Bir Bayramı Daha Kutlarken - FATMA İNCİ GÜL

20 Temmuz 2021 Salı 01:11

Dini ve milli günlerimizin, bizim toplumumuzda apayrı, çok özel bir anlamı vardır. Birlik ve beraberliğimizin pekiştiği, kırgınlıkların, küskünlüklerin bir kenara bırakılıp, kucaklaşıldığı böyle bir müstesna bayramı daha kutluyoruz.
Bugün Kurban Bayramı…
Toplumsal yardımlaşma ve dayanışmanın zirve yaptığı, kimsesiz, ihtiyaç sahiplerinin her zamankinden daha fazla hatırlandığı bir Bayramı daha kutlamanın huzur ve heyecanını yaşıyoruz.
Milletimiz, yardımlaşmanın, dayanışmanın her zaman önemini ve kadrini bilmiştir.  Deprem, sel gibi doğal afetlerde yardımlaşmanın, dayanışmanın en güzel örneklerini sergilemiştir. Hatta kendi insanına değil, dünyanın neresinde olursa olsun, bu dayanışma örneğinden asla kaçınmamıştır.
Dini inancımız da bunu gerektirmektedir. Yüce Peygamberimizin, “Komşusu açken tok yatan bizden değildir” Hadis-i Şerifi durumu en güzel şekilde ifade etmektedir.
Ancak, buradan bir takım uyarılarda bulunmakta da fayda görmekteyim.
2 yıldır Dünya’yı Covid-19 denilen salgın kasıp kavurmakta. Tüm dünyada milyonlarca insan bu salgından dolayı yaşamını yitirdi. Koronavirüs mutasyona uğruyor, şimdi de Delta varyantı ortaya çıktı. Geliştirilen aşılar tek umudumuz…
Ama bizler de tedbiri elden bırakmayacağız. Ülkemiz 1 Temmuz’dan itibaren yeni normalleşmeye girdi. Bu demek değildir ki eski normallerimizi yaşayacağız!
Daha toplumsal bağışıklığa kavuşmadık. 
Toplumun yüzde 60’ı, 70’i aşılanmadığı sürece de toplumsal bağışıklığa kavuşamayacağız. Bu dünya ölçeğinde de böyle. Sözün özü, koronavirüs görünür bir zamanda hayatımızdan çıkmayacak.
Dolayısıyla bizler de tedbiri elden bırakmayacağız. Temizliğe, mesafeye ve maskeye önem vereceğiz. Bu bayramda da sevdiklerimizi kucaklayamayacağız, büyüklerimizin ellerini öpemeyeceğiz.
Bunu önümüzdeki bayramlarda gerçekleştirmek için yapmamalıyız.
Bir başka uyarım ise…
Bayram tatili nedeniyle yola çıkanlara…
Her bayramda, ne yazık ki yollarımız kan gölüne dönüşmekte. Onlarca insanımız, kural ihlali nedeniyle hayatlarını kaybetmekte, bir o kadarı ise yaralanmakta, sakat kalmakta. Olayın, milli servet boyutuna hiç girmiyorum bile.
Bakın bu Kurban Bayramı’nda İçişleri Bakanlığımız güzel bir kampanya başlatarak, “Yol Ver Hayata” diyor.
Ne kadar doğru… 
Yollarda kaybettiğimiz zamanın telafisi olur. Ama ya kaybettiğimiz canların!..
Başta okurlarımız olmak üzere Adanalı hemşerilerimizin, milletimizin ve bütün İslam aleminin mübarek Kurban Bayramını kutlarım.
Esen kalın…

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI