Nasıl bulmak istiyorsan öyle bırak! - CENGİZHAN GEDİK

9 Ekim 2021 Cumartesi 22:49

Aile ile yapılabilecek en güzel etkinliklerden birisi de doğa ile iç içe bir ortamda kamp yapmak. Ağaçların arasına kurulan çadırlar, çocukların etrafta rahat ve özgürce koşup oyunlar oynadıkları geniş alanlar, kalabalık arkadaş ya da aile grupları ile birlikte kamp ateşi etrafında yapılan sohbetler, anlatılan hikayeler, çalınan müzikler,..

Düşüncesi bile rahatlatıcı değil mi?

Geçen hafta sonu arkadaşlarımızla birlikte bir piknik organizasyonu yapmaya karar verdik. Sabah erken saatlerde buluşup hazırlık yapmaya koyulduk. Hepimizin aklına gelen ilk önce yanımıza çöp poşeti almak oldu.

Tüm hazırlıkları tamamladıktan sonra iki araba konvoy düzeninde, keyifli ve bir o kadar da macera dolu bir yolculuğa doğru yol almaya başladık. Şehir merkezinden uzaklaştıkça hepimizin mutluluğu kat ve kat artmaya başlamıştı. Ayrıca aracın klimasını artık kapatmış ve camları içeriye temiz hava girmesi için sonuna kadar açmıştım. Şehir hayatının o kötü kokan ve insanların üzerinde stres etkisi yaratan bunaltıcı havası, yerini ormanların ve doğanın, tertemiz ve oksijen dolu havasına bırakmıştı.

Ağaçların üzerinde koşan sincaplar, dallara yuva yapmış kuşlar, çayırlarda özgürce koşan tavşanları gördükçe insanın içinde anlatması zor bir duygu gelişiyor birden bire.

Uzun ve keyifli bir yolculuğun ardından kamp alanımıza vardık. Fakat karşılaştığımız manzara karşısında hem çok üzülmüş, hem de oldukça sinirlenmiştik. Her yer çöp ve pisik içerisinde. Etrafta uçuşan kuşlar olması gerekirken maalesef poşet ve kâğıt parçaları uçuşuyordu. Yerlerde yiyecek ve içecek kutuları, pet şişeler ambalajlar ve hatta çocuk bezleri bile vardı. Yerleşmeden önce güzel bir temizlik yaptık. Her köşeden farklı bir çöp çıkıyor ve asla bitmeyecek bir temizliğe başlamışız gibi hissetmemize sebep oluyordu.

Tüm alanı temizleme şansımız maalesef yoktu ama en azından bir bölümü temizlemeyi başarmıştık. Sonunda kamp sandalyelerimizi araçlarda çıkarıp kahvaltı yapabilmemiz için güzel bir sofra hazırladık. Tertemiz havada insanın iştahı daha da açılıyor ve yediğiniz yiyeceklerin de lezzeti artıyor.

Temizlik, kahvaltı, sohbet, muhabbet derken zaman hızla geçiyor ve bir anda hava kararıveriyor. Batan güneş son olarak bize eve dönüş için yola çıkma zamanının geldiğini hatırlatıyor. Ayrılmadan önce çöpleri toplayıp etrafta son bir kontrol yapmak hayat kurtarıcı bir kuraldır aslında ve bunu herksin bilmesi gerekmektedir.

Yerde kalan küçücük bir köz parçasından bahsetmeme gerek yok ama yerde kalan küçücük bir cam parçası özellikle güneş ışınlarının doksan derecelik dik bir açıyla ve en kuvvetli olduğu öğlen saatlerinde o cam parçasına gelmesi sonucu, cam parçası bir merceğe dönüşecek ve yangın çıkmasına sebep olabilecektir. O yüzden kamp sonrası temizlik ve son kontroller çok önem taşımakta.

Doğaya hepimizin geleceği arkadaşlar. Geleceğimize sahip çıkalım.Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI