Gizli Süper Kahraman İnsan - HİLAL PUSLU

26 Aralık 2020 Cumartesi 00:37

Uzun uzun susmak, boş boş bakmak, duymazdan ve görmezden gelmek… İnsan olmanın verdiği tüm özellikleri, işte bu eylemlere ya da eylemsizliklere yem ettik. İyilik etmekte cimriyiz, yardım etmekte meşgulüz, bir olaya müdahale etmekte korkağız, lafta hepimiz duyarlıyız ama iş icraata geldiğinde uykudayız, tatildeyiz.

Olağan dışı bir ses duyduğumuzda balkona çıkıp ne oldu diye bakıyoruz ama sonra… “Kavgaymış” deyip içeri giriyoruz ve kahvemizi içmeye devam ediyoruz. Gözümüzün önünde kaza oluyor, olay yerinin etrafında toplanıp video çekiyoruz ama yardım elimizi uzatmıyoruz. Her gün en az bir çocuk kaçırılıyor, bir kadın tecavüze uğruyor, bir hayvan şiddet görüyor ama biz görmüyoruz. Başımıza gelmedikçe hiçbir şeye ses çıkarmıyor, hiç kimseye “İyi misin?” diye sormuyoruz. Çünkü “İyi değilim!” derse ne yapacağımızı bilmiyoruz. Bir yudum su nasıl verilir, ağlanacak bir omuz nasıl uzatılır, akşamdan kalan yemek nasıl ayrılır bilmiyoruz. Bunlar yapması ve öğrenilmesi çok zor şeyler çünkü!..

Bir sokak çocuğu sizden para istediğinde ne yapıyorsunuz? Cevap vermeyip gitmesini bekliyorsunuz değil mi? Onu yok sayıyorsunuz ama yok saydığınızda o yok olmuyor. Yüzündeki kir, tırnaklarındaki pislik, ayağındaki yırtık ayakkabıyla bu muameleye her gün yüzlerce kez maruz kalıyor. Siz kafanızı çevirip o çocuğu sessize aldığınızda, vicdanınızı sessize almış oluyorsunuz ama o çocuk ve daha fazlası dünyanın her yerinde sessiz çığlıklar atmaya devam ediyor.

Dünyanın her yerinde, her gün bir sürü olay yaşanıyor. Birçoğu bizim boyumuzu aşan ama birlikte bir dağa dönüşüp durdurabileceğimiz olaylar… Yapamıyoruz. Aslında birlikte ne kadar güçlüyüz farkına varamıyoruz. Sokaktaki çocuk bir yana Afrika’yı açlıktan kurtarabiliriz, Hindistan’ı sefaletten kurtarabiliriz, Suriye’yi savaştan kurtarabiliriz. Tüm bunlar için bir süper kahramana ihtiyaç yok. O kahraman insanın ta kendisi çünkü. Dini, dili, ırkı, rengi bir kenara bırakıp birlik olmayı seçtiğimizde, insanlığı kurtarabiliriz çünkü.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI