Cinsellik Üzerine Açık Konuşmanın Önemi

Doktor Civanım Diyor Ki… Seks Hakkında Partnerinizle Nasıl Konuşmalısınız - DOKTOR CİVANIM

12.06.2024 18:22 | Güncelleme Tarihi: 12.06.2024 18:22

Seviş benimle
Tüm gece, saatlerce
Sevişelim seninle
Bana hediyen bebek olsun…

Tarkan’ın o meşhur şarkısında olduğu gibi, seks hakkında konuşmak bu kadar basit değildir. Pek çok insan, seks ve cinsellik konusunda en yakın sırdaşlarına bile açılmakta gerçekten zorlanıyor. Yüzyıllar boyunca cinsellik gizlenmiş, özelleştirilmiş ve birçok durumda tabu olmuştur. Bu yüzden partnerimizle seks konusunda konuşmakta zorlanmamız hiç de şaşırtıcı değildir.

Seksi Konuşmalar İçin Güvenli Bir Alan Yaratın
Partnerinizle seks konusunu gündeme getireceğiniz mekânın muhakkak özel ve güvenli olmasına özen gösterin. Onu köşeye sıkıştırmamaya, sorularınız ve yorumlarınızla beklenmedik bir şekilde ona saldırmamaya çalışın. Ona bu konu hakkında rahatça konuşup konuşamayacağını sorun ve cevap vermeden önce düşünmesi için zaman tanıyın. İkinizin de tüm dikkatini verebileceği zaman ve mekânı özenle seçin. Çünkü böyle bir konuşma büyük olasılıkla tartışmayla sonuçlanabilir. Bu yüzden başlamadan önce temel kuralları belirlemenizde yarar vardır. İkinizin de amacı sağlıklı ve şevk verici bir seksin doruğuna ulaşmaktır çünkü.

İstekleriniz ve Arzularınız Hakkında Konuşmaktan Çekinmeyin
Yatak odasında eksik olan şeylere odaklanmak yerine, ortamı geliştirmeye daha fazla kafa yorun. Birbirinizi keşfetmek ve oyun oynamak için alan yaratın, bu sizin seksi deneyimler tatmanıza yardımcı olacaktır. Cesaretlendirici olun ve ikiniz arasında neyin işe yaradığını tespit edin. Bazı çiftler, cinsel istek listesi hazırlayıp partnerinin okumasını tercih eder.

Sorumluluk Alın
Sadece partnerinizin kendini düzeltmesini beklemeyin, seks iki kişi arasındadır çünkü. Mükemmel bir cinsel ilişki yaşamak sadece düşük performans sergileyenin değil, tüm tarafların sorumluluğundadır. Eğer cinsel açıdan kendine güvenen biriyseniz, partnerinizin ihtiyaçlarını ve rahatlığını destekleme sorumluluğu sizdedir. Partnerinizi suçlamak yerine, şevk verici bir ilişki yaşayabilmek için ona birlikte hareket etmek istediğinizi gösterin. Bu davranışınız; konuşmanın tonunu, seyrini hatta sonucunu değiştirecektir.

Araştırmalar, seks hakkında konuşan çiftlerin daha iyi seks yaptığını göstermiştir. Bu nedenle ilişkiniz boyunca sizin ve eşinizin cinselliği tartışması için doğru bir yöntem geliştirmeniz çok önemlidir.

Yok eğer konuşmayı hiç başlatamıyorsanız, son çare olarak bir seks terapistinden yardım almalısınız.
Kalın sağlıcakla.