Çünkü; Benim Bedenim Benim Kararlarım - EZGİ ERZİNCAN GEDİK

20 Kasım 2021 Cumartesi 12:05

 Son yıllarda hep duyduğumuz, konuştuğumuz, hatta haykırdığımız bir konu’’ benim bedenim, benim kararım.’’ ‘’Bedenime izinsiz dokunma.’’ Neden böyle bir kararı haykırmak zorunda kaldı insanlar. Zaten olması gereken bu değil midir?

Bu durumu hashtag yapıp, sosyal medyada paylaşmaya gerek var mıydı?

Evet vardı; çünkü biz yanaklarından gelen geçen herkesin makas aldığı, tombul yanaklarını bütün teyze ve amcaların öpebildiği, minibüste, otobüste, amcaların kucağına rahatlıkla oturtulan sokaktaki her adamın amca, her kadının teyze, her delikanlının abi ya da abla olduğu bir kuşaktan geliyoruz.

Hiçbir zaman bize ait olduğunu fark etmediğimiz bedenimizle ilgili bir travma yaşadığımızda ancak, o da belki bedenimizin benliğini fark edebilen bir kuşaktan geliyoruz. Belki de bu yüzden hayır dendiğinde büyük tepkilerle karşılaşıyor ve canımızdan oluyoruz.

Ama bu coğrafyanın kaderi olarak görülüp kabullenilecek bir durum olmamalı. Böyle gelmiş, böyle gider deyip göz yumulmamalı. Çok basit bir şekilde saygı duyarak bu kaderi değiştirebileceğimize inanıyorum

Çocuklarımız yarınlarımızsa, yarınlarımızı değiştirmek aslında çok kolay değil mi? Sokakta gördüğümüz yabancı bir çocuğa dokunmayınız sevgili yetişkinler. Sevgi ve hayranlığınızı dokunarak göstermekten başka yollarda var. Bir çocuğun yanından geçerken yanağından makas almayın, saçlarını okşamayın, kolunu bacağını sıkmayın. Hatta kendi çocuğunuz istemiyorsa onu da öpmeyin!! Çünkü onun bedeni, onun kararı. Çünkü benim bedenim, benim kararım. Çünkü hayır diyebilmek çocukken öğrenilir. Çünkü hayırla saygı duymak, çocukken öğrenilir.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI