23 Nisan’ın Tatlı Telaşı - HİLAL PUSLU

24 Nisan 2021 Cumartesi 00:20

Çocukluğumu hatırlıyorum da daha aylar öncesinden başlardı 23 Nisan'ın tatlı telaşı... Törenlerde okunacak şiirlere hazırlık başlar, dans gösterileri için müzikler seçilir, figürlere çalışılırdı. Folklör ekibi 23 Nisan için en etkili kareografisine hazırlanır kostümler dikilirdi. Sesi güzel öğrenciler repertuar oluşturur, oyunculuk yeteneği olanlarla provalar başlardı. O zamanlar herkesin elinde fotoğraf makinesi kamera yok, aileler o özel gün için kamera ayarlar, o anı ölümsüzleştirmek için çabalar, olmayanlar ise izleyerek anın tadını çıkarıp evladıyla gururlanırdı. Bizler de sahneden annemizi babamızı arardık, o kadar kalabalığının içinde onları görünce rahatlar, acaba bizi izleyip gururlanıyor mu diye düşünürdük.

O zamanlarda stadlarda da etkinlikler olurdu. Tüm şehir stada dolar sabahtan akşama kadar adana sıcağında gösterileri izler, coşkuyla 23 Nisan'ı kutlardı.

Gelgelelim bunların hepsi mazide kaldı. Zaten böyle görkemli kutlamalar bitmişti araya bir de pandemi girince hepten buruk geçiyor iki bayram da...

Umut etmekten başka çare yok. Seneye umarız ki eski coşkuyu aratmayacak kutlamalar yaparız. Umuyorum ki Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün bu anlamlı günü armağan ettiği çocuklar, ülkeye yararlı vatansever vatandaşlar olarak bayrağı teslim alır.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI