Geçmişe Selamlar - HİLAL PUSLU

15 Ocak 2021 Cuma 00:16

Zamanı durdurmak elbette mümkün değil ama sanki artık daha bir hızlı geçiyor. Akrep ile yelkovan öyle hızlı gidiyor ki sanki yarışıyorlar, tutabilene aşk olsun. Otomobiller hızlı gidiyor, sular hızlı akıyor, bulutlar hızlı hareket ediyor. iletişim hızlı, tüketim hızlı, üretim hızlı... Her şey bu kadar hızlıyken çok yorulmuyor muyuz?

Durup dinlenmek, ağır çekimde hayatın akışını izlemek istiyorum bazen. Yorgun ruhumu dinlendirmek istiyorum. İnsanları, hayvanları bitkileri gözlemlemek istiyorum. Yağmurun yağışını, rüzgarın esişini yüzümde hissetmek, güneşin harelerine ellerimle dokunmak istiyorum. Bazen de zamanı durdurmak değil de geriye sarmak istiyorum. Hayatımızdaki herkesin kalıcı olduğu, küslüklerin kısa sürdüğü, aşkın en saf olduğu, çocukların sokakta özgürce oynadığı zamanlara dönmek istiyorum. Tebeşir tozu uçuşan sınıftaki tahta sıralara dönmek, sevdiklerime hatıra defteri doldurmak, günlük tutmak, sobanın başında annemin zoruyla ders çalışmak istiyorum. Televizyonda pembe dizilerin olduğu, sokaktan darı satıcılarının geçtiği, komşu teyzelerin kapı önünde iş işlediği, babaannemin bana patik ördüğü zamanlara dönmek istiyorum.

Hatırlayınca bile yüzümde gülümse yaratan o zamanlar sanki tarihin tozlu sayfaları gibi... Nasıl da değişmiş her şey... Unuttuğumuz yüzler, isimler, hatırlayamadığımız anılar, bizi bir an geçmişe götüren o koku, özlem... Her kuşak kendi geçmişine özlemle devam ediyor hayatına. Umarım şimdi ki nesil de geçmişinden özlemle bahseder, çünkü bu günleri hiç özlemeyeceğiz hissi beni çok yoruyor.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI