Şehrin İnsanlarının Dışındaki Yüzler... - ESRA KAYA

6 Mart 2021 Cumartesi 00:09

Kimi zaman yanından geçerken başı okşanan ya da korkup kaçılan ama her şeye rağmen yanınızda, yamacınızda olan üzgün, ürkek ya da gülümseyen yüzler...

Biz onlara ‘sokak hayvanı’ diyoruz. Oysa sokak hayvanı yoktur! Bu kavramı biz yaratmışız, korumasız, bakıma muhtaç dostlarımız onlar...

Azalıyorlar;

Açlık, susuzluk, hastalıkla mücadele yetmezmiş gibi, zehirlenen, araç altında ezilen, taciz edilen, dayak yiyen, öldürülen masum canlar.

(Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından 2004 yılında çıkarılan 5199 sayılı Hayvan Koruma Kanunu'nun 21. maddesinde “Bir hayvana çarpan ve ona zarar veren sürücü, onu en yakın veteriner hekim ya da tedavi ünitesine götürmek veya götürülmesini sağlamak zorundadır” ifadeleri yer alıyor.)

Çoğalıyorlar;

Ekosistem içerisinde yaşarken yine onlara yardım eli uzatan insanlar çoğalmadıkça...

Hâlâ kısırlaştırma karşıtı insanlar var. Kedi- köpeklerin kısırlaştırılmasının, zannedilenin aksine sağlıklı yaşamalarının ve kontrolsüz üremenin önüne geçmek için şart olduğunu sesimiz yettiğince anlatmak lazım.

(Seyhan Belediyesi Sokak Hayvanları Bakım ve Kısırlaştırma Merkezi, randevu ile sokak hayvanlarına ücretsiz kısırlaştırma hizmeti veriyor.)

Sokaklarda başıboş kalan bu çocukların yaşam mücadelesi yetmezmiş gibi bir de kimi doğum günü hediyesi kimi bir hevesle oyuncak gibi satın alınan sonra sokağa terk edilen onlarca can… Oysaki onlar terk edilmenin şaşkınlığını ve üzüntüsünü yaşarlar.

Sonrasında bakımını gece gündüz bir görev gibi üstlenen, besleme için mama tedariki, tedavi ve kısırlaştırma için klinik desteği için çabalayan gönüllüler...

Gönüllüler, desteklerinizle birçok mahalleye, köye, beldeye, ilçeye ulaşmak için canla başla çabalıyorlar. Çok zor değil aslında, her mahallede, köşe başında bir kap su, bir kap mama yerleştirmek hiç de zor değil, hani imece usulü... Yiyecek artıkları bile onlar için yaşam desteği...

Dostlarımız destek bekliyor, gözlerine bir kez bakmak bile, en uzak insanın ruhuna dokunuyor.

Desteğinizi esirgemeyin.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI