Ucuza Kuş Muş Yok! - CENGİZHAN GEDİK

14 Eylül 2021 Salı 01:22

Koronavirüs önlemleri dâhilinde ithalatın kapatılması sonucu her sektörde olduğu gibi pet sektörü de bu durumdan nasibini aldı.

Sürekli artan yem, malzeme ve ilaç fiyatlarının zamlanması sonucu haklı olarak üretici arkadaşlarımız da yavru kuş fiyatlarına zam yapmak zorunda kaldı. Peki, bu durumda en çok yarayı sizce kim aldı? Hiç zaman geçirmeden söyleyeyim. Üretici dostlarımız. Ama onlarda yüksek fiyatlardan kuş satmaya başladılar dediğinizi duyar gibiyim fakat işin aslı o şekilde değil.

Öncelikle şunları söylemek isterim.

Üretim yapabilmek için maddi güçten ziyade bilgi ve tecrübeye ihtiyaç vardır. Doğru erkek ve doğru dişi kuşlara ihtiyaç vardır. Bunlar işin maddi olmayan tarafı. Maddi olan tarafına gelecek olursak kısaca şu şekilde sıralayabilirim; Üretime müsait bir üretim hane, yeterli büyüklükte üretim kafesleri, doğru bir havalandırma sistemi, doğru bir ışıklandırma sistemi, etkili bir bakım tablosu, dengeli bir besin diyeti, vitaminler, probiyotikler, kalsiyumlar, ilaçlar, salma kafesler… Vb. gibi birçok etken unsur vardır. Bunlardan bir tanesi bile olmasa üretimde başarılı olmak çok zor olacaktır.


Üretim yapıyorsanız tatiliniz yoktur. Her gün üretim haneye gitmeniz, tüm kafesleri temizlemeniz, sulukları temizleyip taze su ve vermeniz yemleri kontrol edip temiz ve tozsuz bir şekilde tekrar kuşlarınıza sunmanız gerekmektedir. Hele birde yavru almaya başladıysanız, yani folluklar yavru dolduysa her sabah erken saatte mama hazırlayıp kuşlara vermeniz ve ardından öğleden sonra önlerinden alıp onları temizlemeniz gerekecektir. Aksi takdirde hastalıkların baş göstermesi kaçınılmaz olacaktır. Üretici kardeşim uğraşmış emek vermiş, gece gündüz demeden başında nöbet tutmuş, yer kiralamış, elektrik yakmış, su kullanmış, pahalı pahalı ilaçlar ve destek ürünleri almış, izin günlerinde bile o canlıların yanında olmuş…


Sonra da; ‘’Ucuz kuş yok mu? Yok, arkadaşım ucuza mucuza kuş yok.‘’

Ucuza yem var mı? Ucuza vitamin ya da deste, bakım ürünü var mı ki ucuza kuş olsun?

İthalat açılsın görüşürüz dediler. Açıldı gördük kolilerin içine doldurmuşlar kuşcağızları üst üste.

Peki, bunun vebalini kim üstleniyor? Neymiş efendim ucuzmuş.

Benim ülkemde onlarca üretici arkadaşım varken ben neden dışarıdan alışveriş yapayım ki?

İthal gelen kuş benim ülkemin iklimine suyuna alışkın değil ki. Zaten alışana kadar da yarısından çoğu maalesef ölüyor. Bu da bizi çok üzüyor.

Uzun lafın kısası, ‘’Yerli malı yurdun malı herkes onu kullanmalı.‘’

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI