Muhabbet Kuşu Konuşturma Eğitimi - CENGİZHAN GEDİK

22 Eylül 2021 Çarşamba 23:48

Muhabbet kuşları birçok renk ve desene sahip, kendi aralarında eşlemeler yapılarak yine birbirinden değişik mutasyonları oluşturulmuş, ev ortamında rahatlıkla beslenebilecek sevimli pet hayvanlarındandır. Oldukça sosyal, meraklı ve oyuncu olmaları, bir de taklit kabiliyetlerinin yüksek olması açısından birçok hayvan sever tarafından pet hayvanı olarak seçilmesinin nedenlerindendir. Sosyal canlılar olduklarından dolayı dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan biri de yalnız bırakmamanız olacaktır. Çünkü çok kolay ve kısa süre içerisinde strese girebilirler. Ve özellikle kanatlı hayvanlarda stres sonucu bağışıklık sistemi zarar görerek birçok istenmedik hastalıklar ortaya çıkabilmektedir. Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için ya birden fazla kuş beslemeli, ya da minik kanatlı dostunuzla sık sık ilgilenmeniz gerekmektedir.

Doğada erkek muhabbet kuşları çiftleşebilmek için kendilerine bir eş seçer ve seçtikleri eşin sesini en iyi taklit edebilen erkek kuş çiftleşmeyi başarabilir. Kafes ortamında da bu kural aynı şekildedir. Dolayısıyla eğer konuşturabilmek için muhabbet kuşu beslemeyi düşünüyorsanız erkek, serbest uçuş eğitimi vermek için besleyecekseniz dişi muhabbet kuşu olmasına özen göstermeniz gerekiyor.

Gelelim konuşturma eğitimimize.

Kıvrık gagaları ve dil yapıları sayesinde taklit kabiliyetleri oldukça gelişmiş olana bu canlıları yavru iken sahiplenip yanına da başka bir kuş koymamanız gerekiyor.

Günlük belirli periyodik takvim içerisinde uzun olmamak şartı ile söylemesini istediğiniz kelimeleri arka akaya, kuşumuzu da taciz etmemek koşuluyla söylemelisiniz. Beş dakika eğitim verdikten sonra on beş dakika beklemeli ve ardından tekrar beş dakika boyunca o kelimeleri kuşumuza hatırlatmanız gerekecektir. İlgisi dağıldığı ve sizi dinlemeyi bıraktığı anda hemen durun ve üzerine gitmeyin. Çünkü bu sefer sıkılacak ve eğitim boşa gitmiş olacaktır. Biraz sabırlı ve kuşunuza karşı nazik olursanız, kısa bir süre sonra eğitimin başarılı olduğunu göreceksiniz ve ardından yeni kelimeler öğretmeye başlayacaksınız.

Aşkım, babacık, cici kuş gibi rahatlıkla söyleyebileceği kelimeler seçmeniz bu süreci daha da hızlandıracak ve kuşunuzda da öğrenme arzusunu daha da ortaya çıkaracaktır.

Kuşunuza ödüller verin!

Eğitimde başarıya ulaşma konusunda en önemli hususlardan biri de kesinlikle ödül vermektir. Söylemesini istediğiniz kelimelerde ilk etapta zorluk çekecek ve tam anlamıyla başarılı bir ses çıkaramayacak. Ama onu teşviklime adına sevebileceği yiyeceklerle küçük küçük ödüller verin. Bu sayede eğitime daha da istekli olacak ve bu da sizin eğitim sürecinde daha hızlı ve daha başarılı olmanızı sağlayacaktır.

Kafes düzenini çok karmaşık olarak ayarlamak yerine daha sade ama kuşunuzun rahatlıkla egzersiz yapabileceği ve oyunlar oynayabileceği alanlar yaratarak ayarlamanız hem kuşunuzun sağlığı açısından hem de bulunduğu ortamı sahiplenebilmesi ve mutlu olması açısından daha da verimli olacaktır. Plastik ve kimyasal boya içerikli kafes malzemelerinden kesinlikle uzak durun. Özellikle kıvrık gagalı olan muhabbet kuşları doğada yuvalarını ağaç gövdelerinde bulunan kovukları gagaları ile oyarak düzenlemeler yaparlar. O sebepten dolayı plastik ve kimyasal içerikli oyuncakları gagaları ile kemirecek ve ister istemez de vücutlarına kimyasal malzemeler girmiş olacak. Bu istemediğimiz bir durumdur. Ayrıca plastik kullanılan tünekler zaman içerisinde kuşlarımızın ayak yapılarının bozulmasına neden olacaktır. Bu sebepten dolayı tahta kullanılan tünekler hem tırnakların doğal olarak törpülenmesi ve ayak sağlığının daha da iyi olması adına çok önemlidir.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı ve mutlu günler dilerim…

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI