Kursak Mantarı! - CENGİZHAN GEDİK

18 Eylül 2021 Cumartesi 13:42

Evlerimizin neşesi olan kanatalı dostlarımızda maalesef bir takım hastalıklar görülebilmektedir. Bu hastalıklardan belki de en önemlisi erken teşhis, tanı ve tedavi edilmezse maalesef evcil pet dostumuzun hayatına bile engel olabilecek bir hastalık olan Kursak Mantarıdır. 

Muhabbet kuşu, sultan papağanı, zebra ispinozu gibi kanatlı dostlarımızın tamamını kapsayan bu konu bakım yetersizliği sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Kursak mantarı fark edildiği an itibari ile hemen tedavi edilmelidir. Erken teşhis ve tanı bu hastalığı tedavi etmede çok önemlidir. Geç kalınırsa kısa bir süre içerisinde maalesef canlımızı kaybetmemiz kaçınılmaz olacaktır.

Bu hastalığın başlıca sebepleri arasında tozlu ve pis yemlerin kullanılması, kuşumuzun rutubetli ortamda bulunması, nem ve ısı dengesinin düzensiz olması, stres sebebi, kafes temizliğinin yetersiz yapılması gibi birçok sebebe bağlı olabilmektedir.

Eğer birden fazla kuş besliyorsanız ilk yapmanız gereken öncelikle hasta kuşu farklı bir yere alıp karantina uygulamanız olmalıdır. Aksi takdirde çok hızlı bir şekilde hastalık diğer kuşlara da yayılacak ve tedavisi zor bir salgına dönüşecektir. Kuşumuzun kursak mantarına yakalandığını anlamak çok zor değildir. Gagasını araladığınız zaman ağızının içerisinde peynirimsi bir tabaka görebilirsiniz. Ayrıca kuşta iştah kaybı başlar ve sürekli kusar.

Piyasa da birçok ilaç firmasının ve farklı fiyat aralığında ilaç olması nedeni ile sizlere marka tavsiyesinde bulunamıyorum. Hastalığımız kursak mantarı olduğu için antifungal ilaç gruplarından olan ve flukonazol etken maddeye sahip olan ilaçlardan kullanmanız gerekmektedir.

Bu gibi belirtiler ile karşılaşırsanız hiç vakit kaybetmeden kuşunuzu veterinere götürmeniz gerekmektedir.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI