayatta öylesine yer etti ki halen muhteşem bir sertifika bolluğu yaşanıyor. Peki, sertifika maksatlı kurslar, kimlik ediniminde, diplomaya götüren süreçteki eğitimin yerini alabilir mi? Bu ayrıca tartışılacak bir konuyken, sertifika kurslarının çeşitliliği, hayret verici seviyelere ve oldukça kritik alanlara ulaştı bile.

Her şey bir kimlik arayışla başlarken, kimlik yetersizliğinin yaşam şartlarına getirdiği zorluklar, bireyleri kısa yoldan kazanımlarla kurslara yöneltirken, esas eğitim süreçlerinin uzunluğu ve diplomanın gerekliliği tartışılır hale geldi. Çünkü diplomayla meslek edinimi oldukça uzun ve zorlu bir süreçken, sertifikalarla, kısa sürelerde ve oldukça geniş bir sahada elde edilen niteliksel kimlikler, zamanımızda daha fazla öne çıkmaya başladı.

Olması gereken, öncelikli olarak bir mesleğe yönelik diploma, ardından yan alanlarda sertifika iken, bugün sertifikalar, kimlik ediniminde tamamen ön plana geçmeye başladı. Peki, sertifikalar ilgili eğitimler için gerek ve yeter mi? Bu konunun uzmanlarca değerlendirilmesi ve kimlik edinimine en doğru şekliyle yön verilmesi günümüzün en önemli problemlerinden biri.

Can UĞURATEŞ     

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI