Hayat Ağacı - HİLAL PUSLU

24 Aralık 2020 Perşembe 00:42

Güneş doğuyor, yağmur yağıyor, rüzgâr esiyor. Bu üçü el ele verip dünyada hayat var ediyor. Çoğu zaman sorgulamıyoruz nasıl nefes alıp verdiğimizi, nasıl dünyayı ele geçirdiğimizi. Bir gün yok olup gideceğimizi bile bile geçici hükümdarlığımızı daha da genişletmek için beyhude çabalar sarf ediyoruz. Hâlbuki başımızı kaldırıp göğe baksak, eğip toprağa baksak, bir ormandaki kuş seslerini ve yaprakların çıkardığı hışırtıları dinlesek anlayacağız. Buz gibi bir akarsudan su içsek, gece gökyüzünden bir yıldız yakalasak, bir sokak köpeğinin başını okşasak anlayacağız. Bu dünya yalnız bize ait değil…

Darwin, Evrim Teori’sinde insanların maymundan evrildiğini savunuyor. Ben ağaçtan geldiğimize inanıyorum. Rüzgârın savurup toprağa attığı, güneşin ısıtıp, yağmurun filizlendirdiği o ilk tohum, insanoğlunun ilk tohumuydu aslında. Ağaç köklerini yer altında güçlendiriyor biz yer üstünde, ağaç da tıpkı insanlar gibi hep yukarıya, göğe doğru çıkarak boy atıyor. Büyüyor, güçleniyor, meyve veriyor, yaşlanıyor ve ölüyor. Bazen de vakti gelmeden öldürülüyor. Şartlar sağlandığında ağaç meyve veriyor, insan üretiyor. Ama ağaç kuşların, böceklerin, sincapların barınağı olurken, insan kendine zor sığıyor. Ağaç dünyayı temizleyip tüm canlıların hayatını sürdürmesi için uğraşırken, insan daha fazla nasıl kirletebileceğini planlıyor. Ağaç yeşiliyle, çiçeğiyle bir tablo yaratırken, insan o tablodaki bir kara leke bile olmayı beceremiyor.

Farkına varamıyoruz bir şeylerin ya da farkına vardığımızda çoktan iş işten geçmiş oluyor. “Hayat Ağacı” diye bir tasvir kullanıyoruz ama neden kullandığımızı tasavvur edemiyoruz. Bundan olsa gerek, ne zaman bir ağacın dibinde oturup dinlenmek istesem hep huzur dolar içim. Korkulardan arınıp güvende hissederim kendimi. Sanki babamın gölgesinde, annemin sıcak kollarındaymışım gibi. Hayatta olduğumu hissederim ve ağaçlar hiç ölmesin isterim.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI